MaGiC SFP MDS Link magiczne rozwiązanie

Wkładka do kabla koncentrycznego

Magic SFT MDS – jakie możliwości daje nam magiczne rozwiązanie?

Czy spotkaliście się kiedyś z problemem szybkiego przesyłania danych, ale żaden kabel internetowy lub światłowodowy nie przechodzi z punktu A do punktu B. Ktoś powie, że zawsze można taki kabel zainstalować, jednak czy zawsze można? Bywają budynki i lokale gdzie takiej infrastruktury po prostu nie ma i z różnych względów nie można takich instalacji wykonać, ale gdzieś w ścianie czy szachcie do lokalu jest zainstalowany kabel koncentryczny, a do tego jest za pomocą rozgałęźników rozprowadzony do każdego pomieszczenia.

Jest to idealna sytuacja do zastosowania wspomnianego w tytule MaGiC SFP.

To magiczne urządzenie potrafi przesyłać dane z prędkością do 2,5 Gb/s po standardowym kablu koncentrycznym (to o wiele szybciej niż aktualnie oferowane prędkości przez operatorów kablowych).

Jak to działa i czy konfiguracja jest konieczna?

MaGiC SFP wykorzystuje protokół MoCA 2,5 (Multimedia over Coax Aliance), który wykorzystuje częstotliwości od 400 do 1650 MHz oraz zapewnia współużytkowane łącze półdupleksowe między wszystkimi węzłami przy użyciu multipleksowania z podziałem czasu. W każdej szczelinie czasowej dowolna para węzłów może komunikować się bezpośrednio, a konfiguracja nie jest konieczna. Protokół MoCA pozwala na połączenie do 16 urządzeń w ramach jednej instalacji, co pozwala na wykonanie szybkiej sieci lokalne w ramach jednego budynku.

Wpinamy MaGiC SFP do dowolnego urządzenia posiadającego wejście na standardową wkładkę SFP i łączymy z drugą wkładką w dowolnym miejscu rozgałęźnej sieci koncentrycznej pamiętając o jednym, czyli o tłumieniu kabla i elementów biernych w postaci rozgałęźników i odgałęźników, które nie może przekroczyć wartości 65 dB, a dobra praktyka nakazuje, aby nie zbliżać się do wartości maksymalnej bliżej niż na 90 %.

Jak to wykorzystać?

W praktyce można wykorzystać kabel koncentryczny RG-11 o długości 350 metrów, którego tłumienie dla górnego zakresu częstotliwości wynosi ok 16 dB na każde 100 metrów, co daje nam ponad 52 dB. Nadal mieścimy się we wspomnianym limicie ok 60 dB.

Taka odległość pozwala ma połączenie nawet dwóch budynków oddalonych od siebie o około 400 m.

Połączenie punkt – punkt można również wykorzystać, jako dystrybucję sygnału w np. zabytkowym budynku gdzie nie mamy możliwości ingerencji w instalację wewnętrzną:

Przykład zastosowania w budynku

W przypadku, gdy mamy instalację z rozgałęźnikami bierzemy pod uwagę ich tłumienie, które wynosi ok 4 dB  dla rozgałęźnika z jednym wejściem i dwoma wyjściami, co daje nam możliwość połączenia w kaskadzie na przykład 10 takich elementów biernych oraz ok 100 metrów kabla pomiędzy nimi. Daje to ok 50 dB tłumienia. Jeżeli stosujemy rozgałęźniki z większą ilością wyjść, to bierzemy pod uwagę większe tłumienie tych elementów.

Przykładowy schemat zastosowania wkładki MaGiC SFP

Czy wszystkie elementy bierne dostępne na rynku można zastosować przy MaGiC SFP?

Musimy wziąć pod uwagę nie tylko tłumienie w kierunku wejście –wyjście, ale również tłumienie w drugą stronę. Istnieją na rynku rozgałęźniki o zwiększonej separacji wstecznej, których tłumienie jest podwyższone w kierunku wyjście/wejście i musimy znać tą wartość. Jeżeli separacja wsteczna wynosi 16 dB, to bierzemy pod uwagę właśnie tą wartość. Najlepiej sprawdzą się rozgałęźniki satelitarne z przepuszczaniem zasilania DC, bo one oferują niższe tłumienie i przepuszczają zakres częstotliwości od 5 MHz do ponad 2 GHz, co pozwoli w pełni wykorzystać możliwości MaGiC SFP.

„Gdy miałem okazję testować możliwości tych magicznych wkładek, doszedłem do wniosku, że elementy do 850 MHz pozwalają uzyskać połączenie o prędkości 950 Mb/s. Biorąc pod uwagę ramkę protokołu IPv4, której dane to 95% uzyskujemy pełen gigabit” mówi inżynier wsparcia technicznego Piotr Czech, który prezentuje możliwości magicznej wkładki na wielu konferencjach organizowanych przez Telkom-Telmor.

Możemy również stosować filtry, gdy chcemy odseparować powiedzmy telewizję naziemną od wyższych częstotliwości używanych powyżej 1 GHz. Przez MaGiC SFP. Za takie filtry mogą również posłużyć sumatory z zakresem do 1 GHz z zaterminowanym rezystorem 75 Ohm na nieużywanym wyjściu, aby instalacja była w pełni dopasowana.

Podsumowując wszechstronność wykorzystania tych małych magicznych wkładek pozwoli na dalsze używanie kabli koncentrycznych, jako medium transmisyjne oferujące szybkie połączenia nawet bez wprowadzania kosztownego DOCSIS, co pozwoli małym operatorom wprowadzić internet szerokopasmowy beż większych nakładów finansowych na istniejących sieciach. Indywidualny użytkownik  nie musi okablowywać wyremontowanego mieszkania czy domu bo jest rozwiązanie w postaci MaGiC SFP.

W przypadku zainteresowania wkładkami MaGiC SFP – zachęcamy do bezpośredniego kontaktu z inżynierem piotr.czech(at)telmor.pl – porady, wsparcie, wycena, projekty.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *