Przygotowanie instalacji z nadajnikiem Global Invacom OTx

Co to jest nadajnik OTx?

Ostatnio dostajemy coraz więcej pytań dot. sposobu uruchomienia nadajnika GI OTx, który stał się prawie integralną częścią większości instalacji AIZ, które projektujemy. Dlaczego coraz częściej trafia do projektów?

1) Upraszcza w znacznym stopniu kwestię obliczeń tłumienia i korekcji nachylenia sygnałów radiowych, telewizji naziemnej oraz telewizji satelitarnej pomiędzy polem antenowym, a punktami dystrybucji.

2) Wymaga mniejszej ilości kabli, przez co jest szybszy w montażu niż klasyczna instalacja oparta o kabel koncentryczny.

3) Pole antenowe może być w pełni odseparowane prądowo od instalacji multiswitchowej co generuje kolejne oszczędności.

4) Cała instalacja zużywa mniej prądu, dzięki zredukowanej ilości wzmacniaczy magistralnych

5) Jest prosta w uruchomieniu 🙂

Tekst ten dotyczy w dużej mierze głównie tego ostatniego punktu, pytanie więc czy na pewno tak jest😊

Błędy w instalacji

Zacznę od najczęstszych przyczyn pojawienia się problemów z uruchomieniem instalacji optycznej:

  1. Błędne podłączenie złącz optycznych do urządzeń (złącza FC/PC umożliwiają montaż tylko w jednej pozycji)
  2. Zabrudzenie złącz optycznych w urządzeniach i kablach połączeniowych (patchcordach)
  3. Brak odpowiedniego miernika sygnałów DVB-T2/DAB/FM i SAT
  4. Brak miernika mocy optycznej
  5. Za wysokie lub błędne wartości poziomów wejściowych RF na nadajnik dla portów V, H oraz TERR.

Co więc zrobić, żeby zdiagnozować problem?

Tak, jak w przypadku wielu instalacji warto znać podstawowe parametry sygnałów wejściowych, które stanowić będą punkt wyjścia do dalszych pomiarów.

Na starcie powinniśmy zmierzyć sygnały z anten naziemnych. Sprawdzamy przede wszystkim poziomy oraz MER (w przypadku transmisji cyfrowej).

UWAGA! Jednym z częstszych powodów wadliwego działania instalacji jest zbyt mocny sygnał radia FM.

W specyfikacji nadajnika OTx mamy zapis o poziomie wejściowym TERR w zakresie 70-80 dBµV. Wejście jest pełnopasmowe (obejmuje sygnały FM, VHF i UHF w zakresie 45-694 MHz) i w związku z tym wartości poziomu wejściowego powinny być zachowane dla wszystkich wchodzących sygnałów.

Konwerter WideBand posiada dwa wyjścia RF: V i H, które to wyjścia przenoszą sygnały z odbieranego satelity do nadajnika. Zakres częstotliwości po konwersji to 300-2350 MHz dla każdego z wyjść. Dla przypomnienia uniwersalny LNB Quatro przenosi sygnał realizując dodatkowy podział na górne o dolne pasmo. Wówczas zakres częstotliwości na wyjściu mieści się w zakresie 950-2150 MHz.

I tu jest klucz do zrealizowania pomiaru. Większość mierników, nawet tych profesjonalnych potrafi mierzyć sygnały tylko w tym węższym zakresie a co za tym idzie nie jest w stanie zmierzyć sygnałów z dolnego i górnego zakresu częstotliwości polaryzacji H i V w przypadku użycia LNB Wideband.

Aby dokonać pomiaru sygnału przed wejściem na nadajnik potrzebny jest miernik z funkcją Wideband (nie mylić z miernikami posiadającymi ustawienie LNB Wideband) czyli z głowicą do pomiarów SAT obejmującą zakres od 300 MHz. Takim miernikiem jest TAB 7 Ultra lub HD TAB 900 Plus włoskiego producenta ROVER.

W przypadku zastosowania anteny satelitarnej o średnicy 120cm (czyli zgodnej z rozporządzeniem) wartości mocy wejściowej sygnałów SAT mogą być na poziomie 75-85 dBµV co przy tak gęsto wypełnionych transponderami pozycjach satelitarnych jest wartością za wysoką dla OTx.

Wartość optymalna to około 70 dBµV +/- 2dB dla całego pasma SAT. Co więc zrobić aby obniżyć poziom sygnału?

Należy zastosować tłumik RF pracujący w zakresie do 3GHz z możliwością przenoszenia napięcia lub rozgałęźnik o odpowiednim tłumieniu – oczywiście również pracujący w szerokim zakresie częstotliwości i z funkcją przenoszenia napięcia.

W przypadku rozgałęźnika należy pamiętać o terminacji nieużywanych złącz rezystorami 75 Ohm.

Kiedy już się uporamy z poziomami wejść TERR, H i V pozostaje nam sprawdzenie MER dla tych sygnałów:

– Dla SAT powinny wynieść powyżej min. 15dB dla tp. 10719V z 13E

– Dla DVB-T2 – powinny być na poziomie min 29dB.

Kolejna częsta uwaga do spadek MER po zastosowaniu nadajnika i odbiorników Global Invacom. Spadek MER jest dopuszczalny i może wynieść do 2dB w standardowych warunkach instalacji niezależnie czy dot. to sygnałów SAT czy też DVB-T2. Taka jest specyfika każdej instalacji optycznej RF, niezależnie od producenta sprzętu.

Co może wpłynąć na obniżenie MER?

– Nierównomierne sygnały na wejściu OTx – MER spada o kilka dB lub w ogóle jest niemierzalny. Najczęściej zgłaszany jest brak sygnału na 10179V z 13E. Dlaczego tak się dzieje? Zjawisko jest podobne do przesterowania wzmacniacza RF (gwałtownie rosną szumy i S/N drastycznie spada)

– Zabrudzone złącza optyczne. Tu nie ma innej rady jak pilnowanie czystości instalacji lub używanie czyścików do złącz.

– Błędnie podłączone złącze FC/PC.

– Źle zaprojektowana sieć optyczna – nieprawidłowe poziomy optyczne na wejściu do odbiornika GTU Quatro lub GTU QUAD.

Podsumowanie

Global Invacom OTx, który stał się integralną częścią wielu projektów AIZ. Dlaczego zyskuje popularność? Ponieważ upraszcza obliczenia tłumienia sygnałów radiowych, naziemnej telewizji i telewizji satelitarnej, wymaga mniej kabli, separuje prądowo pole antenowe od instalacji multiswitchowej, oraz redukuje zużycie prądu dzięki zmniejszonej liczbie wzmacniaczy.

Zalecenia Telkom-Telmor

Diagnozując problemy z uruchomieniem, pamiętajmy o punktach takich jak błędne podłączenie złącz optycznych, zabrudzenia, brak odpowiedniego miernika sygnałów RTV i SAT. Nieodpowiednie poziomy wejściowe na nadajniku wymagają szczególnej uwagi.

Podstawowe parametry sygnałów wejściowych stanowią punkt wyjścia do dalszych pomiarów. Należy zmierzyć sygnały z anten naziemnych, sprawdzając poziomy i MER. Wartości poziomu wejściowego dla różnych sygnałów powinny być zgodne z specyfikacją nadajnika, a nadmiernie silny sygnał radia FM może zakłócać działanie instalacji.

Wyrównanie sygnałów wymaga zastosowania odpowiednich wzmacniaczy kanałowych, eliminujących niechciane sygnały i ułatwiających dalszą dystrybucję. Podłączenie sygnałów z konwertera LNB Wideband jest kluczowe dla właściwego wysterowania nadajnika; większość mierników może nie być w stanie zmierzyć sygnałów z pełnego zakresu częstotliwości. Zachęcamy do zakupu mierników z opcją pomiary WB w całym zakresie.

W przypadku anten satelitarnych o dużej średnicy (>100-110cm), wartości mocy wejściowej sygnałów SAT mogą być zbyt wysokie dla OTx. Zastosowanie tłumików RF lub rozgałęźników może być konieczne do obniżenia poziomu sygnału.

Kontrola #MER dla sygnałów #SAT i #DVB-T2 jest kluczowa. Spadek MER po zastosowaniu nadajnika i odbiorników Global Invacom jest normalny dla systemów optycznych, jednak nie powinien być znaczny. Należy uważać na czynniki takie jak nierównomierne sygnały na wejściu OTx, zabrudzone złącza optyczne czy nieprawidłowo zaprojektowana sieć optyczna. Odpowiednie czyszczenie i projektowanie sieci są kluczowe dla utrzymania wydajności systemu.

Autorem tekstu jest: Menadżer Produktu w Telkom-Telmor Olaf Skrzypiński

pytania, porady: olaf.skrzypinski(at)telmor.pl

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *