Antenowe instalacje zbiorowe
Przesył sygnału DVB-T via opitcal fiber
Optyka muliswitchowa doskonale sprawdza się w instalacjach, gdzie odległości pomiędzy klatkami i szachtami są bardzo duże – dotyczy to budynków długich, wieloklatkowych, jak i wysokich, kilkudziesięciopiętrowych (wielokondygnacyjnych). Zastosowanie w nich tradycyjnych rozwiązań kablowych mogłoby nie sprostać wymogom Rozporządzenia MTBiGM. Spowodowałoby…
Czytaj dalej
Jak wprowadzić sygnały audio-wideo do instalacji telewizji cyfrowej?
Cyfryzacja telewizji naziemnej w Polsce już kilka lat temu stała się faktem. Wprowadzenie nowych standardów dało nam wiele możliwości, łącznie z nienaganną jakością cyfrowego przekazu. Ta jakość nie bierze się jednak z niczego. Wymaga ona stosowania wysokiej klasy urządzeń przy…
Czytaj dalej
Telewizja hotelowa – najczęstsze konfiguracje programów
Telewizja hotelowa jest prostym sposobem na zapewnienie Gościom rozrywki. Czy jednak w każdym obiekcie hotelowym potrzebne są programy szyfrowane typu Canal+ czy HBO? Pomijając uzasadnione przypadki, gdzie pensjonat czy motel jest nastawiony na specyficzną grupę odbiorczą, to zazwyczaj wystarczają kanały…
Czytaj dalej
Telewizja hotelowa szyta na miarę
Telewizja to jedna z najczęstszych i najprostszych form rozrywki, niemal na stałe wpisana w harmonogram codziennych czynności. Również podczas podróży służbowych czy prywatnych oczekujemy, że ulubione programy towarzyszyć nam będą podczas porannej toalety czy wieczornego odpoczynku. Dlatego w dzisiejszych czasach…
Czytaj dalej
Wzmacniacz kanałowy – dlaczego i kiedy warto stosować?
Wydawałoby się, że zbudowanie instalacji antenowej, pewnie i stabilnie działającej przez długie lata eksploatacji, jest bardzo proste. Wystarczy kupić antenę i podłączyć ja odpowiednim kablem do odbiornika. Nic bardziej mylnego! Choć z pewnością zdarzają się szczęśliwe wyjątki. Głównym wyzwaniem przy…
Czytaj dalej
Instalacja telekomunikacyjna w mieszkaniu – co sprawdzić przy odbiorze?
Instalacja telekomunikacyjna w budownictwie wielorodzinnym powinna spełniać wiele szczegółowych wymagań określonych w normach oraz przepisach prawa. Zasadnicze elementy obowiązkowego wyposażenia technicznego budynkowej instalacji, oprócz głównego punktu dystrybucji (punkt styku, pomieszczenie techniczne), systemu tras kablowych i przepustów, powinny obejmować okablowanie abonenckie,…
Czytaj dalej
Jak prawidłowo wyposażyć telekomunikacyjną skrzynkę mieszkaniową?
Zgodnie z Rozporządzeniem MTBiG z dnia 22 listopada 2012 r. w sprawie warunków technicznych i infrastruktury telekomunikacyjnej dla budynków wielorodzinnych, skrzynka telekomunikacyjna mieszkaniowa stanowi jeden z podstawowych elementów wyposażenia lokalu mieszkalnego oraz integralną część instalacji telekomunikacyjnej budynku wielorodzinnego. Jednak ważne są…
Czytaj dalej
Jak zsumować sygnały z dwóch lub kilku anten?
Uruchomienie nowego nadajnika na pasmo VHF (MUX-8) zwiększyło możliwości odbioru cyfrowej telewizji naziemnej o kilka dodatkowych programów DVB-T. W niektórych przypadkach odbiorcy posiadający „stare” anteny mieli dużo szczęścia i bez żadnych dodatkowych inwestycji mogli cieszyć się odbiorem nowych stacji. Jednak…
Czytaj dalej
Ochrona anten na dachach budynków bez urządzenia piorunochronnego
W przypadku instalacji anten na dachach budynków nieposiadających urządzenia piorunochronnego, należy rozpatrzyć następujące przypadki: 1. Ochrona, gdy antena lub maszt z anteną są najwyższymi elementami na dachu Jeśli maszty antenowe posiadają znaczne wysokości, wówczas zwiększa się wysokość „obliczeniowa” obiektu i…
Czytaj dalej