Poradnik produktowy
DVB-T2 – nowy standard czy re_aktywacja

Przez ostatnie kilkanaście lat nasz system nadawania programów telewizyjnych przeszedł długą drogę, a my razem z nim. Niemalże wiekowa powszechność „analogu” została całkowicie zastąpiona systemem cyfrowym DVB-T w kompresji MPEG-4. W Polsce w 2013 roku. Teraz jesteśmy na przednówku kolejnej…
Czytaj dalej
Tłumienność kabli koncentrycznych
Ron Hranac Tłumiennością lub stratą nazywamy spadek mocy sygnału lub sygnałów, zwykle mierzony w decybelach. Tłumieniu w szczególności ulegają sygnały radiowe (RF) przechodzące przez kabel koncentryczny, złącza, tłumiki (wkładki), korektory i elementy pasywne, takie jak rozgałęźniki i odgałęźniki. W przeciwieństwie…
Czytaj dalej
Zrób wiosenne porządki w swojej szafie RACK – AIMA HD
Od czego operator MSO (ang.: Multiple Service Operator) powinien rozpocząć porządkowanie szafy RACK na wiosnę? Od sprawdzenia parametrów pracy sieci magistralnej i dystrybucyjnej opartych na sygnałach optycznych, konserwacji sieci światłowodowej, m.in. czyszcząc wymagające tego połączenia rozłączne i analizując wskaźniki pracy optyki…
Czytaj dalej
Sumowanie sygnałów i zasilanie anten aktywnych za pomocą zwrotnicy ZWR-210DC
ZWR-210DC to zwrotnica pasmowa służąca do sumowania sygnałów z dwóch niezależnych anten DVB-T, dedykowanych do odbioru sygnałów z dwóch różnych pasm: VHF i UHF. Zwrotnica umożliwia również zasilanie anten aktywnych, a konkretnie przedwzmacniaczy w tych antenach. Aby skorzystać z tej…
Czytaj dalej
Jak podłączyć zasilacz antenowy?
Do każdej anteny aktywnej dołączany jest zasilacz antenowy ze zwrotnicą (separatorem). Służy on do zdalnego zasilania prądem stałym przedwzmacniacza, wbudowanego na stałe w tych antenach. Zasilanie odbywa się poprzez kabel koncentryczny, doprowadzający sygnał z anteny do odbiornika telewizyjnego. Od strony…
Czytaj dalej
Złącza – niedoceniany element instalacji
Instalacja antenowa, nawet najmniej skomplikowana, przewidziana jest na długie lata użytkowania. Wymaga zatem solidności i trwałości wykonania. Przy budowie sieci RTV/SAT opieramy się na pewnych, sprawdzonych urządzeniach i dobrym kablu, zapominając często jak istotnym elementem każdej instalacji są złącza. A…
Czytaj dalej
Jak zarobić kabel koncentryczny i zacisnąć na nim złącze kompresyjne?
Odpowiednie zarobienie kabla koncentrycznego ma duże znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania każdej instalacji RTV/SAT. Ma wpływ na jej trwałość, odporność na warunki atmosferyczne, a tym samym na długie i bezawaryjne działanie. Jak już pisaliśmy w artykule 7 praktycznych sposobów na sprawdzenie…
Czytaj dalej
7 praktycznych sposobów na sprawdzenie jakości kabla koncentrycznego
Podstawą każdej instalacji RTV/SAT jest antena oraz przewód koncentryczny, łączący ją z właściwym odbiornikiem. Każdy dodatkowy element wprowadzony do takiej instalacji (złącza, elementy czynne/bierne) może jedynie powodować dalszą degradację przesyłanego sygnału. Dlatego kable koncentryczne, zaraz po antenie odbiorczej, to najważniejsze…
Czytaj dalej
Jak skonfigurować SWK-9216 MultiBAS (multiswitch ze wzmacniaczem)?
Jedną z propozycji dedykowanych do dużych instalacji multiswitchowych jest SWK-9216 MultiBAS. To urządzenie łączy funkcje wzmacniacza wielozakresowego i multiswitcha, obsługującego sygnały z dwóch satelitów (dwa konwertery Quattro). Za pomocą SWK-9216 można dostarczyć sygnał do 16-stu gniazd RTV-SAT lub ośmiu gniazd…
Czytaj dalej