WWK-9NGV i WWK-9103 – wzmacniacze kanałowe nowej generacji

Wprowadzenie nowego standardu nadawania, który dokonał się kilka lat temu, oprócz niewątpliwych korzyści, jakie niesie ze sobą przejście na cyfrowy przekaz, spowodował również konieczność zmian w sposobie myślenia, projektowania i budowie instalacji RTV zarówno w ujęciu indywidualnym, jak i w budownictwie zbiorowym. Normą stało się stosowanie urządzeń o podwyższonych parametrach jakościowych na każdym etapie instalacji począwszy od anteny, poprzez elementy bierne i aktywne, a skończywszy na kablach i złączach. O tym, że anteny są podstawą każdej dobrej instalacji, pisaliśmy już niejednokrotnie. Ich wielkość, kształt oraz parametry techniczne muszą być dopasowane do warunków konkretnej lokalizacji oraz rodzaju instalacji, jaką mają obsługiwać. Pamiętać należy również o dobrej jakości kablach oraz złączach, ponieważ to często niedoceniane spoiwo układu ma decydujący wpływ na parametry i jakość pracy całego systemu. Żaden, nawet najlepszy wzmacniacz nie pomoże, gdy kable są niedopasowane, złącza źle dobrane bądź ich jakość i staranność wykonania pozostawia wiele do życzenia.

No właśnie, wzmacniacz… Rozróżniamy kilka typów wzmacniaczy sygnałów np.: pasmowe, szerokopasmowe, kanałowe. To czy i jaki wzmacniacz będzie nam potrzebny zależy od wielu czynników m.in. liczby zastosowanych anten, topografii samej instalacji, stopnia jej rozbudowania oraz liczby obsługiwanych odbiorników.

Wielozakresowe wzmacniacze kanałowe, bo o nich mowa, winny być stosowane wszędzie tam, gdzie ze względu na znaczne odchylenie poziomów sygnałów docierających do anteny lub zespołu anten (sygnały są nadawane lub docierają z różną mocą, anteny różnią się zyskiem), zachodzi potrzeba ich wyrównania przed zsumowaniem i wprowadzeniem dalej do instalacji. Pominięcie tego etapu w dużym stopniu powoduje występowanie zakłóceń w odbiorze niektórych multipleksów  oraz mało stabilną pracę całego układu w czasie lub w zmieniających się warunkach atmosferycznych. Jednym słowem poziomy wszystkich sygnałów użytecznych jakie chcemy wprowadzić do instalacji powinny być wyrównane na początkowym etapie dalszej ich dystrybucji.

Zasadniczą cechą wielozakresowego wzmacniacza kanałowego jest możliwość wydzielenia z doprowadzonego sygnału wejściowego, podstawowych częstotliwości nośnych (MUX-ów), ich dostrojenie oraz selektywna regulacja poziomu wzmocnienia każdej z nich. Dzięki tej własności możemy wyrównać wszystkie użyteczne dla nas sygnały. Drugą ważną właściwością jest ich suma, a trzecią możliwość wzmocnienia lub stłumienia wyrównanych i zsumowanych sygnałów, w zależności od potrzeb danej instalacji. Takie możliwości posiadają wszystkie wzmacniacze z serii WWK i we wszystkich modelach zasada jest taka sama. Różnią się jedynie sposobem strojenia oraz funkcjonalnością.

Jednym z pierwszych i do niedawna najbardziej popularnych wzmacniaczy jest model WWK-861U. Jego wygląd oraz funkcjonalność ewoluowała z czasem, starając się nadążyć za coraz to nowymi trendami i potrzebami rynku. Posiada on 6 strojonych filtrów w pasmie UHF, umożliwiając niezależne, selektywne strojenie i wzmocnienie 6 sygnałów w tym paśmie. Dysponuje również dodatkowym wejściem VHF (z regulacją wzmocnienia) oraz pasywnym wejściem/torem radiowym. Ze względu na analogową (ręczną) regulację i strojenie, istnieje niebezpieczeństwo zmiany właściwości i parametrów użytych elementów w czasie dłuższej eksploatacji (potencjometry). Powoduje to rozstrajanie się układu i późniejszą potrzebę częstych „do-regulowań”. To niewątpliwa wada takiej metody strojenia i na dzisiejsze standardy to rozwiązanie jest już nieco przestarzałe.

Nowocześniejszą propozycją jest model wzmacniacza WWK-951. Posiada podobną funkcjonalność do poprzedniego modelu (WWK-861U) z tą różnicą, że całkowite strojenie oraz ustawianie poziomów wzmocnienia odbywa się elektronicznie za pomocą wbudowanego manipulatora i odpowiedniego programu. Wzmacniacz w paśmie UHF posiada 5 niezależnych filtrów/torów kanałowych, z których każdy może pracować z regulowaną szerokością od 8 do 48 MHz (1…6 kanałów TV). Funkcja ta pozwala na dowolną konfigurację poszczególnych wejść UHF i dopasowanie ich do warunków odbioru sygnałów TV w miejscu instalacji. To rozwiązanie daje możliwość precyzyjnego strojenia poszczególnych kanałów oraz gwarancję stabilności pracy w długim okresie czasu. Dodatkowo tor FM został wyposażony w regulowany wzmacniacz.

Kolejnym, bardziej nowoczesnym rozwiązaniem jest wzmacniacz WWK-9NGV. To suma doświadczeń z poprzedniego modelu (WWK-951), poszerzona o dodatkowe możliwości. Model jest odpowiedzią na zwiększające się potrzeby rynku spowodowane wprowadzaniem kolejnych multipleksów i cyfrowego radia (DAB).

Utrzymany został sprawdzony już sposób elektronicznego strojenia z tym, że za pomocą zewnętrznego manipulatora/programatora. Dzięki temu rozwiązaniu ograniczono dostęp osób trzecich i możliwości swobodnego manipulowania przy urządzeniu. Zewnętrzny programator ma również sposobność zapamiętania pakietów poszczególnych ustawień/zestrojeń dedykowanych urządzeń co znacznie poszerza zakres możliwości serwisowych.

WWK-9NGV został dodatkowo rozbudowany o dwa rozdzielone tory VHF i DAB, wyposażone w trzy niezależnie strojone filtry, zwiększając jego możliwości selektywne w tym zakresie. Między innymi z tego względu wzmacniacz jest przede wszystkim dedykowany na polski rynek. Wzmacniacz posiada bardzo duże wzmocnienie oraz wysoki poziom wyjściowy. Można również wyłączyć pierwszy stopień wzmocnienia, dając możliwość wprowadzenia na wejście sygnałów o dużych poziomach, jednocześnie nie przesterowując ich na wyjściu wzmacniacza.

Najnowszy model serii WWK to kontynuacja współczesnych, nowatorskich osiągnięć Telkom-Telmor – wielozakresowy, kanałowy wzmacniacz WWK-9103. Skumulowano w nim doświadczenia i zalety wszystkich dotychczasowych modeli serii WWK, i jest odpowiedzią na zwiększające się potrzeby rynku lokalnego.

Ze względów oszczędnościowych powrócono (jak w modelu WWK-951) do wersji zintegrowanej z programatorem. Wzmacniacz wyposażony został w 10 strojonych filtrów w paśmie UHF, co daje znacznie większą elastyczność kombinacji przy utrzymaniu szybkości i precyzji nastawień. Rozszerzona ilość filtrów szczególnie przydaje się w tych rejonach, gdzie istnieje możliwość odebrania większej liczby kanałów niż podstawowe MUX-1,2,3 i 8. Są to: MUX-4 TV-Mobilna, lokalne MUX-L(1,2,3,4,7) oraz programy z pasma UHF naszych najbliższych sąsiadów z Czech i Słowacji.

W tym modelu tor FM i VHF zaopatrzono we wzmacniacz i tłumik. Na uwagę zasługuje fakt, że jest to model o największym wzmocnieniu w paśmie VHF i UHF ze wszystkich wzmacniaczy serii WWK. Przekłada się to w bezpośredni sposób na lepszą dystrybucję sygnału w instalacjach o bardzo rozbudowanej topografii. Zwrócono również uwagę na wygładzenie charakterystyki filtrów w górnej części, co w efekcie jest bardziej korzystne dla przenoszenia sygnałów cyfrowych.

Uwzględnianie i stosowanie wielozakresowych wzmacniaczy kanałowych przy projektowaniu i tworzeniu instalacji RTV jest podstawą dobrych praktyk, gwarantującą poprawność pracy całego systemu i to niezależnie od jego wielkości. To pewność działania i niezawodność przez długie lata, to zadowolenie Klienta i satysfakcja instalatora.

Montaż wszystkich urządzeń i elementów instalacji warto powierzyć profesjonalistom. Oni nie tylko posiadają doświadczenie, ale przede wszystkim dysponują odpowiednimi narzędziami do ustawienia anten czy konfiguracji pozostałych urządzeń.

 

 

 

 

 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *