WWK-ALPHA – cyfrowy wzmacniacz wielozakresowy nowego formatu

Głównym wyzwaniem przy budowie i uruchomieniu instalacji antenowej są znaczące różnice poziomów sygnałów pomiędzy poszczególnymi częstotliwościami nośnymi. W bardziej rozbudowanych sieciach RTV/SAT te właśnie różnice mają kluczowe znaczenie dla poprawności działania całego systemu odbiorczego. Zatem wszystkie poziomy sygnałów, które są odbierane i mają zostać użyte do dalszej dystrybucji, powinny być wstępnie wyrównane jeszcze przed ich zsumowaniem.

O zaletach stosowania wzmacniaczy kanałowych oraz ich roli w zapewnieniu takiego procesu obróbki sygnałów już pisaliśmy niejednokrotnie. Zarówno o ich możliwościach selektywnego wyrównywania, regulacji i sumowania sygnałów, jak ich wzmocnienia do pożądanego poziomu, w zależności od potrzeb konkretnej instalacji.

Ale czy to wystarczy? Problem polega na tym, że nie w każdym przypadku.

Zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej część pasma obecnie wykorzystywanego przez telewizję naziemną zostanie przeznaczona na rozwój sieci piątej generacji. Powoduje to konieczność zwolnienia pasma 700MHz oraz reorganizację multipleksów telewizji naziemnej. Proces ten jest nazywany „refarmingiem” częstotliwości i obecnie jest w fazie końcowej realizacji.

Ma to związek z koniecznością zwolnienia pasma 700 MHz przez kraje Unii Europejskiej na potrzeby operatorów komórkowych (usługi 5G), a także w związku z zapowiadanym w 2022 roku przejściem na nadawanie w standardzie DVB-T2/HEVC.

Efektem tych zmian jest konieczność przydziału dywidendy dla DVB-T z pominięciem kanałów 50-59. Zatem robi się coraz ciaśniej i wzrasta niebezpieczeństwo wzajemnego przenikania się częstotliwości – interferencji, a tym samym generowania błędów i zakłóceń. Już teraz zdarzają się obszary, gdzie nadajniki nadają poszczególne MUX-y na sąsiednich kanałach.

 

Jak temu zaradzić?

Tu z pomocą przychodzi WWK ALPHA – cyfrowy wzmacniacz wielozakresowy nowego formatu. Wykracza on znacznie poza ramy tradycyjnego pojmowania wielozakresowych wzmacniaczy kanałowych a swą konstrukcją i funkcjonalnością wyróżnia się spośród dotychczasowych propozycji tej serii. Ale po kolei.

 WWK ALPHA to wzmacniacz selektywny nowej generacji, opracowany przez TELKOM-TELMOR w oparciu o najnowsze technologie. Zapewniają one:

 • wysoką selektywność
 • duże wzmocnienie wraz z AGC
 • ochronę przez niechcianymi sygnałami (LTE, 5G)
 • doskonałe parametry na wyjściu

 

Urządzenie będzie idealnym pierwszym elementem sieci dystrybucyjnej sygnałów telewizji naziemnej oraz kilku dodatkowych, które do tej sieci planujemy wprowadzić (np. poprzez porty AUX, DAB*, FM).

Zapewnia optymalny poziom wyjściowy regulowany w zakresie 96..116dBµV (z możliwą korekcją nachylenia). Każdy sygnał DVB-T/T2 możemy regulować niezależnie pod kątem częstotliwości wejściowej oraz wyjściowej a także poziomu. Dodatkowo możemy odczytać poziom mocy wejściowej na wybranych częstotliwościach (pomiar dynamiczny).

Instalacja oraz ustawienie sygnałów odbywa się za pomocą lokalnego manipulatora oraz dużego wyświetlacza VFD (2×16). Do dyspozycji mamy również możliwości filtrowania kanałów LTE z pasma 700 oraz 800 MHz oraz możliwość zasilania przedwzmacniaczy antenowych podłączonych do portów (VHF/UHF 1..4)

Punkt testowy o tłumieniu 30dB pozwoli na wykorzystanie go do pomiaru na prostych miernikach lub do podłączenia pod systemy dystrybucji optycznej bez dodatkowych akcesoriów. Zaś wąska obudowa oraz zewnętrzny zasilacz pozwolą na zmieszczenie urządzenia w każdej szafce montażowej.

 

Cechy wzmacniacza są wręcz imponujące, Oto niektóre z nich:

 • Cyfrowe przetwarzanie sygnałów DVB-T/T2
 • Możliwości wzmocnienia i przeniesienia do 32 kanałów
 • Zabezpieczony przed LTE 700 i 800 oraz 5G
 • Wysoka selektywność >35dB
 • Izolacja portów wejściowych >30dB
 • Zaprojektowany dla zbiorczych instalacji antenowych i podobnych systemów SMATV
 • 4 wejścia VHF + UHF
 • Wejścia FM oraz AUX
 • Port USB do zapisu i odczytu konfiguracji
 • Wbudowane zabezpieczenie przeciwprzepięciowe i przeciwzwarciowe
 • Funkcja auto-skanowania pozwala na szybką analizę sygnałów każdego wejścia VHF/UHF i ich zaprogramowanie

 

Zachęcamy do szerszego zapoznania się z parametrami technicznymi – karta katalogowa nowego wzmacniacza WWK ALPHA dostępna na stronie www.telmor.pl w katalogu produktów.

https://www.telmor.pl/Katalog-produktow/Wzmacniacze-przedwzmacniacze/Wzmacniacze-wielozakresowe/WWK-ALPHA-cyfrowy-wzmacniacz-wielozakresowy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *