Refarming – i co dalej z naszą instalacją?

Zgodnie z zarządzeniem Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej z dnia 17 stycznia 2020 roku (dyrektywa Parlamentu Europejskiego w sprawie wykorzystania częstotliwości z zakresu 470-790MHz) część pasma obecnie wykorzystywanego przez telewizję naziemną jest przeznaczana na rozwój telefonii komórkowej w standardzie 5G. Spowodowało to konieczność zwolnienia pasma 700MHz oraz reorganizację multipleksów telewizji naziemnej. II etap tego procesu mamy już za sobą i w ok. 90% nadajników w Polsce zabieg refarmingu częstotliwości, czyli w tym przypadku, przeniesienia kanałów 50-60 poniżej częstotliwości 702MHz zakończył się powodzeniem.

Kolejny, II etap refarmingu ma się rozpocząć w marcu, a całość operacji na terenie naszego kraju ma się zakończyć w czerwcu 2022 r.

Co niesie ze sobą ta zmiana i jak ona wpłynie na jakość odbioru sygnałów DVB-T?

Oprócz niewątpliwych korzyści z wykorzystaniem pasma 700MHz przez operatorów komórkowych i zagospodarowania go na rzecz rozwoju sieci piątej generacji, sam zabieg nie powinien negatywnie wpłynąć na komfort odbioru nadawanych programów DVB-T. Istnieje jednak niebezpieczeństwo (jak w przypadku LTE800), że multipleksy DVB-T, których częstotliwość nośna będzie za blisko częstotliwości 5G mogą być zakłócane przez bliski, lokalny nadajnik tego systemu.

Jak temu zaradzić?

Przy tworzeniu nowej instalacji problemu raczej nie będzie, ponieważ przygotowaliśmy wszystkie swoje wyroby do tej nowej sytuacji. Zarówno kluczowe anteny, jak i urządzenia aktywne np. wzmacniacze są już wyposażone w odpowiednie filtry pasma 700MHz.

O nowym wzmacniaczu kanałowym WWK-ALPHA i jego zaletach pisaliśmy już w poprzednim artykule – „WWK-ALPHA – cyfrowy wzmacniacz wielozakresowy nowego formatu„.

Przedstawiamy zatem koleje propozycje z naszego katalogu produktów, które są zabezpieczone i z powodzeniem będzie można je stosować przy budowie nowych instalacji, mając pewność, że żadne zakłócenia „nowej, piątej generacji” nie zepsują nam komfortu oglądania programów DVB-T.

Oto niektóre z nich:

Antena DIGIT ACTIVA 5G PROTECTED z filtrem SAW LTE-700

Antena ASR 5G PROTECTED z filtrem SAW LTE700

Antena ASR IQ 5G PROTECTED z filtrem SAW LTE-700

Przedwzmacniacz rurkowy PAR-820 5G LTE PROTECTED z filtrem SAW LTE-700

Wzmacniacz WSS-2138 5G LTE PROTECTED

Wzmacniacz WWK-9103 5G LTE PROTECTED

Wzmacniacz WWK-9NG PRO 5G LTE PROTECTED

Wzmacniacz SWK-9216NGV MULTIBAS 5G PROTECTED

 

Co jednak w przypadku istniejącej już, starszej instalacji?

I tu z pomocą przychodzą kolejne propozycje, których zastosowanie spowoduje zdecydowane odcięcie się od ewentualnych zakłóceń spowodowanych telefonią komórkową 5G:

Filtr FAR-48 5G LTE PROTECTED – eliminuje częstotliwości powyżej 694MHz,

Filtr LSF-603 5G LTE PROTECTED – eliminuje częstotliwości powyżej 694MHz,

Zachęcamy do szerszego zapoznania się z opisem i parametrami technicznymi nowych produktów, które są dostępne na stronie www.telmor.pl w katalogu produktów.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *