Jak uzyskać dobry odbiór sygnału TV cyfrowej z doświetlania SFN?

T-urbo-T 20 - antena kierunkowa DVB-T

T-urbo-T 20 – antena kierunkowa DVB-T

W sieci jednoczęstotliwościowej SFN (Single Frequency Network) wszystkie nadajniki w systemie pokrywającym dany region kraju pracują na tym samym kanale telewizyjnym nadając ten sam program. Wymaga to wysokiego stopnia synchronizacji, gdyż sygnały emitowane z różnych nadajników muszą być nie tylko identyczne, ale również emitowane w tym samym czasie, ewentualnie z precyzyjnie kontrolowanym opóźnieniem. Oczywiście  sygnały fal nośnych również muszą spełniać te wysokie wymagania odnośnie stałości częstotliwości.

Problem z odbiorem zaczyna się wtedy, gdy na danym terenie pojawiają się sygnały o znacznej różnicy poziomów nadawane na tej samej częstotliwości. Ponieważ moc wszystkich sygnałów odbieranych w SFN w jednakowym czasie (z uwzględnieniem przedziału ochronnego) jest traktowana jako sygnał użyteczny, istnieje niebezpieczeństwo, że znajdzie się obszar poza przedziałem ochronnym i sygnały z poszczególnych anten sieci SFN będą docierać do odbiorcy zarówno z różną mocą, jak i z różnym opóźnieniem, znacznie przekraczającym dozwolony przedział. Tak nałożone na siebie sygnały powodują zakłócenia, będące przyczyną błędów w decyzji odbiornika.

Taki właśnie problem ujawnił się podczas montażu instalacji teletechnicznej w okolicach dużego miasta na południu kraju. Miała to być prosta instalacja antenowa zbudowana na bazie wzmacniacza i multiswitcha. Klientowi zależało na instalacji rozprowadzającej sygnał do pięciu pomieszczeń, z możliwością rozszerzenia jeszcze o dwa kolejne i podłączenia anteny satelitarnej w niedalekiej przyszłości.

Nieszczęśliwie, jedyne miejsce przeznaczone na pole antenowe znalazło się w strefie, gdzie występowały duże różnice poziomów sygnałów z anteny głównej nadawczej oraz z anteny systemu SFN, doświetlającej z niesymetrycznymi mocami. Zastosowanie standardowych rozwiązań, bazujących na popularnych antenach szerokopasmowych bądź innych o znacznym polu „widzenia”, nie sprawdzało się. Dopiero zastosowanie dwóch anten silnie kierunkowych pozwoliło dostarczyć czysty sygnał do telewizora. Dzięki długiej antenie T-urbo-T 20, która ma mały kąt połowy mocy, udało się wyeliminować niepożądane interferencje, kierując antenę precyzyjnie na główny nadajnik. Druga, taka sama antena, została skierowana na doświetlenie jednego MUX-a na innym kanale (z anteny SFN).

Do budowy instalacji wykorzystano MultiBAS SWK-9108 (zintegrowany multiswitch ze wzmacniaczem kanałowym), który umożliwił wyrównanie poziomów sygnałów z poszczególnych MUX-ów. SWK-9108 pozwala uzyskać osiem kompletnych sygnałów RTV-SAT, dlatego stał się solidną bazą do dalszej rozbudowy instalacji i dostarczenia sygnałów z satelity. Pozwolił też zaoszczędzić miejsce w skrzynce technicznej (dzięki łączeniu funkcji multiswitcha i wzmacniacza w jednej obudowie), z której zostały rozprowadzone przewody do poszczególnych pomieszczeń i gniazd końcowych.

W przyszłości wystarczy już tylko dodać antenę SAT z konwerterem QUATRO oraz podłączyć do niego cztery dodatkowe kable, aby wykorzystać pełnię możliwości całej instalacji.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *