Duży poziom wejściowy sygnałów z konwerterów SAT – jak sobie poradzić?

SWK-9216 MultiBAS i rozgałęźnik SAT SSK-918 TELKOM-TELMOR

SWK-9216 MultiBAS i rozgałęźnik SAT SSK-918

Jak powszechnie wiadomo, od 22 marca 2013 r. weszło w życie rozporządzenie MTBiGM w sprawie wymagań dla instalacji telekomunikacyjnych w nowych budynkach wielorodzinnych i użyteczności publicznej. Zmiany są na tyle radykalne, że sprostanie im wymaga nie tylko wyposażenia budynków w inny, specjalistyczny sprzęt, ale i zastosowania nowego podejścia do projektowania i wykonania instalacji.

Z rozporządzenia wyraźnie wynika konieczność budowania kompleksowej instalacji RTV-SAT, która ma zapewnić odbiór TV cyfrowej naziemnej oraz TV SAT z dwóch satelitów. W związku z tym rodzą się pytania:

  • W którym miejscu na dachu umieścić maszt z antenami (potrzeba trochę miejsca)?
  • Gdzie schować wszystkie urządzenia odpowiedzialne za prawidłowy podział i przesył odpowiedniej jakości sygnałów do poszczególnych mieszkań?

O ile w pierwszym przypadku instalatorzy jeszcze jakoś sobie radzą, dachy bowiem są w całości do dyspozycji, tak w drugim sprawa wygląda na bardziej skomplikowaną. Inwestorzy raczej nie są skorzy do udostępniania jakichkolwiek pomieszczeń „za darmo” i wywierają silną presję na projektantach i instalatorach, aby ograniczyć do minimum powierzchnię pomieszczenia technicznego.

Właśnie przed takim problemem stanął pracownik zaprzyjaźnionej firmy instalatorskiej. Pomieszczenie, jakie z niechęcią przydzielił mu inwestor, miało niecałe 4m2 powierzchni. Mało tego – podczas uruchamiania instalacji okazało się, że sygnał z konwertera SAT, jaki docierał do pierwszego multiswicha w instalacji, ze względu na małą odległość pomiędzy urządzeniami był duży i wynosił ok. 80 dB. Z jednej strony to dobrze, ponieważ przy podziale sygnału na poszczególne tory mamy zapas i być może nie będziemy potrzebować dodatkowych wzmacniaczy. Z drugiej jednak okazało się, że wysoki poziom na wejściu multiswitcha spowodował przesłuchy pomiędzy torami, czego efektem był błędny sygnał jaki dochodził do tunera SAT. Cała instalacja działała wadliwie.

Obecnie mało jest na rynku propozycji multiswitchy z dużą, przekraczającą 30 dB separacją pomiędzy torami SAT. Kilkukrotne próby z różnymi rodzajami dostępnych urządzeń tego typu nie przynosiły oczekiwanych rezultatów.

Ze względu na złożoność problemu, zaproponowaliśmy na próbę przetestowanie jednego z naszych nowszych rozwiązań – multiswitchy z serii T-urbo-T. W skład instalacji weszły:

  • 1 x SWK-9216 – multiswitch kaskadowy 9/16 + multiband, z separacją pomiędzy wejściami SAT na przelocie 41 dB (więcej o produkcie i jego konfiguracji tutaj),
  • 1x SSK-918 – rozgałęźnik magistrali multiswitchowej, z tłumieniem pomiędzy wejściami SAT >35 dB,
  • 4x SMK-216 P – pasywny multiswitch kaskadowy 9/16, z separacją SAT-SAT >30 dB.

Oprócz niezbędnej w tym przypadku wysokiej separacji, multiswitche T-urbo-T charakteryzują się unikalnym sposobem montażu, pozwalającym skupić w ograniczonej przestrzeni maksymalnie wiele urządzeń.

Po odpowiednim doborze sprzętu i jego konfiguracji, cała instalacja zaczęła wreszcie działać poprawnie 🙂

Jak się później okazało, z takiego właśnie rozwiązania najbardziej zadowolony był inwestor, ponieważ cała instalacja wraz z polem krosowym dla blisko 80 mieszkań zmieściła się w jednej zamykanej szafie RACK 19”, a same urządzenia zajęły zaledwie 6U jej wysokości (ok.27cm). Pomieszczenie techniczne mogło zostać zwolnione i przeznaczone do innych celów.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *