Profesjonalna instalacja multiswitchowa w budynku wielorodzinnym (200 mieszkań) – przykład realizacji.

Obowiązująca nowelizacja rozporządzenia MTBiGM w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, nakłada obowiązek budowy instalacji telekomunikacyjnej w nowo wybudowanych budynkach wielorodzinnych. Aby instalacja spełniała określone parametry nakreślone ww rozporządzeniu, jak również wysokie oczekiwania przyszłych użytkowników, musi być zrealizowana na podstawie profesjonalnego projektu oraz w oparciu o wysokiej jakości sprzęt, gwarantujący niezakłócony odbiór przez długie lata użytkowania.

Poniżej opisujemy krok po kroku realizację takiej instalacji telekomunikacyjnej wraz z instalacją RTV/SAT opartą na kaskadzie multiswitchowej w budynku z 200 mieszkaniami. Cała inwestycja została zrealizowana w oparciu o urządzenia TELKOM-TELMOR, na podstawie przygotowanego przez nas projektu.

1. Projekt instalacji RTV/SAT.

Główne założenia do projektu:

 • Charakterystyka budynku: 200 mieszkań, zasilanych z 7 pionów teletechnicznych, na poziomie hali garażowej 4 pomieszczenia teletechniczne –  1 główne oraz 3 mniejsze.
 • Wymagania dla instalacji: dystrybucja sygnału DVB-T (MUX1, MUX2, MUX3, MUX8), radia FM oraz sygnału SAT z dwóch satelitów – ASTRA i HOTBIRD.

Na podstawie powyższych danych nasi projektanci wykonali szczegółowy projekt instalacji RTV/SAT. Projekt ten w całości został opracowany w programie TelSat – darmowym narzędziu do projektowania instalacji RTV/SAT. TelSat pozwala m.in. sprawdzić prawidłowość połączeń pomiędzy poszczególnymi elementami instalacji oraz wykonać końcową symulację, czy sygnał na gniazdku abonenta posiada odpowiednią moc.

Projekt instalacji RTV/SAT 200 mieszkań

2. Realizacja inwestycji.

2.1. Pole antenowe.

Pole antenowe imag1897_webUwzględniając charakterystyczne warunki odbioru dla tej konkretnej lokalizacji i chcąc zapewnić niezawodność instalacji przed długie lata użytkowania, zdecydowaliśmy się zastosować:

 • anteny DVB-T:
  T-urbo-T 20 do odbioru programów z MUX3,
  T-urboT 30 (MUX1 i MUX2),
  T-urbo-T V (MUX8 i radio cyfrowe DAB+);
 • antenę SAT TT-125 z dwoma konwerterami quattro w układzie „zeza” do odbioru programów z dwóch satelitów – ASTRA i HOTBIRD;
 • antenę dookólną FM-1 do odbioru radia analogowego.

Wszystkie anteny naziemne zostały zamontowane na rurze 3 metrowej o średnicy 40 mm, przymocowanej do ściany za pomocą dwóch uchwytów ściennych. Z kolei czasza SAT została zamontowana przy użyciu dedykowanego uchwytu ściennego E93.

2.2. Rozprowadzenie sygnału RTV/SAT

WWK-951, STWK-810 i SSK-918 w pomieszczeniu teletechnicznym

Widok rozmieszczenia urządzeń aktywnych w głównym pomieszczeniu technicznym

Multiswitch TT-9/24 w szachcie

Sposób montażu multiswitcha kaskadowego TT-9/24 w szachcie teletechnicznym

Sygnały z anten naziemnych oraz konwerterów satelitarnych poprowadzono przewodem zewnętrznym TT-113PE do głównego pomieszczenia technicznego. Tam zostały poddane regulacji na urządzeniach aktywnych (wzmacniaczu wielozakresowym WWK-951 oraz wzmacniaczu magistrali multiswitchowej STWK-810), a następnie poprzez elementy rozgałęźne (rozgałęźnik SSK-918 i odgałęźniki serii STK-918xx) sygnał został doprowadzony 9-cio torową magistralą, opartą na przewodzie TT-113PVC, do poszczególnych multiswitchy (aktywnych i pasywnych SMK-216x oraz multiswitchy serii TT-9/xx), znajdujących się w szachtach teletechnicznych.

Skrzynka TeSM-110imag1905_webPrzewody abonenckie z multiswitchy zostały doprowadzone do mieszkań i zakończone w teletechnicznej skrzynce mieszkaniowej TeSM-110.

Na magistrali multiswitchowej zostały zastosowane złącza kompresyjne PCT TRS6L (niebieskie) oraz PCT TRS9LNT (zielone), natomiast na odejściach abonenckich zastosowano złącza kompresyjne PCT  ERS6 (czarne). Do zaciskania złącz PCT użyto zaciskarki PCT AIO-CT.

 

 

 

2.3. Instalacja światłowodowa, instalacja UTP.

Sposób zakończenia włókien światłowodowych na patch panelach SC/APC 24 porty

Sposób zakończenia włókien światłowodowych na patch panelach SC/APC 24 porty

Sposób zakończenia kabli UTP5e na patch panelach RJ-45 24 porty

Sposób zakończenia kabli UTP5e na patch panelach RJ-45 24 porty

Z głównego pomieszczenia technicznego do każdej teletechnicznej skrzynki mieszkaniowej TeSM-110 zostały doprowadzone po dwa włókna światłowodowe jednomodowe (kabel DROP GJXH-2B6) oraz po dwa kable UTP 5e typu TT UTP 5e Cu. Włókna światłowodowe zakończono pigtailami SC/APC umieszczonymi w gnieździe FTTH typu FOS-4.

W głównym pomieszczeniu technicznym kable światłowodowe oraz skrętka zostały rozszyte na patch panelach.

 

 

 

Oczywiście, oprócz odpowiednio dobranych, solidnych i sprawdzonych urządzeń i osprzętu, dużą staranność dołożono również do odpowiedniej jakości wykonania całej sieci RTV/SAT. Kultura instalacji wymaga profesjonalnego podejścia do każdego detalu, począwszy od użycia sprawdzonego sprzętu i kabli, aż po tak drobne elementy jak złącza oraz solidne ich zarobienie. Tylko wtedy mamy pewność, że instalacja będzie pracować bezawaryjnie przez długie lata.

Po uruchomieniu instalacji dokonano pomiaru na gniazdkach abonenckich. Parametry sygnału były zgodne z wymogami obowiązującego rozporządzenia oraz wynikami symulacji przeprowadzonej w programie TelSat.

2 Komentarzy

 1. Gawryś ryszard

  Jestem zainteresowany szkoleniem na taki system jaki przedstawiacie Telewizja naziemna + satelitarna + radio ewentualnie przesłać sygnał z kilku kamer TV przemysłowych. Wybiorę się na takie szkolenie ale materiał musi być bardziej obszerny oparty na początek podstawy teorii + omówienie schematów montażowych + uruchomienie i pomiary + pomiary w gniazdach lokatorskich + eksplotacja i pomiary okresowe + przepisy UKE dzienniki ustaw, oraz kontrola z strony UKE + prawo budowlane.

  Reply
  1. Telkom Telmor

   Dziękujemy za zainteresowanie naszą ofertą szkoleniową i wskazanie konkretnej tematyki. Aktualnie jesteśmy w trakcie ustalania harmonogramu szkoleń na przyszły rok i Pana sugestię weźmiemy pod uwagę. Proszę śledzić naszą stronę internetową http://www.telmor.pl, gdzie na bieżąco będziemy informować o zbliżających się szkoleniach. Przy okazji zachęcamy do zapisania się do naszego newslettera, w którym również zamieszczamy informacje o planowanych szkoleniach.

   Reply

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *