Jak wprowadzić sygnały audio-wideo do instalacji telewizji cyfrowej?

modulator Anttron TM250HDCyfryzacja telewizji naziemnej w Polsce już kilka lat temu stała się faktem. Wprowadzenie nowych standardów dało nam wiele możliwości, łącznie z nienaganną jakością cyfrowego przekazu. Ta jakość nie bierze się jednak z niczego. Wymaga ona stosowania wysokiej klasy urządzeń przy budowie instalacji telewizyjnej, począwszy od anten, poprzez przewody i złącza, urządzenia pośredniej i końcowej dystrybucji, a kończąc na samych gniazdach. Zmiany te spowodowały, że nasze aktualne instalacje antenowe nie są dostosowane do odbioru sygnałów analogowych. Co zatem zrobić w sytuacji, gdy chcemy do tej samej instalacji dostarczyć sygnały audio-wideo?

Jak wprowadzić do instalacji telewizji cyfrowej sygnał z kamery monitoringu czy komputera?

Instalacje antenowe w naszych domach i mieszkaniach są coraz bardziej rozbudowane. Korzystamy z coraz większej ilości dodatkowego sprzętu i nie chcemy, żeby cokolwiek nas w tym zakresie ograniczało. Szczególnie popularne są systemy monitoringu, dzięki którym możemy rejestrować obraz z naszych domów i ich otoczenia. Obraz z kamer monitorujących rejestrowany jest jako sygnał audio-wideo. Aby umożliwić jego wprowadzenie do istniejącej instalacji antenowej, niezbędne jest zastosowanie urządzeń umożliwiających zamianę sygnałów AV na sygnały o wysokiej częstotliwości (RF), a więc modulatorów cyfrowych. Podobnie należy postępować w przypadku chęci wprowadzenia do instalacji telewizji naziemnej DVB-T sygnału z komputera czy odtwarzacza.

Schemat zastosowania modulatora cyfrowego w instalacji RTV/SAT

Modulatory cyfrowe w instalacjach domowych

Modulatory cyfrowe dokonują konwersji sygnału audio-wideo na cyfrowy sygnał telewizji naziemnej DVB-T. W zależności od źródła sygnału (RCA, HDMI), udostępniają obraz w standardowej jakości SD lub pozwalają na obsługę pełnego pakietu rozdzielczości, w tym Full HD. Jednym słowem urządzenia te tworzą nowy kanał bądź kilka nowych kanałów telewizyjnych, przekazujących przygotowane wcześniej treści z innych nośników już w postaci cyfrowej. Dzięki temu  jakość odbieranego obrazu i dźwięku ulega zdecydowanej poprawie.

Modulator cyfrowy można podłączyć do istniejącej instalacji RTV/SAT, wykorzystując zastosowany w niej wzmacniacz wielozakresowy (np. z serii WWK) lub MultiBAS (SWK-9108 lub SWK-9216NGV). Do użytku domowego najlepiej sprawdzą się modulatory komercyjne, jak np. TM160HD, TM190HD, TM200HD, TM220HD lub TM250HD uznanej marki Anttron.

modulatory cyfrowe Anttron

Modulatory cyfrowe w instalacjach przemysłowych, użytkowych i handlowych

Modulatory cyfrowe znajdują zastosowanie nie tylko w instalacjach domowych. Tworzenie nowych kanałów TV nie jest bowiem ich jedynym zastosowaniem. Bardzo często wykorzystuje się je do dystrybucji programów własnych, przeznaczonych na wewnętrzne potrzeby firm czy instytucji publicznych. Zatem urządzenia te doskonale sprawdzają się w instalacjach telewizyjnych dla obiektów użytkowych i handlowych, takich jak szpitale, hotele, sklepy i galerie handlowe. Słowem, we wszystkich instalacjach telewizyjnych, w których treść z jednego, dwóch lub większej liczby źródeł dostarczana jest do wielu odbiorników TV lub monitorów.

enkodery HDMI TM4HDV i TM4HD AnttronIdealnym rozwiązaniem dla dystrybucji w takich obiektach sygnałów audio-wideo ze źródła przez sieć DVB-T lub telewizji kablowej (DVB-C), mogą być nowoczesne modulatory dwu- i czterowejściowe (np. TM300 i TM400). Pozwalają one, poprzez złącza RCA, na enkodowanie dwóch lub czterech źródeł audio i wideo do formatu MPEG2 i modulowanie ich do sygnałów DVB-T/DVB-C. Wysoki poziom sygnału wyjściowego DVB-T/DVB-C (>96dBµV) umożliwia zasilanie dużych sieci dystrybucji bez dodatkowego wzmocnienia. W taki sposób można dystrybuować m.in. programy własne hoteli i pensjonatów, cyfrowe programy telewizyjne transmitowane za pośrednictwem odbiorników DVB-T/DVB-C lub kanały informacyjne w dużych systemach CATV.

Z kolei do integracji rozbudowanych instalacji monitoringu z sieciami RTV/SAT mogą mieć zastosowanie enkodery HDMI TM4HDV i TM4HD. Urządzenia te są przeznaczone do współpracy ze sprzętem AV z wejściem HDMI. Mogą to być komputery, odtwarzacze Blu-Ray, odbiorniki satelitarne i kamery CCTV. Doskonale sprawdzą się do transmisji sygnału z rejestratora DVR (nawet kilkanaście obrazów z kamer) do wszystkich gniazd końcowych. Modulatory TM4HDV i TM4HD pozwalają zakodować do 4 źródeł HDMI z rozdzielczością 1080p dla każdego wejścia. Te cztery źródła są dostępne w DVB-T na wyjściu, na 2 sąsiednich kanałach.

Oczywiście to nie koniec możliwości. Każda instalacja jest na swój sposób unikatowa, a to wymaga dopasowania rozwiązania. Często potrzebne są bowiem rozwiązania nietypowe, z większą ilością wejść lub innym rodzajem modulacji. Takie projekty warto konsultować. Postaramy się je przybliżyć w kolejnym artykule.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *