Skąd biorą się zakłócenia LTE i jak im zapobiegać?

LTE_blockedDynamicznie rozwijający się rynek mobilnego Internetu (LTE) przysparza coraz więcej problemów z odbiorem cyfrowej telewizji DVB-T. Większość anten TV, które obecnie pracują na naszych dachach i balkonach, nie posiada bowiem odpowiednich filtrów i przez to są narażone na zakłócenia odbieranego sygnału telewizyjnego.

Skąd biorą się zakłócenia LTE?

Dotychczasowe anteny TV odbierały sygnały w paśmie częstotliwości UHF (470-862MHz) lub VHF+UHF (174-862MHz). Na potrzeby Internetu LTE zabrano górne częstotliwości powyżej 790MHz (LTE800). Dlatego też wszystkie anteny pracujące w pełnym zakresie (do 862MHZ) są narażone na zbieranie zakłóceń, które skutecznie pogarszają nam jakość odbioru programów telewizyjnych.

Obecnie w Polsce funkcjonuje około 5 tysięcy anten LTE, a to dopiero początek. Będzie ich coraz więcej, ponieważ dostęp do mobilnego Internetu ma być powszechny. Coraz gęstsza sieć anten LTE rozsianych po całym kraju spowoduje, że kłopoty z odbiorem sygnałów telewizyjnych mogą dotyczyć każdego z nas.

Jak zapobiec wpływowi LTE  na odbiór DVB-T?

Odpowiedź zależy od miejsca, gdzie zorganizowany jest odbiór DVB-T. Jeżeli odległość od stacji bazowej jest bardzo mała i dodatkowo nadajnik DVB-T znajduje się na tym samym kierunku co stacja bazowa (z punktu widzenia miejsca odbioru), to zredukowanie wpływu LTE może okazać się bardzo trudne. Nawet zastosowanie odpowiednich filtrów może nie przynieść spodziewanych efektów.

W przypadku średnich odległości od stacji bazowej (zwykle w samym mieście powiatowym), receptę będzie stanowiła antena wyposażona w filtr LTE 800 w oparciu o technologię SAW. Filtry SAW charakteryzują się bardzo stromym zboczem i bardzo dużym tłumieniem. SAW wytłumi sygnały LTE, pozostawiając DVB-T nawet w przypadku, gdy nadajnik DVB-T pracuje na granicznych kanałach 59, 60 (w niektórych wypadkach). Ważne jest jednak, aby filtr SAW był zamontowany przed ewentualnym przedwzmacniaczem. Tego typu konstrukcja jest wdrożona w antenach TELKOM-TELMOR, m.in.: asr LTE protected, asr classic LTE protected, asr IQ LTE protected oraz DIGITactiva LTE protected i DIGIT LTE protected. Oczywiście technologia SAW jest droższa od rozwiązań stosowanych w dotychczasowych produktach, jednak należy pamiętać, że w niektórych opisanych powyżej sytuacjach nie ma od niej odwrotu. Kupujący powinien bezwzględnie zwrócić uwagę jaka technologia jest zastosowana w antenie, którą właśnie nabywa. Zastosowany marketingowy napis „LTE” w różnych odsłonach może nie wystarczyć. Konieczne jest głębokie, rzędu 20-25dB, wycięcie pasma LTE.

 

 

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *