Czy bliskość anteny nadawczej zawsze sugeruje zastosowanie anteny biernej do odbioru sygnału TV?

Antena DIGITactiva

Antena DIGITactiva

Powszechnie utarło się przekonanie, że bliska lokalizacja nadajnika DVB-T jest dobrodziejstwem dla potencjalnego użytkownika telewizji, który do odbioru programów cyfrowych potrzebuje już tylko prostej konstrukcyjnie, biernej anteny odbiorczej, czyli tzw. drutu. Owszem, w większości przypadków prawidłowy odbiór sygnałów w tych warunkach może być realizowany za pomocą kilkuelementowych anten biernych. Zdarzają się jednak również przypadki, gdy zwykła, prosta antena bez wzmacniacza nie jest w stanie zapewnić odpowiedniej siły i jakości sygnału pomimo tego, że w stosunkowo w niewielkiej odległości znajduje się silny nadajnik. Przyczyn takiej sytuacji może być dużo: topografia terenu, przeszkody, lokalizacja domu czy budynku, a czasem wszystkie te czynniki na raz.

Podobna sytuacja wystąpiła u jednego z Klientów, który mieszka na dużym osiedlu mieszkaniowym, w jednym z większych polskich miast. Jego osiedle mieściło się w dolinie, a nadajnik DVB-T umieszczony był za sporym, zalesionym wzniesieniem. Ponadto jedynym miejscem do przymocowania anteny był balkon po przeciwnej stronie budynku, w dość gęsto zabudowanym osiedlu. Nawet duża moc nadajnika – 100kW i odległość ok. 15 km, wcale nie pomagały w znalezieniu odpowiedniego kierunku, z którego można byłoby „zebrać” prawidłowy sygnał. Dokonano kilku prób z antenami o różnej konstrukcji, zarówno biernymi, jak i ze wzmacniaczami. Efekt nie był dla Klienta zadowalający.

Po wysłuchaniu jego doświadczeń, nic nie ryzykując, poleciliśmy mu wypróbować jedną z naszych popularnych anten z rodziny DIGIT. Jest to nieduża antena o średnim zysku energetycznym, występująca w wersji biernej lub ze wzmacniaczem, doskonale nadająca się do montażu na balkonie lub przy oknie. Jej niewątpliwą zaletą jest duża wartość współczynnika promieniowania tył/przód, gwarantująca niewrażliwość anteny na sygnały odbite od przeszkód znajdujących się za anteną. Cecha ta pozwala na wykorzystywanie anteny DIGIT w warunkach gęstej zabudowy dla obszarów o średnich warunkach odbioru. Ponadto duża rozwartość wiązki w płaszczyźnie poziomej pozwala na wyszukanie i odbiór sygnałów z odbicia, co jest bardzo przydatne właśnie w takich lokalizacjach.

Ostatecznie u Klienta, mimo bliskości nadajnika, najlepiej spisała się antena DIGITactiva. Okazało się bowiem, że zwielokrotnione odbicia tak osłabiły sygnał, iż potrzeba było zastosowania anteny ze wzmacniaczem.

Dodamy przy okazji, że Klient i tak miał szczęście – nadajnik, w którego był zasięgu, nadawał tym samym poziomem na każdym z trzech MUX-ów. Gdyby było inaczej, to nieuniknione byłoby zastosowanie dodatkowego urządzenia. Ale o tym napiszemy już w kolejnym wpisie 🙂

2 Komentarzy

 1. Wilbur Resner

  Czy będzie kontynułacja?

  Reply
  1. Telkom-Telmor

   Polecam wpis „Jak wyselekcjonować sygnały z różnych nadajników?” z 19 lutego – tam opisujemy zastosowanie wzmacniacza WK-410, pozwalającego wyrównać różne poziomy sygnałów.
   A już wkrótce na naszym kanale youtube zamieścimy filmik instruktażowy, pokazujący konfigurację tego wzmacniacza. Zachęcam do śledzenia: https://www.youtube.com/channel/UCK8VomYtPMhVBhitQ8LMltg

   Reply

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *