Czy śnieg na antenie SAT ma wpływ na odbiór sygnału ?

Co prawda śnieg w naszym klimacie powoli staje się towarem deficytowym i coraz rzadziej mamy możliwość oglądania białego puchu za oknem ale jeśli się już pojawi, to czy odpowiednia jego ilość będzie miała wpływ na sprawność samej anteny a w konsekwencji na poziom i jakość odbioru sygnałów?

Zdania na ten temat są podzielone. Wszystko zależy od grubości warstwy jaka będzie pokrywała czaszę oraz stopnia jej zlodowacenia. To samo dotyczy konwertera choć w jego przypadku bardziej chodzi o stały kontakt wilgoci na złączach a przez to większą możliwość jej migracji do wewnątrz konwertera i tych złącz powodując korozję styku, niż o zaśnieżenie. Dlatego ważne jest aby stosować złącza z uszczelkami. Co zatem należałoby zrobić aby uniknąć tego problemu i nie być narażonym na zbyt częstą wizytę na dachu?
Jest klika sposobów. Jednym z nich jest nawoskowanie anteny/czaszy przez co zmniejszymy przyczepność a śnieg będzie mógł swobodnie zsuwać się z jej powierzchni bądź być zdmuchnięty przez wiatr. Przez ten prosty zabieg nagromadzenie się grubszej warstwy będzie znacznie utrudnione. Można również polać czaszę płynem do mycia naczyń przez co również uniemożliwimy powstawaniu grubszych warstw śniegu bądź lodu.
Istnieją również różne systemy do podgrzewania anten lecz nie jest to zbyt powszechny sposób ze względu na swoją cenę. Zabiegi te mają na celu zwiększenie efektywności pracy i sprawności anteny w przypadku niekorzystnych warunków atmosferycznych.
Jednak najważniejszą rzeczą jaką musimy zrobić jest odpowiednie dobranie czaszy i konwertera (lepiej większa średnica niż mniejsza), zastosowanie solidnego i stabilnego uchwytu/mocowania, precyzyjne ustawienie zestawu względem satelity za pomocą miernika (nie wskaźnika) oraz użycie dobrych kabli (żelowanych) i niezawodnych złącz kompresyjnych z uszczelkami.

Wszystkie te elementy mają istotny wpływ na poprawną i stabilną pracę zestawu zwiększając sprawność układu, tak niezbędną w przypadku trudności w dotarciu sygnałów do anteny.
Polecam artykuł na blogu: https://blog.telmor.pl/bez-kategorii/od-czego-zalezy-prawidlowe-ustawienie-anteny-satelitarnej-lub-poprawa-sygnalu/

Trzeba również pamiętać, że  kultura wykonania instalacji z należytą starannością i zgodnie ze sztuką dobrych praktyk oraz z wykorzystaniem wysokiej klasy materiałów, już na samym początku budowy każdej instalacji ma kluczowe znaczenie przy utrzymaniu rygoru właściwości sygnałów.
Wykonując dobrą pracę unikniemy kłopotów w dalszej części eksploatacji całego systemu, mogąc cieszyć się nienagannym odbiorem przez długie lata nie zależnie od pory roku.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *