Telewizja hotelowa szyta na miarę

Telewizja to jedna z najczęstszych i najprostszych form rozrywki, niemal na stałe wpisana w harmonogram codziennych czynności. Również podczas podróży służbowych czy prywatnych oczekujemy, że ulubione programy towarzyszyć nam będą podczas porannej toalety czy wieczornego odpoczynku. Dlatego w dzisiejszych czasach trudno wyobrazić sobie pokój hotelowy bez telewizora, a telewizja hotelowa powinna oferować więcej niż tylko darmowe programy cyfrowej telewizji naziemnej.

Instalacja TV hotelowej bez stacji czołowej w budynku 4-kondygnacyjnym z 256 odbiornikami (kanały DVB-T)

Niestety w większości obiektów hotelowych instalacje telewizyjne zwykle oparte są o pasywne rozgałęźniki lub/i odgałęźniki telewizyjne z szerokością pasma do 862 MHz. Każda z takich instalacji dostarcza użytkownikom telewizję naziemną w systemie DVB-T. Jak w prosty sposób i niewielkim nakładem finansowym rozszerzyć ofertę programową o kolejne kanały?

Własny kanał promocyjny sposobem na wyróżnienie się wśród konkurencji

Jednym z najlepszych sposobów na uzupełnienie oferty programowej i zareklamowanie oferty hotelu jest własny program promocyjny. Jeżeli obiekt posiada stację czołową z enkoderem HDMI czy USB, to można taką własną audycję telewizyjną stworzyć i umieścić np. na pierwszej pozycji na liście programów odbiornika telewizyjnego. Klient, gdy tylko włączy odbiornik, zobaczy audycję hotelu, co może go przekonać do skorzystania z którejś z oferowanych przez obiekt usług. Dzięki temu w prosty sposób można wyróżnić się wśród konkurencji!

Programy telewizji satelitarnej skutecznie wypełnią ofertę programową telewizji hotelowej

Drugim sposobem, pozwalającym znacznie rozszerzyć liczbę kanałów dostępnych w telewizji hotelowej, jest odbiór darmowych programów telewizji satelitarnej. Rozwiązanie to dodatkowo umożliwia Klientom zagranicznym oglądanie programów telewizyjnych w ich rodzimym języku. Może to być szczególnie istotne dla osób, które chcą przebywać w hotelu przez dłuższy czas i chcą mieć dostęp do informacji ze swojego kraju. Kolejną dużą grupą docelową są rodziny, które z pewnością łatwiej zapamiętają obiekt, gdy w hotelowej telewizji będą obecne programy dla dzieci.

Co zrobić, aby telewizja hotelowa zawierała również programy satelitarne? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta i z pewnością każdy instalator o niej pomyśli. Jest nią stacja czołowa, która odbierze sygnał satelitarny, przeprowadzi deszyfrację (jeżeli zachodzi taka potrzeba) oraz zmoduluje do systemu DVB-T. Jest to rozwiązanie słuszne. Jeżeli jednak mamy na myśli małe hotele, motele, pensjonaty czy ośrodki agroturystyczne – czy jest to optymalnym rozwiązaniem?

Stacja czołowa

Oczywiście, że nie. Przy niewielkich obiektach wystarczający jest transmodulator, czyli mała stacja czołowa, której moduły są wbudowane na stałe. Przynosi to wiele korzyści, pozwalając obniżyć koszty i zminiaturyzować gabaryty. Wystarczy wybrać transmodulator, który dzięki swej konfiguracji będzie dla naszej telewizji hotelowej szyty na miarę.

Transmodulatory

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów transmodulatorów. Różnią się między sobą ilością transponderów wejściowych, opcją dodania własnej treści za pomocą enkoderów HDMI czy USB, możliwością deszyfracji czy ilością multipleksów wyjściowych. Warto jednak skupić uwagę na jednym modelu, opracowanym właśnie z myślą o niewielkich obiektach hotelowych.

Transmodulator TRM64 – optymalne rozwiązanie dla niedużych obiektów hotelowych

Transmodulator TRM 64

Transmodulator TRM64, bo o nim mowa, został opracowany wspólnie przez TELKOM-TELMOR i producenta – firmę Anttron. Urządzenie charakteryzuje się:

  • 5 transponderami wejściowymi DVB-S/S2
  • możliwością dodania własnych treści promocyjnych za pomocą enkoderów HDMI i USB
  • 4 multipleksami wyjściowymi DVB-T/C

To właśnie przedstawiciele niewielkich obiektów hotelowych zdecydowali o wyborze takiej konfiguracji sprzętowej. Pozwala ona na zrealizowanie przedstawionych przez naszych Klientów konfiguracji programowych oraz, co najważniejsze, dodanie aż dwóch własnych programów telewizyjnych. Jeden program dodawany jest za pomocą enkodera HDMI, który charakteryzuje się bardzo dużą przepływnością, umożliwiającą wytworzenie programu w jakości 1080p. Zwykle źródłem takiego programu jest podłączony odtwarzacz DVD lub komputer PC. Drugi program można wykonać za pomocą wejścia USB, do którego podłączana jest pamięć masowa z portem USB (np. pendrive). Na nim umieszczany jest plik z nagraną prezentacją dotyczącą hotelu. Warta podkreślenia jest możliwość ustawienia harmonogramu, który umożliwia odtwarzanie różnych treści o różnych porach dnia, w różnych dniach czy tygodniach.

Instalacja TV hotelowej z transmodulatorem TRM 64 w budynku 4-kondygnacyjnym z 256 odbiornikami (kanały DVB-T, SAT, własne).

Czy telewizja hotelowa w tego typu obiektach potrzebuje programów szyfrowanych typu Canal+ czy HBO? Pomijając uzasadnione przypadki, gdzie pensjonat czy motel jest nastawiony na specyficzną grupę odbiorczą, to zazwyczaj wystarczają programy dystrybuowane na licencji Free to air. Programów tego typu na wszystkich pozycjach satelitarnych są setki. W artykule „Telewizja hotelowa – najczęstsze konfiguracje programów” przybliżamy najczęściej wykorzystywane aranżacje list programowych.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *