Sumowanie sygnałów i zasilanie anten aktywnych za pomocą zwrotnicy ZWR-210DC

ZWR-210DC to zwrotnica pasmowa służąca do sumowania sygnałów z dwóch niezależnych anten DVB-T, dedykowanych do odbioru sygnałów z dwóch różnych pasm: VHF i UHF. Zwrotnica umożliwia również zasilanie anten aktywnych, a konkretnie przedwzmacniaczy w tych antenach. Aby skorzystać z tej opcji, należy przestawić zworę we właściwej listwie kołkowej – w zależności od tego, czy antenę aktywną używamy do odbioru pasma VHF, pasma UHF czy dla obu pasm.

Ze względu na możliwość zwarcia (w przypadku zastosowania anteny pasywnej), zwory w zwrotnicy ZWR-210DC są fabrycznie umieszczone w pozycji off (pionowo). Takie ułożenie zwory uniemożliwia przejście napięcia. Jeśli mamy antenę aktywną i musimy ją zasilić, wówczas odpowiednią zworę należy przestawić do pozycji poziomej, tworząc stałe połączenie.

Zaproponowane rozwiązanie jest proste i powszechnie stosowane w różnych urządzeniach, gdzie istnieje potrzeba trwałego podłączenia napięcia bez konieczności jego częstego przełączania.

Jak ustawić zwory, aby umożliwić zasilanie anten aktywnych?

Ze względu na małe gabaryty zwrotnicy ZWR-210DC, również listwy kołkowe i same zwory są niewielkie. Dlatego jeśli wiemy, która z anten jest anteną aktywną i będzie potrzebowała zasilania, warto czynność ustawiania zworek wykonać przed wejściem na dach, wykorzystując do tego pęsetę.

Na poniższym filmie pokazujemy, jak zrobić to szybko i poprawnie.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *