Jaką antenę wybrać do odbioru cyfrowej telewizji naziemnej?

Antena i dobry kabel koncentryczny to najważniejsze elementy instalacji RTV. To przede wszystkim od nich zależy siła i jakość sygnału dostarczonego do odbiornika. Tym samym determinują one jakość przekazu i poziom naszego zadowolenia podczas oglądania telewizji. O tym, jak sprawdzić jakość kabla koncentrycznego, pisaliśmy już na naszym blogu. W tym artykule skupimy się na optymalnym doborze anteny w zależności od warunków występujących na danym terenie.

Jest wiele rodzajów anten dostępnych na rynku. Różnią się nie tylko zakresem odbieranych częstotliwości (pasm), ale również kształtem, wielkością oraz jakością wykonania i użytych materiałów. Dostępność wielu propozycji daje nam, Klientom, pewien komfort wyboru. Niestety wcale nie ułatwia podjęcia decyzji. Należy pamiętać, że każda antena jest filtrem i wzmacniaczem jednocześnie. Jej budowa określa sposób jej użycia oraz cel przeznaczenia. To dlatego jest ich tak dużo na rynku. Dlatego również wiedza, jaką antenę wybrać, aby sprawdziła się w naszej lokalizacji, jest taka istotna.

Zatem jaką antenę wybrać, aby zapewniła nam dobry odbiór sygnałów cyfrowej telewizji naziemnej (DVB-T) i komfortowe oglądanie naszych ulubionych programów? Na co zwrócić uwagę i co tak naprawdę jest ważne w doborze odpowiedniej anteny?

O czynnikach zewnętrznych i wewnętrznych, mających wpływ na prawidłowy odbiór sygnałów cyfrowej telewizji naziemnej przez antenę, pisaliśmy w naszym poprzednim artykule „Jak prawidłowo ustawić antenę DVB-T?„. Są to bardzo ważne parametry, które musimy wziąć pod uwagę przy doborze odpowiedniej anteny. Wyposażeni w tą wiedzę możemy przejść do analizy samych anten.

Anteny zewnętrzne i wewnętrzne

Już na początku poszukiwań dobrze jest wiedzieć, gdzie chcemy zamontować antenę.

Anteny wewnętrzne (tzw. pokojowe) różnią się kształtem, estetyką wykonania oraz rodzajem wbudowanego w nich wzmacniacza. Mogą się sprawdzić w warunkach bezpośredniej bliskości nadajnika i potrzebują wielu zbieżnych uwarunkowań, aby działać poprawnie. Na jakość odbioru będą miały wpływ rodzaje i grubości murów pomieszczenia, w którym będą pracować, jego poziom (piętro), wielkość okien i ich usytuowanie względem nadajnika, rodzaje szyb w oknach (technologia wykonania), ilość i wielkość nagromadzonego umeblowania w pomieszczeniu oraz miejsce położenia/zamontowania anteny. Stabilność pracy anten pokojowych może być zachwiana zmianą któregokolwiek z tych czynników czy nawet zwykłym korzystaniem z urządzeń domowych ze względu na ich bliskość (bezpośredni kontakt) z anteną.

Zatem, jeśli warunki na to pozwalają, wybierajmy anteny zewnętrzne. Ich zastosowanie eliminuje wpływ w/w czynników na jakość odbieranego sygnału. Pamiętajmy, że najlepszym rozwiązaniem zawsze będzie takie, które zapewni najlepszą „widoczność” naszej anteny przez nadajnik sygnału DVB-T.

Podział anten zewnętrznych

Ze względu na pasmo przenoszenia rozróżniamy anteny pasmowe, do odbioru konkretnego pasma (np. FM, VHF, UHF), oraz anteny  szerokopasmowe (np. antena siatkowa czy nasze anteny asr). Te drugie pozwalają odbierać dwa lub więcej pasm częstotliwości.

Wśród anten zewnętrznych, ze względu na ich budowę, wyróżniamy również anteny kierunkowe, szerokokątne i dookólne. Anteny kierunkowe wymagają bardzo dokładnego ustawienia w kierunku nadajnika (stąd ich nazwa). Anteny szerokokątne i dookólne nie wymagają takiej precyzji.

Wszystkie rodzaje anten mogą występować w wersji pasywnej (bez wzmacniacza) oraz aktywnej (ze wzmacniaczem).

Znając parametry miejsca, gdzie będzie montowana antena oraz specyfikę naszej instalacji (długości kabli, ilość odbiorników itp.) możemy, drogą eliminacji, dobrać antenę optymalną do naszych potrzeb. Jak to zrobić?

Wystarczy postępować zgodnie z poniższymi wskazówkami:

 1. Wszędzie, gdzie to możliwe, należy stosować anteny bierne/pasywne (bez wzmacniacza).
  Antena pasywna jest mniej podatna na zakłócenia. Każda dodatkowa obróbka sygnału (wzmocnienie, podział) jest źródłem zakłóceń i powoduje pogorszenie jego jakości.
 2. W warunkach dobrej „widoczności” nadajnika (mała ilość przeszkód) wybieramy anteny kierunkowe.
  Ich zaletą jest większy zysk energetyczny. Pamiętajmy przy tym, że anteny muszą być precyzyjnie ustawione w kierunku nadajnika.
 3. W warunkach utrudnionego odbioru, gdzie nadajnik jest zasłonięty przez np. bliską ścianę lasu, górę, wysokie bloki, wybieramy anteny szerokokątne.
  Mają one szersze pole „widzenia” niż anteny kierunkowe. Dzięki takiej budowie wyłapują sygnały z kilku kierunków, również z odbić. Daje to zdecydowanie więcej opcji ustawienia anteny w najkorzystniejszej pozycji do odbioru. Często zdarza się, że jest to inny kierunek niż bezpośrednio na nadajnik.
 4. Jeśli warunki sytuacyjne (duża odległość od nadajnika, słaba jego moc, zagęszczenie przeszkód) powodują utrudniony odbiór sygnałów, wybieramy anteny z wbudowanym przedwzmacniaczem.
  Podobnie postępujemy, gdy będziemy chcieli odbierać telewizję na kilku odbiornikach. Wzmacniacz pozwala zwiększyć poziom sygnału dostarczanego do instalacji, co jest niezbędne w takich sytuacjach.

Mając to wszystko na uwadze, dodatkowo powinniśmy pamiętać o kilku podstawowych kwestiach:

 • Niemal każdy przypadek jest inny i wymaga osobnego podejścia. Poszczególne instalacje RTV różnią się między sobą pod względem lokalizacji, budowy i wielkości. Dlatego też, aby precyzyjnie dobrać sprzęt antenowy do konkretnych warunków i potrzeb danej instalacji, należy posłużyć się odpowiednim miernikiem dedykowanym do pomiaru cyfrowych sygnałów naziemnych (np. Rover HD TAB 4) i dokonać pomiaru tych sygnałów celem identyfikacji ich poziomów, jakości i najkorzystniejszego kierunku odbioru.
 • Tylko profesjonalny montaż zapewni prawidłowe i bezawaryjne funkcjonowanie instalacji przez długie lata użytkowania. Z uwagi na to zalecamy skorzystanie z usług profesjonalnych instalatorów współpracujących z Autoryzowanymi Dystrybutorami TELKOM-TELMOR.

9 Komentarzy

 1. Andrzej

  Miałem okazję kupić niedawno antenę kierunkową TTV Turbo Q100 Combo – bardzo dobra antena od Davbol.pl , odbiera znakomicie sygnał bez problemu. Polecam tego typu anteny właśnie, warto zawsze popytać też sprzedawców.

  Reply
 2. Kamil

  Bardzo interesujący artykuł. My używamy głównie produktów T-urbo-T. Jakość produktów na najwyższym poziomie.

  Reply
 3. Bożena

  Proszę o informacje jaka antenę powinnam kupić dla lokalizacji Budy Głogowskie, gmina Głogów Małopolski, tak żeby odbierały mi wszystkie programy telewizji naziemnej – dvb-t, dvt-2, mux-y itd. bo kompletnie sie na tym nie znam. Prosze najlepiej o przesłanie linku do anteny ponieważ zastanawiam sie właśnie nad telmorem ars ale jest tyle rodzajów że nie wiem która spełnia te parametry żeby złapać wszystkie programy. dziękuję serdecznie za pomoc

  Reply
 4. Tadeusz

  Zapytanie: Atena Telmor asr iq, rozgałęziona na 2 telewizory, z zasilaczem, po 27 miesiącach pracy zaczęła wprowadzać zakłócenia. Zakłócenia ustępują po odłączeniu zasilacza lecz oczywiście spada znacznie siła sygnałów. Zasilcz jest sprawny (sprawdzano i wymieniano na nowy). Czy przyczyną zakłóceń jest awaria wzmacniacza anteny, czy też mogą pochodzić od kabla lub rozgałęźnika?

  Reply
 5. Mariusz

  Witam jaka wybrac antene przy duzym zageszczeniu drzew kominow i innymi urzadzeniami….

  Reply
  1. Marketing Telmor (Post author)

   Każdy przypadek jest inny i wymaga indywidualnego podejścia. Dobór odpowiedniej anteny zależy od wielu czynników:
   odległości od nadajnika, jego parametrów, topografii terenu, otoczenia w okół, przeszkód przed anteną, gdzie jest zamontowana i na jakiej wysokości,
   charakteru samej instalacji – długości kabli, ilości rozgałęzień – liczby podłączonych odbiorników itp.
   To dlatego jest tyle rodzajów, wielkości i kształtów anten. Te cechy określają do czego i w jakich warunkach mogą być użyte.
   Ponadto każda antena jest jednocześnie filtrem i wzmacniaczem. Budowa determinuje pasmo na jakie przede wszystkim jest zaprojektowana i przeznaczona do jego odbioru.
   Nie ma anten do odbioru wszystkiego są natomiast anteny dedykowane do konkretnego pasma.
   Oczywiście te anteny również odbierają inne częstotliwości ale zdecydowanie słabiej i stopień zadowolenia zależy od lokalnych warunków jakie panują w konkretnym miejscu ich montażu.
   Ta sama antena w jednej lokalizacji będzie pracować poprawnie i odbierze wszystko co jest nadawane, w innej natomiast może się nie sprawdzić.
   Nie ma również anten, które będą zdolne odbierać z każdego miejsca i w każdych warunkach.
   Każda lokalizacja jest inna a otoczenie, miejsce montażu, charakter i topografia instalacji oraz parametry samego nadajnika, który jest w jej zasięgu (obszaru),
   to czynniki, które mają decydujący wpływ na dobór odpowiedniej anteny lub zestawu anten.
   Podanie dokładnej lokalizacji (adres lub współrzędne) ułatwiła identyfikację możliwości odbiorczych oraz zagrożeń. Jest to warunek niezbędny.

   Bardzo ważną informacją jest również sam charakter instalacji i jej topografia, parametry zastosowanego kabla koncentrycznego, miejsce montażu anteny (balkon, ściana, strych, dach),
   na jakie wysokości, orientacyjne długości kabli, od anteny do ew. rozgałęźnika, od rozgałęźnika do poszczególnych odbiorników, liczba rozgałęzień – podłączonych odbiorników itp.
   Od tych wszystkich informacji zależy zarówno dobór anteny/anten jak również innych potrzebnych elementów składowych każdej instalacji.

   Reply
 6. Piotr

  Witam!
  Prosze o poradę w celu najlepszego doboru/dopasowania anteny do odbioru wszystkich Mux’ów dvb 1 i 2 dla lokalizacji, 51 180 Szymanów, ul Lotnicza 62. Antena będzie zamontowana na dachu na kominie na wys. 6m, długość kabla od anteny (planuję TT-113 Cu, PE GEL TRISHIELD 75 Ohm) do jednego telewizora – 13m. Zabudowa jednorodzinna w okolicy.

  Reply
  1. Marketing Telmor (Post author)

   Szanowny Panie Piotrze,
   dziękuję za podanie lokalizacji instalacji. Jest to podstawa przy doborze odpowiedniego sprzętu.
   Nie wiem jednak ile odbiorników TV będzie podłączonych a to też jest bardzo ważne.

   Jest Pan w zasięgu dwóch nadajników:
   – Wrocław/Ślęża – 42 km, azymut 210 stopni, MUX-1/2/3, MUX-8 (polaryzacja pionowa – V)
   – Trzebnica/g.Farna – 12 km, azymut 5 stopni, MUX-8 (polaryzacja pionowa – V),

   Kierunek na nadajnik Ślęża (południowo-zachodni, wzdłuż drogi dojazdowej do posesji) jest zasłonięty przez drzewa na końcu działki przy rondzie.
   Podobnie jest na kierunku północnym – nadajnik Trzebnica (chyba brzoza) i z tego co widzę, to również buduje się/lub już jest jakiś dom.
   Natomiast Pański dom nie jest wysoki – parterowy.
   Myślę, że należałoby zastosować dwie anteny kierunkowe niezależne aby była możliwość odbioru z dwóch kierunków.
   Proponuję:
   – antenę UHF TurboT-20: https://www.telmor.pl/Katalog-produktow/Anteny-naziemne/Anteny-kierunkowe-UHF-DVB-T/T-urbo-T-20-21-60-LTE-antena-kierunkowa-DVB-T
   – antenę VHF TurboT-V: https://www.telmor.pl/Katalog-produktow/Anteny-naziemne/Anteny-kierunkowe-VHF-DVB-T-DAB/TurboT-V-antena-kierunkowa-VHF-DVB-T-DAB
   oraz zwrotnicę sumującą pasmową ZWR-210DC: https://www.telmor.pl/Katalog-produktow/Anteny-naziemne/Zwrotnice-pasmowe/ZWR-210DC-zwrotnica-antenowa
   Jeśli sygnał będzie za słaby zamiast zwrotnicy należałoby zastosować wzmacniacz pasmowy WSS2138Z:
   https://www.telmor.pl/Katalog-produktow/Anteny-naziemne/Zwrotnice-pasmowe/WSS-2138Z-ULTRA-JET-mikrowzmacniacz-abonencki-masztowy
   oraz zasilacz ze separatorem napięcia ZZA-7: https://www.telmor.pl/Katalog-produktow/Anteny-naziemne/Zasilacze-zwrotnice-zasilania/ZZA-7-zasilacz-ze-zwrotnica-zasilajaca

   Alternatywnie można wypróbować zastosować jedną antenę szerokopasmową z rodziny ASR, ale ze względu na polaryzację nadawania pasma VHF (MUX-8)
   nie ma gwarancji, czy będzie poprawny odbiór tych programów – asr classic:
   https://www.telmor.pl/Katalog-produktow/Anteny-naziemne/Anteny-asr-DVB-T-T2/asr-classic-DVB-T-T2

   Reply
 7. Pawel

  Dzien dobry. Chce zamontowac antene z waszej firmy. Mieszkam w Bojanie 3km od nadajnika w Chwaszczynie. Antene widze z mojego domu. Ponoc jak uzyje za dobrej anteny to bedzie przesterowanie….piksele etc. Co mozecie polecic i czy w 3-miescie jest wasz sklep?
  Pozdr

  Reply

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *