Jak prawidłowo ustawić antenę DVB-T?

Jest wiele czynników mających wpływ na prawidłowy odbiór sygnałów cyfrowej telewizji naziemnej (DVB-T) przez antenę. A tylko niezakłócony odbiór zapewni odpowiedni poziom przekazu i jakość obrazu w naszym telewizorze.

Do tych czynników należą przede wszystkim:

  • odległość naszego domu / mieszkania do nadajnika sygnałów DVB-T,
  • topografia terenu oraz bezpośrednie otoczenie (obecność wysokich budynków czy drzew na linii antena-nadajnik),
  • rodzaj anteny – czy jest dostosowana do lokalnych warunków odbioru oraz rodzaju instalacji, w której będzie pracować,
  • prawidłowe ustawienie anteny względem nadajnika (ukierunkowanie) oraz jej odpowiedni montaż.

Na niektóre z wymienionych elementów, jak odległość od nadajnika czy topografia terenu, niestety nie mamy wpływu. Dlatego powinniśmy skupić się na tych czynnikach, o których możemy sami zdecydować.

Przede wszystkim do nas należy wybór anteny. Z uwagi na szeroką ofertę anten dostępnych na rynku, temat ten wymaga zgłębienia w osobnym artykule – Jaką antenę wybrać do odbioru cyfrowej telewizji naziemnej?.

Równie istotne, co wybór rodzaju anteny, jest jej odpowiednie ustawienie. I na tym zagadnieniu skupimy się w tym wpisie. Nie każdy z nas na co dzień dysponuje profesjonalnym miernikiem, powalającym na precyzyjną orientację anteny względem nadajnika.

Zatem jak prawidłowo ustawić antenę?

Okazuje się, że całkiem prosto. Do dyspozycji mamy dwie nieskomplikowane i mało wymagające metody.

  1. „Orientacja na sąsiada”: sprawdzamy, w którym kierunku mają ustawione anteny nasi najbliżsi sąsiedzi i tak też ustawiamy naszą.
  2. Wykorzystanie dedykowanych do tego celu darmowych aplikacji na smartfona, np. EmiMaps czy DVB-T Finder. W ciągu kilku sekund wyszukają one nadajniki DVB-T, będące w naszym zasięgu. Pokażą jednocześnie podstawowe informacje o parametrach nadawania, jak moc emisji, odległość od nadajnika, nadawane stacje/kanały oraz wskażą właściwy kierunek ustawienia anteny. Dzięki tym podpowiedziom łatwo odnaleźć najkorzystniejszy sygnał dla naszej instalacji antenowej.

Po odpowiednim ustawieniu anteny możemy przejść do programowania naszego telewizora. Ze względu na różne uwarunkowania zewnętrzne, zamiast funkcji automatycznego programowania polecamy wybór strojenia ręcznego. Jest ono bardziej precyzyjne. W aplikacji (EmiMaps, DVB-T Finder) sprawdzamy częstotliwości nadawania poszczególnych MUX-ów i wybieramy je na naszym telewizorze. Dzięki temu mamy pewność, że będziemy odbierać wszystkie dostępne na naszym terenie kanały, gdyż nawet te o słabej mocy sygnału nie zostaną przy strojeniu pominięte.

Oczywiście przy budowie instalacji antenowej nie możemy zapomnieć o jakości użytych kabli koncentrycznych, doborze złącz oraz o kulturze wykonania samej instalacji. Wszystkie te czynniki mają bowiem istotny wpływ na parametry transmisji, a więc nasz komfort oglądania telewizji.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *