Jak podłączyć zasilacz antenowy?

Do każdej anteny aktywnej dołączany jest zasilacz antenowy ze zwrotnicą (separatorem). Służy on do zdalnego zasilania prądem stałym przedwzmacniacza, wbudowanego na stałe w tych antenach. Zasilanie odbywa się poprzez kabel koncentryczny, doprowadzający sygnał z anteny do odbiornika telewizyjnego.

Od strony anteny przewód zarabiamy złączem „F” kompresyjnym lub tzw. „szybką F-ką”. Z drugiej strony umieszczamy kabel w dołączonej do zasilacza wtyczce antenowej , która jest jednocześnie separatorem napięcia (zwrotnicą zasilająca). To bardzo praktyczne rozwiązanie i wydawałoby się prosta czynność. Sądząc jednak po licznych zapytaniach w tym temacie, może powodować pewne trudności. Szczególnie w zakresie odpowiedniego osadzenia przewodu koncentrycznego we wtyczce (separatorze).

Okazuje się, że nieodpowiednio zarobiony kabel może doprowadzić do zwarcia zasilacza. Dzieje się tak, gdy luźne włoski z oplotu dotykają żyły wewnętrznej przewodu. Z kolei jeśli zbyt krótki odcinek żyły został odsłonięty, wówczas występuje brak kontaktu żyły wewnętrznej kabla z odpowiednim gniazdem we wtyczce.

Jak zatem prawidłowo podłączyć zasilacz antenowy ze zwrotnicą?

Zwykle łatwiej jest coś pokazać niż opisać. Zamieszczony poniżej film instruktażowy prezentuje, jak podłączyć zasilacz antenowy ze zwrotnicą ZZA-7 do przewodu antenowego. ZZA-7 dołączany jest do wszystkich anten aktywnych TELKOM-TELMOR. Przyjemnego oglądania!

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *