Wzmacniacz kanałowy – dlaczego i kiedy warto stosować?

Wydawałoby się, że zbudowanie instalacji antenowej, pewnie i stabilnie działającej przez długie lata eksploatacji, jest bardzo proste. Wystarczy kupić antenę i podłączyć ja odpowiednim kablem do odbiornika. Nic bardziej mylnego! Choć z pewnością zdarzają się szczęśliwe wyjątki.

Głównym wyzwaniem przy budowie i uruchomieniu instalacji antenowej są znaczące różnice poziomów sygnałów pomiędzy poszczególnymi częstotliwościami (kanałami). W małych instalacjach może nie mieć to większego znaczenia, ze względu na krótkie odległości od anteny do odbiornika oraz niewielką liczbę gniazd. Jednak w bardziej rozbudowanych sieciach RTV/SAT różnice w poziomach sygnałów mają zasadnicze znaczenie dla poprawności działania całego systemu.

Skąd biorą się różnice w poziomach sygnałów?

Podstawową przyczyną dysproporcji poziomów sygnałów dla różnych kanałów jest niejednolite tłumienie poszczególnych częstotliwości w odmiennych środowiskach np. powietrze, kabel itp. Różnice te powiększają się w miarę zwiększania odległości oraz w miarę wzrostu częstotliwości. Inne przyczyny, wywołujące różnice w poziomach sygnałów, to:

  • parametry nadajników, które nadają poszczególne częstotliwości (MUX-y) ze zróżnicowaną mocą,
  • odbiór sygnałów z kilku nadajników i różnych kierunków,
  • anteny o zróżnicowanym zysku energetycznym (różne moce na wyjściu anten).

Mając na uwadze wszystkie wymienione powyżej czynniki, nie trudno zauważyć, że każda instalacja w mniejszym lub większym stopniu jest narażona na dysproporcję poziomów sygnałów. Prawdziwy kłopot pojawia się wtedy, kiedy różnice te stają się znaczne. Duże rozbieżności mają kluczowy wpływ na prawidłowe i stabilne funkcjonowanie sieci jako całości systemu odbiorczego. Stąd w obowiązującym rozporządzeniu MTBiGM pojawił się zapis, że maksymalna różnica poziomów sygnałów w całym paśmie DVB-T w antenowej instalacji zbiorowej nie może przekraczać 12 dB. Każda instalacja do odbioru DVB-T powinna być zatem właściwie zbilansowana. Oznacza to, że wszystkie poziomy sygnałów, które są odbierane i mają zostać użyte do dalszej dystrybucji, powinny być wstępnie wyrównane jeszcze przed ich zsumowaniem. Następnie, stosownie do potrzeb danej instalacji, należy wzmocnić lub obniżyć poziom całego sygnału/pasma.

Wzmacniacz kanałowy na ratunek

Idealnym rozwiązaniem dla zapewnienia właściwego procesu obróbki sygnałów przed ich dalszą dystrybucją jest zastosowanie wzmacniaczy kanałowych. Ich konstrukcja pozwala na wydzielenie poszczególnych częstotliwości (kanałów), odpowiednie wyrównanie ich mocy, a następnie zsumowanie. Wzmacniacze te posiadają kilka niezależnych wejść pasmowych, które pozwalają na podłączenie kilku anten jednocześnie. Dzięki temu możemy każdą z nich odpowiednio zestroić i wyregulować. Tak selektywnie wyrównane i wyregulowane sygnały zostają następnie zsumowane, a w razie potrzeby wzmocnione do pożądanego poziomu, w zależności od potrzeb konkretnej instalacji. Tylko tak uporządkowane sygnały można prawidłowo dystrybuować bez obawy, że mogą wystąpić zakłócenia międzykanałowe. Takie postępowanie jest szczególnie istotne w momencie, gdy poszczególne MUXy (kanały) są nadawane granicznie, tj. w bliskich odległościach od siebie. Wówczas wzrasta niebezpieczeństwo wzajemnego przenikania się częstotliwości – interferencji, a tym samym generowania błędów i zakłóceń. Już teraz zdarzają się obszary, gdzie nadajniki nadają poszczególne MUX-y na sąsiednich kanałach. A w niedalekiej przyszłości będziemy zmuszeni dokonać przydziału dywidendy dla DVB-T z pominięciem kanałów 50-59. Zatem zrobi się jeszcze ciaśniej.

Wzmacniacz kanałowy – jaki wybrać?

Mamy do wyboru kilka rodzajów wzmacniaczy kanałowych, możemy zatem dobrać odpowiedni ich rodzaj do konkretnych potrzeb każdej instalacji. Dla mniejszych instalacji zalecamy wzmacniacze z rodziny WK, dla większych zaś z rodziny WWK.

Wzmacniacze kanałowe WK-410 pozwalają na wyselekcjonowanie czterech sygnałów o różnych poziomach odbieranych tylko w zakresie pasma UHF (dwa wejścia po dwa filtry UHF). Dodatkowo posiadają nieregulowane wejście dla pasma VHF i UKF (FM), które sumowane są z wyrównanymi już sygnałami UHF. Działają więc na zasadzie zwrotnicy pozwalającej dodatkowo wyregulować sygnały z pasma UHF. Ze względu na stosunkowo niski poziom wyjściowy sygnału, wzmacniacze WK-410 zaleca się stosować do mniej rozbudowanych instalacji. W razie potrzeby zasilenia większej liczby gniazd w instalacji, można dodatkowo użyć wzmacniacza WSS-1138 jako wzmocnienie drugiego stopnia.

Wielozakresowe wzmacniacze kanałowe z rodziny WWK to generacja urządzeń, których rozbudowana konstrukcja pozwala na stosowanie w lokalizacjach o trudnych warunkach odbioru, w których występują sygnały o zróżnicowanych poziomach, nadawanych z kilku kierunków. Wzmacniacze z tej serii  umożliwiają odbiór tych sygnałów, wyrównanie ich poziomów oraz wzmocnienie. W zależności od modelu istnieje możliwość podłączenia do 6 różnych anten z różnych pasm (UHF, VHF, DAB, UKF/FM) oraz wyselekcjonowanie i niezależna regulacja do 11 pozyskanych z nich sygnałów (kanałów). Wzmacniacze WWK mogą być stosowane samodzielnie w instalacjach antenowych do odbioru programów naziemnej telewizji cyfrowej (DVB-T) w domkach jednorodzinnych, hotelach, pensjonatach, domach wypoczynkowych, szkołach, szpitalach, bądź też jako część dużej instalacji multiswitchowej.

 

Polecamy również artykuł: Jak wyselekcjonować sygnały z różnych nadajników?

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *