MUX8 – jak odbierać bez zakłóceń?

Mux8MUX8 to nowy multipleks telewizji naziemnej, który wkrótce zostanie uruchomiony. Będzie on zawierał 7 programów standardowej rozdzielczości SD (3 programy Telewizji Polskiej i 4 programy nadawców komercyjnych) albo 6 programów, w tym jeden wysokiej rozdzielczości HD (jeden program SD i  jeden HD Telewizji Polskiej oraz cztery programy SD nadawców komercyjnych). Operatorem MUX8 jest spółka EmiTel, która zobowiązana jest do rozpoczęcia wykorzystywania częstotliwości MUX8 na co najmniej 7 obszarach nie później niż na początku sierpnia br. Termin ten nie oznacza jednak początku nadawania programów w MUX8, za co odpowiedzialni będą poszczególni nadawcy.

Podobnie jak multipleksy radia cyfrowego DAB+, MUX8 będzie nadawany w paśmie VHF (kanały 5-12, 174-230MHz). Dla wielu użytkowników może to oznaczać konieczność regulacji lub modernizacji odbiorczych instalacji antenowych, ponieważ znaczna część nadajników będzie go nadawać z polaryzacją pionową (V). Okoliczności te mogą  powodować konieczność zastosowania dodatkowej anteny przeznaczonej do odbioru tego zakresu, a w niektórych przypadkach potrzebę wykorzystania innych urządzeń, umożliwiających dopasowanie istniejącej już instalacji do nowych warunków rozbudowy i poszerzonego pasma odbioru cyfrowej telewizji naziemnej.

Co zatem powinniśmy zrobić, aby odbierać programy z MUX8 bez zakłóceń?

 

Poniżej przedstawiamy zbiór kilku praktycznych porad odnoszących się do typowych sytuacji, jakie mogą wystąpić podczas rozbudowy bądź budowy nowej instalacji, mającej zapewnić odbiór programów również z MUX8.

 • odbior-z-vhf-i-uhfW przypadku istniejącej już prostej instalacji na bazie anteny kierunkowej lub szerokopasmowej UHF, należałoby dokupić antenę VHF oraz odpowiednią zwrotnicę, przeznaczoną do zsumowania sygnałów obu pasm. Może to być np. antena T-urbo-T V i zwrotnica ZWR-210DC.
 • W przypadku działającej już bardziej rozbudowanej instalacji, wykorzystującej wzmacniacz kanałowy, wystarczy dokupić samą antenę VHF i podłączyć ją do odpowiedniego wejścia tego wzmacniacza za pomocą dodatkowego, żelowanego kabla koncentrycznego. Tego typu wzmacniacze sumują sygnały z anten, doprowadzone do wszystkich wejść, tak więc zbędne jest stosowanie zwrotnic.
 • Podobnie postępujemy w przypadku instalacji ze wzmacniaczem wielozakresowym (np. seria WWK TELKOM-TELMOR). Aby odbierać MUX8 wystarczy tylko położyć dodatkowy zewnętrzny kabel koncentryczny i podłączyć antenę VHF np. T-urbo-T V.
 • Jeżeli instalacja wykorzystuje już antenę asr do odbioru programów z pasma UHF, to przy sprzyjających warunkach pozwoli ona na odbiór MUX8 bez żadnej zmiany (z wyjątkiem instalacji wykorzystujących asr IQ LTE PROTECTED). Oprócz odpowiedniej mocy nadajnika i odległości odbiorcy wymagane jest dodatkowo, aby MUX8 na danym obszarze był nadawany w takiej samej polaryzacji jak pasmo UHF (polaryzacja H).
  Jeśli układ nie zadziała, koniecznym będzie zainstalowanie dodatkowej anteny VHF (np. Turbo-T V) i podłączenie jej za pomocą zwrotnicy pasmowej (ZWR-210DC) lub wzmacniacza kanałowego (WK-410) . W przypadku użycia zwrotnicy ZWR-210DC, bierne anteny asr  powinny działać po wyjęciu zworek w tejże zwrotnicy. Z kolei przy korzystaniu z aktywnych anten asr należy w zwrotnicy pozostawić zworkę DC w torze UHF, a następnie zamontować zasilacz z separatorem napięcia ZZ-A7 (w komplecie z anteną asr) lub FA-121.
 • Przy nowej instalacji proponujemy skorzystać z porad przytoczonych już powyżej lub zamontować antenę umożliwiającą odbiór w dwóch interesujących nas pasmach UHF i VHF (np. TT 345 – tutaj jednak oba pasma muszą być nadawane w jednej polaryzacji H).

AKTUALIZACJA marzec 2017

Mamy już za sobą dwa etapy wdrażania emisji MUX8. Obecnie trwa III etap uruchamiania nadajników VHF, który ma się zakończyć w połowie 2017 r. Tabelę przedstawiającą listę stacji przewidzianych do uruchomienia w trzecim etapie wdrażania MUX8 można znaleźć na stronie operatora – spółki EmiTel, pod tym linkiem. Również na stronie EmiTela znajduje się pełen wykaz aktualnie uruchomionych nadajników wraz z parametrami emisji.

Do tej pory uruchomione zostały cztery nowe kanały na MUX8:

Zwiększyła się również oferta produktów, pozwalających odbierać nowe kanały z MUX8. Oprócz anten T-urbo-T V i EK-3 oraz TT-345, które opisaliśmy powyżej, pojawiły się m.in.:

 • antena T-urbo-T V3 do odbioru pasma VHF w polaryzacji pionowej lub poziomej,
 • antena T-urbo-T COMBO do odbioru pasma VHF w polaryzacji pionowej i pasma UHF w polaryzacji poziomej,
 • antena T-urbo-T COMBO Smart do odbioru pasma VHF w dowolnej polaryzacji i pasma UHF w polaryzacji poziomej.

61 Komentarzy

 1. Ola

  Kupiłam antenę TELMOR ASR IQ LTE PROTECTED za ponad 200.00 złotych a mimo to nie mogę oglądać kanałów z MUX-8. W mojej okolicy (nadajnik Katowice Kosztowy) jest nadawany MUX-8 w polaryzacji pionowej V zatem ta antena nie jest w stanie wyłapać tego sygnału ponieważ pracuje w polaryzacji H. Odległość od nadajnik jakieś 40 km. Dodam że mój sąsiad kupił antenę OPTi… za 79 złotych i wszystko u niego działa bez żadnych dodatkowych anten czy zwrotnic. Dodam też że moi rodzice posiadają antenę TELMOR ASR CLASSIC – chyba taki to model (z czerwonym środkiem) i u nich wszystko działa. Nasze domy są obok siebie. Jestem rozczarowana.

  Reply
  1. Telkom Telmor

   Na wstępie dziękujemy za zakup naszego produktu. Możemy zapewnić Panią, że antena asr IQ LTE PROTECTED SAW jest najlepszą anteną na rynku w swojej klasie. Posiada wbudowany inteligentny wzmacniacz, który w zależności od siły dochodzącego do anteny sygnału, wzmacnia go o wartość najbardziej odpowiednią dla poprawnej pracy głowicy TV. Antena ta posiada również z rozbudowaną filtrację pasmowo-przepustową, która eliminuje zakłócające sygnały pozapasmowe (LTE 800, CDMA 450, GSM 1800 itp.), co w dobie szybkiego internetu i stale rozbudowującej się sieci mocnych nadajników LTE jest bardzo istotne. Zakup tej anteny był zatem dobrym wyborem.

   Tak jak napisaliśmy w artykule, w specyficznych warunkach konstrukcja anten asr pozwala na odbieranie sygnałów VHF. Dotyczy to jednak miejsc niezbyt oddalonych od nadajników dużej mocy, gdzie widoczność anten jest dobra (brak dużych przeszkód). Co ważne, odbiór sygnałów VHF nie jest w ogóle możliwy przy zastosowaniu modelu anteny asr, który Pani zakupiła. Ze względu na użycie wspomnianych filtrów, antena asr IQ LTE PROTECTED SAW przepuszcza jedynie pasmo UHF tzn. częstotliwość z zakresu 470 – 790 MHz i nie jest przeznaczona do odbioru MUX-8 (częstotliwości 174 – 270 MHz). Naszym niedopatrzeniem jest, że nie podkreśliliśmy tego od razu w artykule.

   Starsze modele anten asr (ceglasto-czerwony kolor belki) miały poszerzone pasmo odbioru sygnałów (47-862 MHz), pozwalały więc odbierać pasma FM i VHF, na którym nadawany jest MUX8. Dlatego też Pani rodzice bez przeszkód mogą odbierać programy nadawane w multipleksie 8, niemal niezależnie od specyfiki warunków odbioru pasma VHF na tym terenie.

   Przykro nam, że zakupiona antena, mimo najlepszych parametrów w swojej klasie, w Pani konkretnym przypadku nie była w stanie sprostać oczekiwaniom. Niestety tak będzie w większości przypadków, że obok dobrej anteny UHF wymagane będzie zastosowanie anteny VHF, dedykowanej do odbioru programów z nowego multipleksu 8. Zależy nam jednak na zadowoleniu naszych Klientów, dlatego bardzo proszę o kontakt na adres marketing@telmor.pl – zaproponujemy Pani antenę VHF ze zwrotnicą w promocyjnej cenie.

   Reply
 2. jerzy

  witam mam podobny problem jak pani wyżej tylko ja kupułem asr classic i też nie mam mux-8 dlatego mam małe pytanko czy jest możliwość w tej antenie wymiany PRZEDWZMACNIACZA na taki który bedzie obsługiwał wszystkie częstotliwości bez konieczności wymiany anteny jak było to w antenach z czerwoną belką ???

  Reply
  1. Telkom Telmor

   Przedwzmacniacz zastosowany w antenie asr classic przenosi również pasmo VHF (194-230MHz). Problem z odbiorem programów z multipleksu 8 może wynikać z polaryzacji nadawania (asr classic przystosowana jest do odbioru pasma VHF w polaryzacji poziomej), zbyt dużej odległości anteny odbiorczej od nadajnika VHF i/lub jego małej mocy. Tak jak napisaliśmy w artykule, wybrane anteny asr pozwalają na odbiór MUX8 tylko w sprzyjających warunkach. Niestety wynika z tego, że w Pana lokalizacji niezbędny będzie zakup anteny dedykowanej do odbioru pasma VHF.

   Reply
 3. Marcin

  witam proszę o poradę odnośne anteny bo nie wiem jaka kupić tak żeby dobrze odbierały vhf i ukf mieszkam w Goworowie pow. Ostrołęcki polaryzacji pionowa. z góry dziękuje .

  Reply
  1. Telkom Telmor

   Goworowo znajduje się w zasięgu nadajnika UHF: Ostrołęka-INFO MUX-1/2/3 – 60/60/60 kW – polaryzacja pozioma, oraz nadajnika VHF: Ostrołęka, Kopernika – MUX8 – 11 kW – polaryzacja pionowa. Jest to ten sam kierunek i ok. 20 km odległości od nadajników. Ze względu na bliskość anten nadawczych, ich moc i ukształtowanie terenu, najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie dwóch niezależnych anten na każde z pasm (VHF i UHF).
   Proponujemy zestaw anten kierunkowych:
   – antena UHF – T-urbo-T 7, https://www.telmor.pl/Katalog-produktow/Anteny-naziemne/Anteny-kierunkowe-UHF-DVB-T
   – antena VHF – T-urbo-T V lub V3 (już wkrótce w naszej ofercie), https://www.telmor.pl/Katalog-produktow/Anteny-naziemne/Anteny-kierunkowe-VHF-DVB-T-DAB
   + zwrotnica antenowa ZWR-210 DC, https://www.telmor.pl/Katalog-produktow/Anteny-naziemne/Zwrotnice-pasmowe

   Jeśli termin nie jest dla Pana priorytetem, to już wkrótce w naszej ofercie dostępna będzie antena T-urbo-T COMBO, pozwalająca odbierać pasmo UHF w polaryzacji poziomej i pasmo VHF w polaryzacji pionowej: https://www.telmor.pl/Katalog-produktow/Anteny-naziemne/Anteny-kierunkowe-VHF-UHF/T-urbo-T-COMBO-antena-kierunkowa-UHF-VHF-DVB-T. Ona również sprawdzi się w Pana lokalizacji.

   Reply
 4. Daniel

  Witam
  Mieszkam w Gostyniu wlk. , mam pytanie odnośnie jakiej anteny mogę użyć aby odpierać programy w paśmie uhf i vhf ale antena skierowana w kierunku Kalisza lub Wrocławia

  Reply
  1. Telkom Telmor

   Jeśli zależy Panu na odbiorze telewizji naziemnej z kierunków pd. lub pd-wsch., to sugerujemy zakup anteny asr classic i ustawienie jej w kierunku nadajnika Kalisz-Mikstat (UHF: MUX-1/2/3 – 100/100/100 kW – polaryzacja pozioma). Antena ta zapewni Panu dobry odbiór programów z MUXów 1, 2 i 3. Jest szansa, że skutecznie odbierać będzie również programy z MUX8 z nadajnika w Kobylej Górze (VHF – MUX8 – 15 kW – polaryzacja pozioma). Z uwagi jednak, że nadajnik VHF jest położony bardziej na południe oraz ma mniejszą moc niż nadajnik UHF w Kaliszu, przy niesprzyjającym ukształtowaniu terenu i przeszkodach mogących występować na drodze sygnału, proponowana antena może okazać się nieskuteczna w odbiorze MUX8. W takim przypadku należałoby zakupić dodatkowo antenę T-urbo-T V oraz zwrotnicę ZWR-210DC do zsumowania sygnałów z obu anten. Oczywiście antena T-urbo-T V powinna wówczas zostać skierowana na nadajnik w Kobylej Górze. Niemniej jednak, aby nie ponosić ewentualnych zbędnych kosztów, zalecamy na początek montaż anteny asr classic i sprawdzenie, czy odbiera ona również programy z MUX8.

   Reply
 5. Waldemar

  Witam, proszę o informację jaką zakupić od Państwa antenę, oczywiście abym miał odbiór wszystkich (na dzień dzisiejszy) programów. Na dzień dzisiejszy chciałbym podłączyć dwa telewizory, ale docelowo, może być do czterech telewizorów. Mieszkam w Tczewie – oto moja lokalizacja:
  http://www.sat-charts.eu/nadajniki.php?id=MXBjcDgmNTU0MWw=

  Reply
  1. Telkom Telmor

   W podanej przez Pana lokalizacji mamy do wyboru dwa nadajniki: Elbląg/Jagodnik (46 km) oraz Gdańsk Chwaszczyno (45 km). Oba nadajniki emitują wszystkie MUX-y (1,2,3,8) w tej samej polaryzacji (poziomej), jednak ze względu na moc nadawania praktyczny zasięg nadajnika Elbląg/Jagodnik jest o wiele mniejszy.
   Sugerowalibyśmy zatem kierunek Chwaszczyno.
   Aby poprawnie odbierać wszystkie programy z tej odległości, proponujemy zestaw anten biernych: T-urboT-20 (UHF) oraz T-urbo-T V (VHF). Są to silne anteny kierunkowe, więc podział sygnału na kilka odbiorników TV dobrym rozgałęźnikiem biernym (np. PCT-1000 2W lub 4W) nie powinien go zbytnio osłabić (przy założeniu niezbyt dużych długości kabla). Ewentualnie, w zależności od potrzeb, można zastosować rozgałęźnik aktywny RTA-120 lub RTA-140.
   Prosimy pamiętać o nabyciu urządzenia do zsumowania sygnałów z obu anten – zalecamy tutaj zwrotnicę ZWR-210DC. Zgodnie ze sztuką należałoby jednak najpierw dokonać niezbędnych pomiarów tuż po zamontowaniu anten. Mielibyśmy wówczas pewne informacje o wielkości i jakości sygnału, który chcemy wprowadzić do instalacji. Może się bowiem okazać, że poziomy sygnałów będą na tyle różne, że zamiast zwrotnicy niezbędne będzie użycie wzmacniacza WK-410, który pozwoli wyrównać poziomy sygnałów i następnie je zsumować.

   Reply
 6. Mariusz

  Mieszkam w Głogowie (woj.Dolnośląskie). Odbiór sygnałów MUX 1,2,3 z nadajnika Wichów k.Żagania poprzez szerokopasmową antenę odbiorcza TELMOR Asr classic bez problemów. Chciałbym odbierać też MUX 8,nie wiem jednak jaką wybrać antenę do jego odbioru.

  Reply
  1. Telkom Telmor

   Proponujemy antenę VHF T-urbo-T V i ustawienie jej w pionie, zgodnie z polaryzacją nadawania sygnałów pasma VHF w Pana lokalizacji. Do prawidłowego połączenia anteny T-urbo-T V z użytkowaną przez Pana anteną asr Classic polecamy zwrotnicę ZWR-210DC. Zwrotnica ta posiada możliwość podania napięcia do zasilenia przedwzmacniaczy w antenach. Z uwagi na to, że antena asr Classic jest anteną aktywną, w zwrotnicy ZWR-210DC należy zostawić zworkę od strony wejścia tej anteny. Z kolei antena T-urbo-T V jest anteną bierną, dlatego zworkę od strony wejścia tej anteny trzeba usunąć (zgodnie z instrukcją obsługi zwrotnicy).

   Reply
 7. Karol

  Witam,

  Chciałbym dowiedzieć się jak wygląda sprawa z odbiorem MUX-8 w Chojnicach (woj. Pomorskie). Jaka antena będzie najlepsza do odbioru nie tylko tego sygnału.

  Pozdrawiam,

  Reply
  1. Telkom Telmor

   Dzień dobry! Chojnice leżą na granicy zakresu nadawczych anten DVB-T, co jest dość niekorzystne. Zarówno do nadajnika Koszalin/Białogóra, jak i Bydgoszcz/Trzeciewiec jest podobna odległość – ok. 63 km. Moce nadajników są porównywalne z tą różnicą, że korzystniejszy zasięg dla MUX-8 jest z kierunku Białogóry, a na pozostałe MUX-y (1,2,3) z Trzeciewca, czyli z przeciwnego kierunku.
   W takim przypadku zalecamy zastosowanie dwóch silnych anten kierunkowych – T-urbo-T V dla pasma VHF (MUX8) i T-urbo-T 20 dla pasma UHF (MUX1,2,3). Do tego proponujemy wzmacniacz WSS-2138 Ultra Jet LTE do niezależnego wzmocnienia, wyrównania i zsumowania sygnałów z obu pasm. Wzmacniacz spełnia również rolę zwrotnicy i jest odporny na zakłócenia spowodowane poprzez nadajniki mobilnego Internetu (LTE).

   Reply
   1. Karol

    Dziękuję bardzo za odpowiedź. Dokładnie jest tak jak Pan opisał. Zakupiłem niedawno Waszą antenę asr classic i muszę przyznać że jestem pod wrażeniem. Ustawiłem ją na Trzeciewiec – jakość sygnału i moc 100%, łapie również mux 8 lecz bardzo słabo. Antena kupiona do domku letniskowego który znajduje się niedaleko Bytowa więc tam będzie ustawiona na Białogórę, ale z ciekawości ją spróbowałem u siebie. Zapewne dostosuję się do w/w rad i zakupię dwie anteny. Pozdrawiam serdecznie

    Reply
 8. Ala

  Mieszkam w Starycb Juchach (20 km od Ełku, nadajnik Giżycko-Miłki ok.30km. Polaryzacja pionowa M8. Obecnie odbieram TV z anteny siatkowej.Antena „wyłapała” kanały Mult.8, ale nie odbiera.Chciałabym kupić jedną antenę VHF i UHF, ale nie wiem jaką zamówić. Dziękuję serdecznie za podpowiedź.

  Reply
  1. Telkom Telmor

   Z uwagi na to, że nadajnik MUX8 w Giżycku nadaje z niewielką mocą – 2kW, zalecamy zakup kierunkowej anteny VHF o dobrym zysku. Może to być antena T-urbo-T V (zysk 7-8dBi) lub T-urbo-T V3 (zysk 4,5dBi), ze wskazaniem na tą pierwszą. Aby połączyć sygnały z obu anten (T-urbo-T V i anteny siatkowej) potrzebna będzie jeszcze zwrotnica, np. ZWR-210DC.
   Jeśli jednak zależy Panu na jednej antenie, która odbierać będzie sygnały z pasma VHF i UHF, to polecamy antenę T-urbo-T COMBO. Antena ta odbiera pasmo VHF w polaryzacji pionowej, a więc zgodnej z polaryzacją nadawania MUX8 w Pańskiej lokalizacji.

   Reply
 9. Jolanta

  Witam, proszę o informację jaką zakupić od Państwa antenę, oczywiście abym miała odbiór wszystkich (na dzień dzisiejszy) programów. Na dzień dzisiejszy chciałbym podłączyć dwa telewizory, ale docelowo, może być do trzech telewizorów. Mieszkam w Kielcach na ulicy Massalskiego 20 nadajnik Św.Krzyż

  Reply
  1. Telkom Telmor

   Aby precyzyjnie określić model anteny, potrzebujemy jeszcze kilku niezbędnych informacji odnośnie do lokalizacji mieszkania. Z map wynika, że jest to długi, „zakręcony” budynek zlokalizowany na dość zwartym osiedlu, otoczony od strony zachodniej supermarketem i bankiem, a od wschodniej dużą ilością bloków.
   Mamy następujące pytania:
   – gdzie będzie zamocowana antena (dach, balkon, przy oknie)?
   – jeśli nie na dachu to po której stronie budynku (północ, południe, wschód, zachód) znajduje się balkon, okna? nadajnik Święty Krzyż jest usytuowany prawie idealnie na wschód (-5 st.) od budynku, w odległości ok. 32 km.
   – na jakim piętrze jest lokal?
   Te informacje są bardzo istotne dla odpowiedniego doboru anteny/anten.

   Reply
 10. Wojtek

  Witam ! Mieszkam w miejscowości Czersk w województwie pomorskim jakie anteny powinienem zamontować albo jedną antenę na VHF i UHF . Jaki kierunek jest najlepszy Trzeciewiec , Kisielice czy Chwaszczyno ?

  Reply
  1. Telkom Telmor

   Dzień dobry! Czersk leży w dość niekorzystnym położeniu, tj. na granicy zakresu nadawczych anten DVB-T i to zarówno w paśmie VHF (MUX-8), jak i UHF (MUX-1/2/3).
   Należy zapomnieć o odbiorze z kierunku Iława/Kisielice – za daleko (84km) i słabsze moce dla MUX-3 i MUX-8.
   Pomiędzy Chwaszczynem a Trzeciewcem nie ma różnicy w mocy nadawania – taka sama dla wszystkich MUX-ów, różnią się jedynie polaryzacją dla MUX-8. Z map zasięgu wynika, iż najkorzystniejszym rozwiązaniem będzie kierunek na Trzeciewiec ze względu na bliższą odległość i ukształtowanie terenu.
   Odległość do nadajnika nie jest mała – ok. 60km. W związku z tym zalecamy zastosowanie dwóch silnych anten kierunkowych – T-urbo-T V dla pasma VHF (MUX8) i T-urbo-T 20 dla pasma UHF (MUX 1,2,3). Do tego proponujemy wzmacniacz WSS-2138 Ultra Jet LTE do niezależnego wzmocnienia, wyrównania i zsumowania sygnałów z obu pasm. Wzmacniacz spełnia również rolę zwrotnicy i jest odporny na zakłócenia, jakie mogą wywołać sygnały z nadajników mobilnego Internetu.
   Ze względu na tą samą polaryzację i ten sam kierunek nadawania, można również zastosować antenę TT-345 z dodatkowym wzmacniaczem abonenckim WSS-1138.
   Dobór odpowiedniego zestawu zależeć jednak będzie od lokalnych warunków terenowych i usytuowania domu/budynku względem nadajnika, jak również wysokości mocowania anten i bezpośredniego otoczenia na drodze nadajnik-odbiornik.

   Reply
 11. ewa

  witam mieszkam w chocianowie do stacji TV mam wrocław a przedemną park. dom jest mniejszy od drzew ,jaką antenę kupić

  Reply
  1. Telkom Telmor

   A może korzystniej byłoby skierować antenę w stronę Zielonej Góry na nadajnik Żagań/Wichrów? Jest on oddalony od Chocianowa o ok. 45 km, więc zdecydowanie bliżej niż nadajnik Wrocław Ślęża (ok. 85 km), ale w odwrotnym kierunku. Jeśli zatem kierunek jest tutaj istotny, to można poszukać sygnału ze Ślęży.
   Ze względu na dość niekorzystne położenie (wysokie drzewa), sugerowalibyśmy zastosowanie anteny z rodziny asr z wbudowanym wzmacniaczem np. asr classic w wersji z filtrem LTE. Ma ona dość duży kąt połowy mocy, co przekłada się na szersze pole „widzenia” anteny – jest bardziej czuła na fale odbite. Może to mieć decydujące znaczenie ze względu na przeszkody jakimi są drzewa. Ten rodzaj anteny bardzo dobrze się sprawdza na trudnym terenie, gdzie widzialność anten nadawczej i odbiorczej jest znikoma bądź utrudniona.

   Reply
 12. Marcin

  Witam. Proszę również o poradę w doborze anteny. Lokalizacja Koteże ul. Czapli. Chciałbym odbierać wszystkie MUX 1/2/3/8. Dotychczasowa antena ASR 860 z zasilaczem dawała radę i wszystko chodziło, ale od miesiąca sygnał się pogorszył. MUX 1 i 2 sygnał i jakość prawie 100% (super), natomiast MUX 3 i 8 siła sygnału 50% jakość 0%-50% (skacze – nie da się oglądać).

  Reply
  1. Telkom Telmor

   Czy coś wiadomo Panu na temat zmian w okolicy, który mogły spowodować pogorszenie sygnału? Może w pobliżu uruchomiono nowy nadajnik LTE lub GSM? Znalezienie przyczyny zakłóceń jest w Pana przypadku istotne – problem raczej sam się nie wyeliminuje i na innych antenach może być podobnie.
   Siła sygnału ma znaczenie, ale ważniejszym dla poprawnej pracy głowicy TV jest parametr jakościowy MER i BER. Przy dużej liczbie błędów głowica będzie się wyłączać, co skutkuje skakaniem obrazu lub tzw. „pikselozą”. Należałoby dokonać pomiarów specjalistycznym miernikiem i zdiagnozować widmo/ zakłócenia, które nanoszą się na właściwy sygnał. W przeciwnym razie będziemy działać po omacku.
   Można oczywiście spróbować zastosować filtr LTE (lub kupić antenę z wbudowanym już filtrem) licząc na to, że właśnie nowy nadajnik tych sygnałów jest powodem kłopotów z właściwym odbiorem telewizji. Nie mamy jednak takiej pewności. Dlatego sugerujemy najpierw dokonanie pomiarów – od ich wyników powinny zależeć kolejne decyzje.

   Reply
   1. Marcin

    Rozumiem. Mimo to chciałbym rozpocząć pracę od zmiany anteny na nową i rozdzielacza na 5 wyjść (pokoi). Proszę o poradę jaką antenę i jaki rozdzielacz wybrać w mojej lokalizacji i na co ją skierować. Stara antena ta z czerwonym paskiem odbierała MUX-8, ale chyba nie była do tego przystosowana. Z góry dziękuję.

    Reply
    1. Telkom Telmor

     Ze względu na znaczną odległość od nadajnika w Chwaszczynie, proponujemy antenę T-urbo-T 20 na pasmo UHF (MUXy 1, 2 i 3 ) oraz antenę T-urbo-T V na pasmo VHF (MUX8). Obie są antenami biernymi. Sygnały z obu anten należałoby zsumować zwrotnicą ZWR-210 DC.
     Ze względu jednak na odległości od nadajnika, podział sygnału na pięć telewizorów oraz zapewne niemałe długości kabli, proponujemy zamiast zwrotnicy zastosować mikro-wzmacniacz masztowy WSS-2138Z, który posiada niezależne wejścia na pasma VHF i UHF jak również osobną regulację wzmocnień. Tak wyregulowane i zsumowane poziomy sygnałów należy podzielić rozgałęźnikiem 1/6, np. PCT-1000 6W. Nie przenosi on napięcia, dlatego dodatkowo należy jeszcze zastosować zwrotnicę napięcia ZZ-3 (+zasilacz 12V/0.5A) i wpiąć ją pomiędzy ten rozgałęźnik a wzmacniacz WSS-2138Z. Niewykorzystane wyjścia rozgałęźnika należy zakończyć rezystorem zakończeniowym 75 Ohm.
     Antenę T-urbo-T 20 prosimy skierować na nadajnik w Chwaszczynie, antenę T-urbo-T V na nadajnik w Szymbarku. Uwaga: Szymbark nadaje pasmo VHF w polaryzacji pionowej, zatem antenę trzeba zamocować pod kątem 90 st.

     Reply
 13. Kamil

  Witam
  Super że Państwo tak fachowo doradzacie w doborze anten w związku z tym i ja mam prośbę. Mieszkam w Malborku zależy mi na odbiorze wszystkich multiplexów w tym 8ki i tylko z nadajnika Iława-Kisielice-tylko na ten nadajnik mogę skierować antenę.
  Dziękuję z góry za pomoc i pozdrawiam

  Reply
  1. Telkom Telmor

   Odległość do nadajnika w Kisielicach to ok. 50 km, a wszystkie MUX-y nadawane są w tej samej polaryzacji. Dlatego sugerujemy zastosowanie anteny kierunkowej VHF/UHF, np. TT-345. Jest to antena bierna, więc ze względu na odległość od nadajnika oraz możliwy podział sygnału na kilka TV, koniecznym będzie zastosowanie dodatkowego wzmacniacza. Proponuję przedwzmacniacz rurkowy PAR-820R z wbudowanym filtrem LTE. Ze względu na potrzebę zasilania przedwzmacniacza, dodatkowo niezbędna będzie zwrotnica zasilająca ZZ-3 + zasilacz lub zwrotnica ZZA-7 (z zasilaczem). Wybór typu zwrotnicy zależy od wyboru sposobu/miejsca podłączenia zasilania przedwzmacniacza.

   Reply
 14. Tomasz

  Dzień dobry.
  W lokalizacji http://www.sat-charts.eu/nadajniki.php?id=MWVmaTgmNTRkMzY= w tej chwili posiadam instalację antenową składającą się ze zdezelowanej anteny siatkowej z jakimś wzmacniaczem antenowym. Antena zamontowana jest na wysokości ok. 4m. Obecnie odbieram MUX-y 1, 2 i 3 (czasami występują zakłócenia), natomiast MUX-a 8 już nie.
  Chciałbym zmodernizować instalacje tak, żeby móc odbierać wszystkie MUX-y. Obecną antenę chcę wyrzucić i zamienić na jakąś inną, najlepiej odbierającą jednocześnie VHF i UHF.
  Z góry dziękuję za pomoc.
  Pozdrawiam

  Reply
  1. Telkom Telmor

   Jeśli na kierunku wschodnim nie będzie żadnych większych przeszkód, odpowiednim rozwiązaniem w Pana lokalizacji byłby odbiór sygnałów z nadajnika Białogard/Sławoborze. Odległość nie jest zbyt duża (ok. 30 km) co przy mocy dla poszczególnych MUX-ów: M1/2/3 – 50kW, M8 – 25 kW stwarza korzystne warunki. Mamy również tą samą polaryzację pasm UHF i VHF. Takie okoliczności sugerują zastosowanie jednej anteny kierunkowej dwupasmowej np. TT-345. Jest to antena bierna więc jeśli zaistniałaby potrzeba wzmocnienia sygnału proponuję zastosowanie przedwzmacniacza PAR-820R LTE PROTECTED.
   Ze względu na potrzebę zasilania przedwzmacniacza, dodatkowo niezbędna będzie zwrotnica zasilająca ZZ-3 + zasilacz lub zwrotnica ZZA-7 (z zasilaczem). Wybór typu zwrotnicy zależy od wyboru sposobu/miejsca podłączenia zasilania przedwzmacniacza.
   Ewentualny drugi sposób to zastosowanie dwóch anten kierunkowych: T-urbo-T 20 do odbioru sygnałów pasma UHF i T-urbo-T V do odbioru sygnałów pasma VHF, połączonych razem zwrotnicą pasmową ZWR-210DC.

   Reply
   1. Tomasz

    Dzień Dobry.
    Antena TT-345 bez dodatkowego wzmacniacza działa poprawnie. MUX-y 1/2/3 z Post Verbiti BER = 0, MUX 8 z niewielką Post Verbiti BER < 1e-4, wyświetlany obraz jest dobry.
    Bardzo dziękuję za pomoc.

    Reply
 15. piotr

  Proszę o poradę odnośne anteny chcę odbierać wszystkie kanały z MUX-ów mieszkam Marianów Sierakowski gmina Gostynin.Myslałem o asr classic . Czy to będzie dobry wybór?

  Reply
  1. Telkom Telmor

   Rodzina anten asr to bardzo udana konstrukcja, sprawdzająca się w różnych warunkach terenowych i, w zależności od jej wariantów wykonania, zapewnia odbiór niemalże w każdym przypadku. Jednak położenie Pańskiej miejscowości (Marianów Sierakowski) względem anten nadawczych to spore wyzwanie dla instalatora. Do najbliższego nadajnika (Płock/Radziewie) ma Pan 25 km i nadaje on tylko: MUX-8 na kanale 12 z mocą 25kW i polaryzacją V (pionowa), oraz MUX-3 na kanale 39 z mocą 15 kW i polaryzacją również w pionie.
   Nadajniki, z których można odbierać wszystkie MUX-y, są bardziej odległe: Sierpc-Płock/Rachocin 61km, Łódź/ EC – 68km. Z map wynika, że zasięgiem raczej nie obejmują Pańskich terenów, ale to w cale nie oznacza, że nie możemy z nich skorzystać. Aby zapewnić dobry odbiór wszystkich MUX-ów, sugerujemy zastosować dwie anteny kierunkowe o dużym zysku energetycznym i skierować je niezależnie na dwa nadajniki:
   antenę VHF T-urbo-T V (MUX8) należy skierować na nadajnik w Płocku.
   antenę UHF T-urbo-T 20 (MUX1/2/3) należy skierować na jeden z nadajników Łódź/EC lub Sierpc- Płock/Rachocin- kierunek uzależniony będzie od lokalnych warunków terenowych (przeszkody w widoczności).
   Ze względu na odległości oraz różne moce nadawania poszczególnych MUX-ów, do połączenia obu anten sugerujemy użyć wzmacniacza WSS-2168Z by mieć możliwość nie tylko zsumowania sygnałów, ale również odpowiedniej regulacji ich wzmocnienia.

   Reply
 16. Grzegorz

  Witam,

  Niedawno zakupiłem antenę DIGITactiva LTE PROTECTED SAW a sygnał podzieliłem przez rozgałęźnik RTA-120 na 2 TV. Mieszkam w m. Słone k. Zielonej Góry. Ze względu na trudne warunki terenowe do bliższego nadajnika w Wichowie antenę ustawiłem na nadajnik w Jemiołowie. Jestem pod wrażeniem tej anteny bo bardzo dobrze odbieram MUXy 1,2,3.
  Chciałbym odbierać jeszcze MUX8 więc zastanawiam się nad dołożeniem zwrotnicy oraz anteny na pasmo vhf. Jakiegoś wzmacniacza? Proszę o poradę.

  Reply
  1. Telkom Telmor

   Dzień dobry!
   Cieszy nas, że jest Pan zadowolony z wyboru naszej anteny i że spełniła ona Pana oczekiwania. Dokładamy starań, aby nasze produkty były zawsze wysokiej jakości i sprawdzały się w różnych, również tych trudnych warunkach odbioru.
   Do odbioru pasma VHF (MUX-8) w Pana lokalizacji proponujemy antenę T-urbo-T V, a do odpowiedniego zsumowania sygnałów z obu anten polecamy zwrotnicę ZWR-210DC.
   Ponieważ T-urbo-T V jest anteną bierną, a budynek znajduje się na granicy zasięgu MUX-8 z nadajnika w Jemiołowie, należałoby nieco wzmocnić ten sygnał wzmacniaczem rurkowym PAR-820R wkręcając go bezpośrednio do odpowiedniego wejścia zwrotnicy.
   Proponujemy również zrezygnować z rozgałęźnika aktywnego RTA-120 na rzecz biernego RF-12. Istnieje bowiem niebezpieczeństwo zbyt mocnego sygnału przy podwójnym stopniu wzmocnienia i przesterowania wejścia głowic w odbiornikach TV.
   Sygnały z obu anten można również połączyć za pomocą wzmacniacza (który jest równocześnie zwrotnicą) WSS-2138Z. Posiada on niezależne wejścia VHF i UHF oraz osobną regulację wzmocnienia poszczególnych pasm. Ze względu na duże wzmocnienie wzmacniacza, należałoby wówczas zrezygnować z przedwzmacniacza w antenie DIGIT i zastąpić go zwykłym symetryzatorem. W tym przypadku również należałoby zrezygnować z rozgałęźnika aktywnego na rzecz pasywnego.

   Reply
 17. mirek

  witam mieszkam w województwie pomorskim w gminie wiejskiej tczew wieś mały miłobądz koło tczewa , odbieram na antenie ki na vhferunkowej technisat mux 1,2,3 , też odbieram mux 8 ale są straszne przeszkody bo jet to antena na pasmo uhf i chcę kupić antenę na mux 8 odpowiednią dla mojej lokalizacji i taką która złapie mi sygnał mux 8 czy mogą mi państwo sprawdzić ile mam kilometrów w linni prostej do nadajnika w chwaszczynie ze wsi mały miłobądz i doradzić w zakupie anteny na mux8 , antena musi być chyba w polaryzacji pionowej

  Reply
  1. Telkom Telmor

   Dzień dobry,
   do nadajnika w Chwaszczynie jest ok. 39 km w linii prostej. Nadaje on MUX-8 na kanale 6 (184,5MHz) w polaryzacji pionowej z mocą [ERP] 20kW.
   W tej sytuacji proponujemy zastosowanie anteny kierunkowej T-urbo-T V, którą za pomocą zwrotnicy pasmowej ZWR-210 DC należy połączyć z istniejącą już anteną UHF TechniSat, podłączając obie anteny do odpowiednich wejść zwrotnicy. Zwrotnica ZWR-210 DC umożliwia podanie napięcia na przedwzmacniacze w antenach. Jeśli antena TechiSat posiada wbudowany przedwzmacniacz, wówczas zworkę odpowiedzialną za podanie napięcia w torze UHF należy pozostawić. Jeśli antena ta nie ma wzmacniacza, zworkę należy usunąć. Z toru VHF usuwamy zworkę, gdyż antena T-urbo-T V nie posiada wbudowanego wzmacniacza (jest anteną bierną).

   Reply
 18. Sebastian

  Witam .

  Mieszkam w Oswiecimiu i do tej pory korzystalem z Waszej anteny DIGIT -NIEBIESKIEj MALEJ ZGRABNEJ z ktorej jestem bardzo zadowolony.Niestety spalil mi sie zasilacz i wtedy kupujac nowy dowiedzialem sie o mux 8 ..Teraz moje pytani e,poniewaz jestem dosyc wymagajacy …Chcialbym korzystac z Czeskiej telewizji tak ja do tej pory – antena skierowana na SKRZYCZNE ale MUX 8 z tego kierunku nie odbieram ..Obrocilem ja w strone KATOWIC i tutaj niby ok ale przy brzydkiej pogodzie gubie sygnal,jednak zlapalem jeszcze TVP KRAKOW . Reasumujac Chcialbym nadal ogladac TV CZECHY,ZLAPAC MUX 8 I BYC MOZE KRAKOW …Co proponujecie by dolozyc malego zgrabnego do istniejacej anteny ??Dziekuje za pomoc

  Reply
  1. Telkom Telmor

   Dzień dobry!
   Nadajnik w Skrzycznem pasmo VHF nadaje w polaryzacji pionowej (Katowice w poziomej), stąd problemy z oglądalnością MUX-8 z tego kierunku.
   Anteny z rodziny DIGIT konstrukcyjnie przystosowane są do odbioru sygnału w polaryzacji poziomej. Co prawda możemy je obrócić o 90 st., ale wówczas odbiór pasma UHF (polaryzacja pozioma) nie będzie możliwy.
   Ze względu na szeroki kąt „widzenia” anten DIGIT, który umożliwia „zbieranie” sygnałów z różnych kierunków, w tym również z odbić, przy sprzyjających warunkach istnieje możliwość odbioru programów z innych nadajników np. z nadajnika Kraków/Chorągwica. Jest to mocny nadajnik, a odległość ok. 60 km (i prawdopodobnie przedwzmacniacz w antenie) daje taką sposobność. Zależy to jednak od indywidualnych warunków lokalizacji anteny oraz topografii terenu w bezpośrednim jej otoczeniu.
   W Pańskim przypadku, aby bez zakłóceń odbierać MUX-8, zachowując przy tym dotychczasowe status quo (Czechy), najrozsądniejszym rozwiązaniem byłoby dołożenie drugiej anteny na pasmo VHF np. T-urbo-T V3 i połączenie obu anten zwrotnicą ZWR-210DC. Niestety w takim układzie odbiór TVP Kraków będzie niemożliwy. Wybór nadajnika (Katowice/Kosztowy czy Wisła/Skrzyczne) uzależniony będzie od korzystniejszych warunków odbioru w Pańskiej lokalizacji.
   Ps. Antena T-urbo-T V3 pracuje w częstotliwościach 174-230MHz, jest to pasmo nadawania również radia DAB+.

   Reply
 19. Anna

  Witam,
  bardzo proszę o radę – chcę kupić antenę Telmor, ale nie wiem jaką wybrać. Mieszkam w Dąbrowie Górniczej – samo centrum. Odległość od nadajnika może nie jest duża (Katowice Kosztowy), ale wokół jest bardzo dużo wysokich bloków, park itp. Antena może być zamontowana na wysokości ok. 6 m, ściana południowa. Próbowałam wcześniej zwykłej silnej anteny pokojowej – bez rezultatu, zewnętrzna antena Vivanco wyłapała tylko kilka programów – obraz kiepski. Zastanawiałam się nad anteną Telmor szerokopasmową, a może lepsza byłaby kierunkowa? Chciałabym odbierać kanały w obydwu zakresach 🙂 Proszę wskazać, która antena byłaby w tej sytuacji optymalna. Z góry dziękuję za odpowiedź.

  Reply
  1. Telkom Telmor

   Dzień dobry!
   W warunkach gęstej zabudowy oraz braku możliwości zamontowania anteny w widocznym miejscu powyżej poziomu przeszkód, już samo odebranie sygnału anteną pokojową będzie bardzo trudne, nie wspominając o zapewnieniu odpowiedniej jego jakości. Niewielka odległość od mocnego nadajnika niewiele tutaj pomoże. Takie warunki wymagają bowiem zastosowania anten o konkretnej konstrukcji, które są przystosowane do odbioru sygnałów z odbić bez większych strat. Są to anteny o szerokim kącie widzenia (nie mylić z szerokopasmowymi), do których odbita wiązka sygnałów może trafić pod różnymi kątami bez wyraźnych strat. W Pani przypadku sugerujemy skorzystać z anteny DIGIT: w pierwszej kolejności w wersji pasywnej (bez wzmacniacza), a jeśli nie zapewni ona odbioru wszystkich dostępnych kanałów to wówczas w wersji aktywnej (DIGITactiva z wbudowanym wzmacniaczem), i poszukać sygnału na zewnątrz z różnych kierunków. Dzięki bliskości silnego nadajnika sygnałów VHF jest szansa, że również MUX8 będzie dostępny na tej antenie, choć jest ona dedykowana do odbioru pasma UHF.

   Reply
 20. Tadeusz

  Witam. Mieszkam w Krotoszynie, 50 km na południe od śremu. Mux 1,2 i 3 odbieram bez problemu w jakości 100%.
  Mux 8 odbieram oddzielną anteną vhf, na której często występują zakłócenia. Sygnał 100% często na chwilę spada i pojawiają się
  błędy. Problem nasila się przy gorszej pogodzie i dotyczy wszystkich mieszkańców okolicy. Przyczyny zakłóceń nikt nie potrafi
  znaleźć. Proszę o pomoc.

  Reply
  1. Telkom Telmor

   Dzień dobry!
   Zazwyczaj każdy przypadek jest inny i należy go rozpatrywać indywidualnie, ponieważ każda lokalizacja, nawet ta w bezpośrednim sąsiedztwie, stwarza inne warunki odbioru. Skoro jednak wszyscy sąsiedzi w okolicy mają podobny problem, to przyczyn należałoby szukać raczej po stronie nadawczej.
   Nadajnik w Śremie nadaje MUX-8 z mocą 22kW w polaryzacji H (poziomej) i jest oddalony od Krotoszyna ok. 56km. Według map interaktywnych Krotoszyn jest na granicy zasięgu tego nadajnika w paśmie częstotliwości 174-230MHz, co może być przyczyną problemów z odbiorem. Tym bardziej, że np. podczas zmiany warunków pogodowych występuje tzw. efekt „pływania” sygnału. W tej sytuacji można spróbować wzmocnić sygnał w paśmie VHF, ale nie wiemy jaki rodzaj anteny Pan posiada i jakimi parametrami się ona charakteryzuje.
   Jest jeszcze jedno rozwiązanie. W miejscowości Zduny, 7km na południowy-zachód (43 st.) jest niewielki nadajnik MUX-8 o mocy 0,8kW, który swym zasięgiem obejmuje obszar poza Krotoszyn, aż po Koźmin Wielkopolski. Może warto spróbować odebrać sygnał z tego kierunku? Trzeba tylko pamiętać, że Zduny nadają w polaryzacji V (pionowej), tak więc antenę należałoby „przekręcić” o 90 st.

   Reply
 21. Adrian

  Witam, moja lokalizacja to wrocław, dokładnie: 51°06’16.4″N 17°00’05.7″E Telewizor ma wbudowany dekoder dvbt mpg4. Jaka antena będzie najlepsza?

  Reply
  1. Telkom Telmor

   Dzień dobry!
   Do najbliższego nadajnika (Ślęża) jest ok. 29 km, kierunek 42 st. na południowy-zachód (azymut 222 st.). Bliskość silnego nadajnika sugeruje zastosowanie anteny o średnim zysku energetycznym, a lokalizacja na terenie ogródków działkowych wymusza jej szerokokątne działanie ze względu na przeszkody w postaci licznego drzewostanu w kierunku na nadajnik (antena kierunkowa może mieć problem z uchwyceniem głównej wiązki ze względu na rozproszenie sygnału i liczne odbicia).
   Sugerujemy zastosowanie anteny DIGIT (biernej) z filtrem LTE. W przypadku konieczności wzmocnienia sygnału (np. zasilenie większej liczby odbiorników TV), zalecamy zastosowanie tej samej anteny w wersji ze wzmacniaczem – DIGITactivia, również z filtrem LTE.

   Reply
 22. Konrad

  Mieszkam w staszowie woj swietokrzyskie I chce kupic antene do wszystkich muxow, czy moge kupic antene jedna z polaryzacja pionowa I pozioma ? Prosze podac jakis model I czy trzeba jakies wzmacniaczy lub inne elementy wzmacniajace sygnal dokupic do mojej lokalizacji

  Reply
  1. Konrad

   Dodam ze chce podlaczyc do tej anteny trzy telewizory I jeszcze to ze jakis 1km od miejsca zamieszkania jest szpital gdzie to na nim jest kilka nadajnikow ktore to moga chyba zaklucic sygnal. I jeszcze jedno – chce antene skierowac na swiety krzyz.

   Reply
   1. Telkom Telmor

    Staszów jest w zasięgu bardzo silnego nadajnika Kielce/Św. Krzyż w odległości ok. 34km w kierunku północno-zachodnim, azymut 346 st. Jeśli w kierunku nadajnika nie ma większych przeszkód (wysokie drzewa, wzniesienia), to sugerujemy zastosowanie anteny kierunkowej T-urbo-T COMBO.
    Odbiera ona dwa pasma UHF (H) i VHF (V) i powinna się doskonale sprawdzić w tej lokalizacji pomimo, że jest to antena bierna.
    Oczywiście każdy przypadek jest inny i o prawidłowym odbiorze decyduje położenie względem nadajnika, bezpośrednie otoczenie przed anteną oraz miejsce jej zamocowania. Istotnym czynnikiem jest również rodzaj samej instalacji, długości kabli oraz ilość odbiorników TV. Rozdzielenie sygnału na trzy odbiorniki rozgałęźnikiem 1/3 spowoduje obniżenie sygnału (tłumienie) na poziomie 6-8dB w zależności od rodzaju użytego splittera. Gdyby okazało się, że poziom sygnału jest zbyt słaby, to zamiast zwrotnicy ZWR-210DC, która jest w komplecie, zalecamy zastosowanie mikrowzmacniacza WSS-2138Z z niezależną regulacją wzmocnienia dla każdego z pasm (UHF i VHF) i wbudowanym filtrem LTE na wejściu UHF. Umożliwi on wyrównanie poziomu sygnałów i odpowiednie ich wzmocnienie w zależności od potrzeb całej instalacji.
    Rozwiązaniem drugim może być pozostawienie zwrotnicy i zastosowanie wzmacniacza rurkowego szerokopasmowego PAR-820 LTE na wyjściu ZWR-210DC. Jednak wadą tego rozwiązania jest brak możliwości regulacji wzmocnienia. Oba sygnały zostaną wzmocnione o tą samą wartość, co może spowodować przesterowanie sygnału poza górną wartość graniczną pracy głowicy w odbiornikach.

    Reply
 23. Szymon

  Mieszkam w miejscowości Dębno w woj. zachodniopomorskim, posiadam antenę Telmor DIGIT OPTIMA IQ, obieram sygnał z nadajnika Szczecin/Kołowo i niestety nie odbieram programów z MUX 8. Co w moim przypadku będzie bardziej opłacalne: dodatkowa antena + zwrotnica czy zakup innej anteny – jeżeli tak to jakiej?

  Reply
  1. Telkom Telmor

   Dzień dobry!
   Wersja anteny, którą Pan posiada, ma wbudowany inteligentny wzmacniacz, który przenosi oba pasma VHF i UHF (174-230 i 470-862 MHz). Antena jest przystosowana przede wszystkim do odbioru sygnałów nadawanych w polaryzacji poziomej, choć w pewnych warunkach może działać poprawnie również w polaryzacji pionowej. Zależy to od wielu czynników i nie w każdej lokalizacji się sprawdza.
   Szczecin/Kołowo nadaje wszystkie MUX-y w polaryzacji poziomej, ale odległość do nadajnika (66 km) jest na tyle duża, że może być przyczyną braku odbioru pasma VHF. W Pańskim zasięgu jest również nadajnik Zielona Góra/Jemiołów (58km) o mocach porównywalnych ze Szczecinem. MUX-8 co prawda jest nadawany w polaryzacji pionowej, ale spróbować można.

   W przypadku braku efektów istnieją co najmniej dwa rozwiązania:
   1. Można dokupić antenę tylko na samo pasmo VHF np. T-urbo-T V i połączyć obie anteny za pomocą zwrotnicy ZWR-210DC. T-urbo-T V jest anteną bierną i ze względu na znaczną odległość od nadajnika niezbędne będzie wzmocnienie sygnału. Do tego celu można użyć wzmacniacza rurkowego PAR-820.

   2. Można zastosować rozwiązanie dwóch niezależnych anten pasywnych T-urbo-T na osobne pasma: antenę UHF T-urbo-T 20 oraz wspomnianą antenę VHF T-urbo-T V. W tej sytuacji zamiast zwrotnicy należy użyć wzmacniacza WSS-2138Z, który posiada dwa niezależne wejścia pasm VHF i UHF oraz niezależne regulacje ich wzmocnień. Przy takim wyborze jest możliwy odbiór każdej kombinacji polaryzacji, dlatego można spróbować ustawić anteny w kierunku na nadajnik Zielona Góra/Jemiołów lub jedną z anten na Szczecin, a drugą na Zieloną Górę, w zależności od tego, które rozwiązanie będzie najkorzystniejsze.

   Reply
 24. Janusz

  Witam posiadam antenę Telmor ASR classic. Mieszkam w Ścinawie: http://www.sat-charts.eu/nadajniki.php?id=MWk0OWkmNHNzdDI= Odbieram 3 multipleksy z Nadajnika Wrocław „Ślęża” niestety niekiedy obraz w godzinach porannych bądź wieczornych potrafi szatkować, nie odbieram niestety MUX-8 proszę o poradę co mogę zrobić w kierunku poprawy odbioru i możliwości odbioru wyżej wymienionego multipleksu. Pozdrawiam i dziękuję za ewentualną pomoc.

  Reply
  1. Telkom Telmor

   Dzień dobry!
   Konstrukcja anten z rodziny asr jest przystosowana przede wszystkim do odbioru sygnałów UHF (470-862 MHz) w polaryzacji poziomej. Wzmacniacz wbudowany w modelu asr classic przenosi co prawda również sygnały z pasma VHF (174-230 MHz), więc w pewnych korzystnych warunkach istnieje możliwość odbioru zarówno MUX-1/2/3 jak i MUX8, jednak nadajnik Ślęża nadaje MUX-8 w polaryzacji pionowej, co nie ułatwia odbioru VHF przez antenę o konstrukcji asr.
   Kłopoty z „przycinaniem/szatkowaniem” obrazu prawdopodobnie biorą się zakłóceń spowodowanych szybkim Internetem (LTE). Ślęża nadaje MUX-2 na kanale 58 (770MHz) a MUX-1 na kanale 55 (746MHz). To bardzo blisko pasma LTE800 zarezerwowanego właśnie dla Internetu. Silny sygnał z BTS przedostaje się do instalacji, wprowadzając zniekształcenia pogarszające parametry jakościowe sygnałów DVB-T, co powoduje zawieszenia w pracy głowicy TV. Stąd tzw. „pikseloza”. Stosując filtr LTE FAR-60 wyeliminuje Pan ww zakłócenia.
   Aby móc oglądać MUX-8 należałoby dodatkowo zamontować antenę na pasmo VHF, a sygnały z obu anten zsumować zwrotnicą ZWR-210DC.

   Reply
 25. Janusz

  Dziękuję za odpowiedź, zrobię jak radzicie. Jeszcze jednak dopytam o kwestię podziału na 3 odbiorniki. Co do powyższego zestawu jeszcze muszę dobrać? Pozdrawiam.

  Reply
  1. Telkom Telmor

   Proponujemy zastosować rozgałęźnik RF-13, który również przenosi napięcie z dowolnego rozgałęzienia. To ważne, ponieważ musimy zasilić Pańską antenę asr, czyli jej wbudowany przedwzmacniacz. Prosimy również dokładnie przeczytać instrukcję do zwrotnicy ZWR-210DC i zwrócić uwagę na prawidłową konfigurację zwór. Jeśli antena posiada wzmacniacz – zworę zostawiamy (zasilanie do anteny). Jeśli jest to antena bierna/pasywna – zwora powinna być wyjęta/usunięta.

   Reply
 26. Sławomir

  Mieszkam w miejscowości Bykowizna woj mazowieckie . I chce kupic antene do wszystkich muxow, czy antena ASR-IQ-LTE , to dobry wybór . Pozdrawiam.

  Reply
  1. Telkom Telmor

   Antena ASR IQ LTE PROTECTED posiada wzmacniacz, który nie przenosi pasma VHF, zatem nie pozwoli na odbiór kanałów z MUX-8.
   Miejscowość Bykowizna jest w zasięgu dwóch nadajników: PKiN (32km, azymut-280 st.) oraz Raszyn (42km, azymut-254 st.). Nadajnik w Raszynie nie nadaje w pasmie VHF (MUX-8) za to sygnał UHF (MUX-1/2/3) jest silny i do odebrania. Z nadajnikiem PKiN jest odwrotnie – silny sygnał z MUX-8, a słaby z MUX-1/2/3 (Pańska lokalizacja jest na granicy zasięgu). Sytuacja ta sugeruje zastosowanie dwóch osobnych anten – jednej dla pasma UHF, drugiej dla VHF – i skierowanie ich na odpowiednie nadajniki.
   Proponujemy zastosowanie:
   – anteny UHF T-urbo-T 20
   – anteny VHF T-urbo-T V
   Sygnały z anten należy zsumować zwrotnicą ZWR-210DC lub wzmacniaczem pasmowym WSS-2138Z, w zależności od zapotrzebowania na sygnał czyli ile odbiorników ma być podłączonych do instalacji.
   Alternatywą może być zastosowanie anteny dwupasmowej VHF/UHF TT-345 i spróbowanie odbioru z nadajnika PKiN. Jednak, tak jak wskazaliśmy powyżej, sygnały dla pasma UHF mogą być za słabe. Bez empirycznego sprawdzenia nie jesteśmy w stanie tego jednoznacznie stwierdzić.

   Reply
 27. Patryk

  Witam serdecznie. Jestem posiadaczem anteny asr IQ LTE PROTECTED Saw. Chciałbym odbierać kanały z mutipleksu MUX8 polaryzacja V. Pytanie brzmi następująco, co dokładnie muszę dokupić do instalacji antenowej by bez zakłóceń odbierać częstotliwości w paśmie VHF (odbiór MUX8)? Mieszkam w miejscowości Steblów (47-300 kod pocztowy) powiat Krapkowicki, a sygnał odbieram z nadajnika Chrzelice. Proszę o pomoc. Pozdrawiam

  Reply
  1. Telkom Telmor

   Dzień dobry!
   Niestety antena asr IQ LTE PROTECTED SAW, którą Pan wybrał, posiada wbudowany przedwzmacniacz pasmowy, który przenosi częstotliwości tylko z zakresu 470-790 MHz. Z tego też względu nie będzie możliwy odbiór pasma VHF (174-230 MHz).
   Aby w Pańskiej lokalizacji można było odbierać MUX-8, należy do istniejącej już anteny dołożyć drugą na pasmo VHF np. T-urbo-T V i zsumować oba sygnały za pośrednictwem zwrotnicy ZWR-210DC. Antenę VHF należy skierować na nadajnik Wysoka/góra Św. Anny – 15km na wschód (azymut 86 stopni), kanał 6. Nadajnik Opole/Chrzelice (15km, azymut 285 stopni) nadaje tylko MUX-1/2/3.

   Reply
 28. Bogusia

  Dzień dobry,
  Proszę o informację,jak wygląda sprawa z odbiorem MUX-8 w Głuchołazach(woj.opolskie). Jaka antena będzie najlepsza do odbioru MUX-8?
  Pozdrawiam!

  Reply
 29. Tobi

  Dzień dobry,
  Według aplikacji „Dobierz antene DVB-T” odległość od nadajnika Iława*Kisielice* to 49,4km dla miejscowości Bielawki woj. Pomorskie. Przymierzam się do zakupu anteny asr clasic. Czy poprawnie odbiorę wszystkie multipleksy? Zastanawiam się czy antena asr clasic będzie poprawnie odbierać mux 8 tzn., że wystąpią sprzyjające warunki do odbioru z pasma VHF?

  Reply

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *