Montaż multiswitchy w instalacjach AIZ – o czym należy pamiętać?

Antenowe instalacje zbiorowe muszą spełniać określone parametry. Zostały one zdefiniowane w nowelizacji rozporządzenia MTBiGM w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Również wysokie oczekiwania przyszłych użytkowników powinny zostać uwzględnione przy projektowaniu i wykonaniu takich instalacji. Gwarancją prawidłowego funkcjonowania antenowych instalacji zbiorowych jest oczywiście wysokiej jakości sprzęt, zapewniającyniezakłócony odbiór sygnałów przez długie lata użytkowania. Ważna jest jednak również, a może przede wszystkim,

Kultura wykonania instalacji multiswitchowej

Mówimy tu nie tylko o sposobie układania przewodów łączących poszczególne urządzenia ze sobą oraz z mieszkaniowymi skrzynkami telekomunikacyjnymi, czy odpowiednim zarabianiu kabli dobrej jakości złączami. Kultura instalacyjna to również należyty i starannie wykonany montaż multiswitchy i innych urządzeń w przeznaczonych do tego celu skrzynkach montażowych lub odpowiednio przystosowanych szachtach. Wbrew pozorom sprawa nie jest tak prosta na jaką wygląda. Szczególnie w sytuacji, gdy mamy do czynienia z bardziej rozbudowaną instalacją, obejmującą kilkadziesiąt lub kilkaset mieszkań. Odpowiedni montaż musi zapewnić swobodny dostęp dla służb serwisowych czy konserwacyjnych zarówno do urządzeń, jak i do innych kluczowych miejsc jak styki, łącza, punkty regulacyjne i pomiarowe.

Montaż multiswitchy i innych urządzeń w telekomunikacyjnych skrzynkach montażowych

Pragmatycznym rozwiązaniem jest montaż urządzeń w dedykowanych do tego celu telekomunikacyjnych skrzynkach montażowych. Z definicji zostały one zaprojektowane tak, aby spełniać wszystkie wymogi wymienione w poprzednim akapicie. Przykładem takich skrzynek są modele serii AIZ: 100, 200 i 210. Konstrukcja każdego z nich została dostosowana do różnych rodzajów instalacji. Dzięki temu instalator może dobrać odpowiednią skrzynkę w zależności od tego, jak rozbudowana jest instalacja multiswitchowa i ile urządzeń musi w niej zmieścić.

Jednak zastosowanie skrzynki do zamontowania rządzeń nie gwarantuje poprawności samego montażu instalacji. Potrzeba jeszcze o drobinę wyobraźni i doświadczenia. Niestety praktyka pokazuje, że wciąż zdarzają się instalatorzy, którzy nie uwzględniają konieczności obsługi instalacji przez wiele lat jej funkcjonowania.

Jakich błędów należy unikać?

Podstawowym błędem przy montażu urządzeń w szafkach telekomunikacyjnych jest najczęściej złe dobranie wielkości szafki do ilości urządzeń, które chcemy w niej zmieścić. Należy przy tym przewidzieć również ilość przewodów, niezbędnych do ich podłączenia. Nieuwzględnianie tego ostatniego skutkuje najczęściej brakiem zachowania odpowiedniego promienia zgięcia kabli, niedostatecznego dojścia do złącz i czy też nieprawidłowego ich osadzenia. Zdarzają się sytuacje, w których próby zmieszczenia urządzeń i przewodów w zbyt małej skrzynce prowadzą nawet do uszkodzenia metalowych obudów urządzeń. Z kolei stosowanie zwykłych kluczy do nakręcania złącz zwykle kończy się przekręceniem gwintu.

Niektóre z opisanych wyżej przypadków ilustrują poniższe zdjęcia:

Najlepszym rozwiązaniem byłoby schowanie wszystkich urządzeń w jednej skrzynce lub skumulowanie ich w jednym miejscu np. pomieszczeniu technicznym. Niestety nie zawsze jest to możliwe.

Montaż multiswitchy i innych urządzeń w szachcie

Prawidłowy montaż multiswitchy w szachcie

Niekiedy ze względów technicznych, aby zapewnić utrzymanie wysokich parametrów jakościowych sygnału, zachodzi potrzeba umieszczania urządzeń w szachtach telekomunikacyjnych lub elektrycznych. Trudnością w takich sytuacjach może być wielkość szachtu, dlatego ewentualne wykorzystanie go do montażu multiswitchy powinno być uwzględnione już na etapie projektu. Oczywiście szacht nie zapewnia takich możliwości jak dedykowana skrzynka montażowa, ale w miarę sposobności można i tu dotrzymać reżimów serwisowych. Niestety, jak widać na poniższych zdjęciach, niektórzy montażyści skupiają się tylko na swojej pracy, nie uwzględniając potrzeb późniejszych prac konserwacyjnych czy interwencji serwisowych.

Podstawowe błędy przy montażu urządzeń w szachtach są niemal identyczne jak w przypadku szaf. Wynikają one najczęściej z braku odpowiedniej ilości miejsca dla urządzeń i przewodów. Do tego dochodzą nadmierne długości stosowanych przewodów czy brak możliwości stabilnego przytwierdzenia urządzeń, które dosłownie wiszą na przewodach!

 

Przy budowie instalacji RTV/SAT należy pamiętać o stosowaniu dobrej jakości złącz i kabli. To elementy, na które często nie zwracamy uwagi, ale ich trwałość i niezawodność są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania całej instalacji przez wiele lat.

Sam montaż wszystkich urządzeń i elementów warto powierzyć profesjonalistom. Oni nie tylko posiadają doświadczenie, ale przede wszystkim dysponują odpowiednimi narzędziami do konfiguracji urządzeń oraz pomiaru mocy i czystości dostarczanego przez instalację sygnału telewizyjnego. Dzięki temu ostateczni użytkownicy będą mogli cieszyć się dostępem do niezakłóconego obrazu telewizyjnego przez wiele lat.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *