Instalacja antenowa w domu jednorodzinnym

Śledząc uważnie branżowe fora internetowe, można zauważyć ożywioną dyskusję wokół tematu: Dlaczego instalacja antenowa w domu jednorodzinnym nie działa poprawnie? Dlaczego nie spełnia naszych oczekiwań? Przy wydatkach rzędu kilku- lub kilkunastu tysięcy złotych na telewizor, i to często nie jeden, wymagania odnośnie jakości obrazu są bardzo wysokie. Zwykle jednak zapominamy, że już na etapie budowy domu musimy zadbać o wykonanie profesjonalnej instalacji RTV-SAT. Inwestycja ta jest niezbędna, jeśli instalacja ma dostarczać do odbiorników mocny i niezakłócony sygnał przez wiele lat użytkowania.

Temat ten pojawia się równie często podczas rozmów telefonicznych. Klienci dzwonią do nas z prośbą o poradę:

Jak powinna wyglądać profesjonalna i kompletna instalacja antenowa w domu jednorodzinnym?

Z jakich elementów winna się składać i jak ją zbudować?

 

Zacznijmy od anten. O tym, że anteny są podstawą każdej dobrej instalacji, pisaliśmy już niejednokrotnie. Ich wielkość, kształt oraz parametry techniczne muszą być dopasowane do warunków konkretnej lokalizacji oraz rodzaju instalacji, jaką mają obsługiwać. Zazwyczaj w domkach jednorodzinnych instalacje te są bardziej rozbudowane. Jest więcej gniazd końcowych do obsłużenia, a i długości kabli są znaczne. Zatem przy doborze anten TV oraz SAT należy uwzględnić również te uwarunkowania.

Antenę TV (DVB-T) dobieramy dostosowując jej własny zysk energetyczny do parametrów nadajnika i jego odległości od miejsca montażu. Z kolei rodzaj i kształt anteny zależeć będą od topografii terenu w kierunku nadajnika. Pamiętajmy przy tym, że najkorzystniejszym rozwiązaniem pod względem jakości sygnału jest zastosowanie anteny biernej (pasywnej), choć nie w każdym przypadku będzie możliwe. Więcej o tym, jak dobrać odpowiednią antenę do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej (DVB-T), przeczytać można w jednym z naszych wcześniejszych artykułów.

Z doborem anteny SAT nie powinno być problemu. Różnią się między sobą w zasadzie średnicą czaszy. W naszej szerokości geograficznej do celów instalacji indywidualnej w zupełności wystarczy czasza o średnicy 80cm. Należy jednak zwrócić uwagę na sposób i jakość mocowania samej czaszy do uchwytu oraz nośnika konwertera do czaszy. Rozwiązania te mają bowiem decydujący wpływ na stabilność odbioru, a w efekcie na poprawną pracę całego systemu podczas silniejszych wiatrów.

Odnośnie samych konwerterów satelitarnych, to wybór ich jest bardzo szeroki. Różnią się między sobą kilkoma istotnymi parametrami – współczynnikiem szumów, wzmocnieniem, poborem prądu oraz jakością wykonania. Ten ostatni parametr jest również bardzo istotny ze względu na zmienne warunki atmosferyczne, w jakich przyjdzie im pracować.

Jak zsumować sygnał z kilku anten i podzielić go na kilka odbiorników?

Skoro już wybraliśmy anteny z całym ich osprzętem, możemy zastanowić się nad urządzeniami do strojenia, sumowania i podziału sygnału na odpowiednią ilość gniazd końcowych. To następny ważny element mający wpływ na prawidłowe funkcjonowanie instalacji oraz nienaganną dystrybucję sygnału do wszystkich odbiorników.

Ponieważ sygnały nadawane są z różną mocą, a anteny różnią się zyskiem, kodeks dobrych praktyk podpowiada, że przed zsumowaniem sygnałów należy najpierw wyrównać ich poziomy. Do tego celu służą wielozakresowe wzmacniacze kanałowe (np. WWK-9NGV). Dzięki nim wyeliminujemy możliwość zakłóceń, spowodowanych przesterowaniem któregoś z sygnałów, czy występowanie efektu przesłuchu. Jest to tym istotne, że urządzeniem montowanym za wzmacniaczem kanałowym jest czuły na tego typu następstwa multiswitch. On z kolei jest odpowiedzialny za zsumowanie sygnałów RTV i SAT oraz odpowiednią ich dystrybucję do gniazd końcowych.

Na rynku dostępnych jest wiele wzmacniaczy i multiswitchy. Ważne jest, aby wybierać urządzenia producentów, którzy gwarantują odpowiednią jakość i utrzymanie właściwości technicznych przez długie lata użytkowania. Dla prawidłowego funkcjonowania całej instalacji, a tym samym satysfakcji i dobrego odbioru, w głównej mierze istotnym jest tu jeden parametr – separacja pomiędzy torami, o czym pisaliśmy w tym artykule.

Od pewnego czasu szczególnym zainteresowaniem na rynku cieszy się rozwiązanie, które łączy w sobie dwie funkcje – wzmacniacza kanałowego i multiswitcha – i skutecznie zastępuje oba te urządzenia. Mowa o MultiBAS-ie SWK-9108. Jego funkcjonalność jest nie do przecenienia. Stanowi on mini stację, będącą centrum regulacji i dystrybucji sygnałów RTV/SAT po całym domu. Dodatkowo daje możliwość swobodnej rozbudowy instalacji w przyszłości czy też podłączenia do niej kamer CCTV do monitorowania domu i otoczenia. Jego zastosowanie pozwala zoptymalizować koszty i zmniejszyć zapotrzebowanie na miejsce w skrzynce teletechnicznej. Jest to ciekawa propozycja polecana przede wszystkim do budowy profesjonalnej instalacji dla domków jednorodzinnych.

Oczywiście przy budowie instalacji RTV/SAT należy pamiętać o stosowaniu dobrej jakości złącz czy kabli. To elementy, na które często nie zwracamy uwagi, ale ich trwałość i niezawodność są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania całej instalacji przez wiele lat.

Sam montaż wszystkich urządzeń i elementów warto powierzyć profesjonalistom. Oni nie tylko posiadają doświadczenie, ale przede wszystkim dysponują odpowiednimi narzędziami do ustawienia anten czy konfiguracji pozostałych urządzeń.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *