Jak podłączyć kilka telewizorów do jednej anteny/ instalacji antenowej?

Jeden odbiornik telewizyjny w domu czy mieszkaniu to już rzadkość. Coraz więcej z nas decyduje się na zakup dodatkowego telewizora, który jest drugim, trzecim a nawet czwartym odbiornikiem w domu. Dostępność, przystępna cena oraz wygoda skłaniają nas do decyzji, aby nie tylko salon, ale również sypialnię, kuchnię czy pokój dziecięcy wyposażyć w osobny telewizor.

Przy budowie instalacji antenowej od podstaw mamy ułatwione zadanie. Z góry przewidujemy, na ilu odbiornikach jakie sygnały chcemy odbierać. Potem dobieramy poszczególne elementy sieci tak, aby spełniła wszystkie nasze wymagania. Inaczej jest w przypadku istniejącej instalacji. Wówczas niejednokrotnie stajemy przed pytaniem:

Jak dołączyć do anteny / instalacji antenowej dodatkowe telewizory, aby nie utracić nic z jakości dotychczasowego odbioru?

Ta na pozór prosta czynność wymaga jednak odpowiedniej wiedzy, a sposób rozwiązania zależy od kilku istotnych czynników.

Podstawą jest siła sygnału, który jest dostarczany z anteny lub zespołu anten. Za pomocą odpowiednich urządzeń pomiarowych (mierniki sygnałów DVB-T/T2) należy sprawdzić poziom mocy odbieranego sygnału. Możemy też skorzystać ze wskaźników poziomu sygnału widocznych na ekranie telewizora podczas dostrajania. Musimy jednak wiedzieć, na jakim kanale (jakiej częstotliwości) odbierany jest dany MUX w naszej lokalizacji. Wówczas, nastawiając ręczne strojenie odbiornika, określamy częstotliwość, jaką chcemy odbierać i szukamy takiej pozycji anteny, w której odbierany sygnał będzie najlepszy. Pozostaje jeszcze tylko obliczyć, czy po podziale będzie on na tyle wysoki, by móc zasilić z właściwym poziomem kilka dodatkowych odbiorników.

Jeśli moc sygnału jest odpowiednio wysoka, wówczas do jego podziału używamy rozgałęźników pasywnych. Należy przy tym uwzględnić fakt, że stosowanie tych rozgałęźników wprowadza tłumienia, które obniżają poziom sygnału. Dlatego zalecamy stosowanie rozgałęźników mało stratnych, takich jak np.: RM2/3/4F lub PCT-1000-xW. Dodatkowo warto pamiętać, że tłumienia są tym wyższe, im więcej rozgałęzień posiada dany rozdzielacz. Standardowe rozgałęźniki dostępne na rynku charakteryzują się minimalnym tłumieniem na każdym rozgałęzieniu na poziomie 4dB (rozgałęźnik dwukrotny), 8db (trzykrotny) czy 11dB (czterokrotny). Z tego względu nie powinniśmy stosować rozgałęźników, w których liczba wyjść jest większa niż liczba telewizorów, które chcemy podłączyć. Spowodowalibyśmy bowiem przez to niepotrzebne obniżenie mocy sygnału. Należy więc dobrze zastanowić się, ile chcemy podłączyć dodatkowych odbiorników TV do sieci, aby dobrać urządzenie z odpowiednią liczbą wyjść. Jeśli zatem chcemy podłączyć jeden dodatkowy telewizor do już istniejącego, musimy sygnał z anteny podzielić na dwa, stosując do tego rozgałęźnik dwuwyjściowy. Gdy chcemy podłączyć dwa dodatkowe telewizory, wówczas sygnał dzielimy na trzy, czyli stosujemy rozgałęźnik trzywyjściowy, itd.

Jeśli z kolei moc sygnału jest niska, wówczas po podziale sygnału może okazać się, że jakość odbioru programów na którymś z odbiorników nie spełnia naszych oczekiwań. W takich sytuacjach należy zastosować rozgałęźniki aktywne, np. RTA-120 lub RTA-140. Posiadają one wbudowany wzmacniacz, który niweluje straty wynikające z dzielenia sygnału oraz w części rekompensuje tłumienie kabla doprowadzającego sygnał do odbiornika. Jest to również częsta przyczyna strat sygnału, dlatego użycie dobrej jakości przewodów koncentrycznych jest tak samo ważne jak dobór odpowiedniej anteny do danej instalacji (więcej w artykule 7 praktycznych sposobów na sprawdzenie jakości kabla koncentrycznego). Przy dłuższych odległościach pomiędzy rozgałęźnikiem a odbiornikiem, przekraczających 10-15 m, strata może być na tyle istotna, że należy ją uwzględnić przy wyborze odpowiedniego rozgałęźnika.

Zdarza się jednak, że sygnał dostarczany z anteny jest na tyle słaby, że nawet zastosowanie rozgałęźników aktywnych może okazać się niewystarczające. Wówczas należy wzmocnić go na wcześniejszym odcinku instalacji, stosując przed rozgałęźnikiem np. jeden z przedwzmacniaczy PAR-820. Pamiętajmy jednak o konieczności jego zasilenia! Umieszczony za nim rozgałęźnik powinien mieć możliwość przepuszczenia napięcia. Podobnie będzie w sytuacji, gdy istniejąca instalacja oparta jest na antenie z wbudowanym przedwzmacniaczem. Użycie rozgałęźnika przepuszczającego napięcie do anteny będzie wówczas niezbędne do poprawnego działania instalacji.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *