Kiedy stosować przedwzmacniacze antenowe?

Pierwszym i podstawowym elementem instalacji odbiorczej jest antena, dobrana indywidualnie do warunków konkretnej lokalizacji oraz wymogów danej instalacji. Dlatego też w praktyce i zgodnie ze sztuką, w pierwszej kolejności sprawdza się możliwości anten biernych i na nich właśnie powinna opierać się dobrze funkcjonująca sieć RTV. Bardzo często jednak zdarza się, że topografia terenu, odległość od nadajnika, jego moc nadawcza, otoczenie czy warunki panujące w pobliżu miejsca montażu samej anteny są na tyle niekorzystne, że poziom sygnału wychodzącego z anteny jest niewystarczający. W takich sytuacjach konieczne jest jego wzmocnienie. Pojawia się zatem pytanie:

Jak wzmocnić sygnał telewizyjny?

Co zrobić, jakich użyć urządzeń, aby podnieść poziom sygnału na tyle, by prawidłowo zasilić całą instalację? Do tych celów służą przedwzmacniacze. Urządzenia te, jako pierwsze zaraz po antenie, dokonują wstępnych korekcji poziomów sygnałów. Przy wyborze przedwzmacniacza należy kierować się nie tylko jego możliwościami wzmacniającymi. Równie ważny jest parametr szumów własnych. Zarówno poziom sygnału, jak i jego jakość na początku sieci, będą miały decydujący wpływ na prawidłowe funkcjonowanie całej instalacji, zapewniając niczym niezakłócony i nienagannie czysty przekaz w odbiorniku TV.

Oprócz przedwzmacniaczy, które są już fabrycznie zamontowane w antenach aktywnych, wyróżniamy przedwzmacniacze rurkowe oraz do-puszkowe. Jednak nawet przedwzmacniacze z tej samej kategorii potrafią różnić się między sobą właściwościami i poziomem poszczególnych parametrów. Zatem

Jaki przedwzmacniacz wybrać?

Wszystko zależy od warunków odbiorczych danej lokalizacji oraz konkretnych potrzeb samej instalacji. W przypadku konieczności wzmocnienia całego pasma można zastosować np. przedwzmacniacz rurkowy PAR-820 o stałym wzmocnieniu 20dB, obejmującym pasmo częstotliwości 88-862MHz. Jeśli natomiast na naszym terenie znaczny wpływ na poprawny odbiór częstotliwości z górnego pasma UHF mają nadajniki szybkiego Internetu LTE800 oraz występują zakłócenia poniżej pasma UHF spowodowane np. przejeżdżającymi karetkami, radiowozami czy kosiarką do trawy używaną przez sąsiada, możemy zastosować inny model przedwzmacniacza rurkowego – PAR-820 LTE PROTECTED o tym samym stałym wzmocnieniu 20dB, w którym zakres częstotliwości pracy został ograniczony do przedziału 470-790MHz.

Kształt obudowy obu w/w wzmacniaczy umożliwia ich montaż w dowolnym miejscu współosiowego kabla antenowego. Oznacza to, że można zastosować przedwzmacniacz w istniejącej instalacji antenowej bez konieczności demontażu samej anteny. Należy jednak pamiętać, że ze względu na pogarszający się wraz  z odległością od anteny stosunek sygnał/szum, zaleca się umieszczenie samego przedwzmacniacza możliwie najbliżej anteny.

TELKOM-TELMOR w swojej ofercie posiada jeszcze trzeci rodzaj przedwzmacniacza rurkowego: PAR-820R LTE PROTECTED z odwróconym  kierunkiem zasilania. Ta konstrukcja umożliwia bezpośredni montaż przedwzmacniacza w produkowanych przez TELKOM-TELMOR antenach z serii T-urbo-T (UHF i VHF) i DIGIT oraz do wyjść zwrotnicy ZWR-210DC, bez konieczności przecinania kabla. Stałe wzmocnienie 18dB w pełnym paśmie 47-790MHz daje możliwość wykorzystania przedwzmacniacza w wielu rodzajach instalacji.

Wszystkie typy przedwzmacniaczy PAR można zasilać napięciem stałym w zakresie od 5 do 24V, co daje dużą elastyczność ich zastosowania.

Do przedwzmacniaczy możemy zaliczyć również wszelkiego rodzaju wzmacniacze masztowe. Odnosi się to jednak tylko do sytuacji, gdy będą one stanowiły pierwszy stopień wstępnego wzmocnienia sygnału z anteny.

Wzmacnianie sygnałów o różnych poziomach mocy

Pamiętajmy jednak, że zastosowanie przedwzmacniacza ze stałym wzmocnieniem nie zawsze przyniesie zamierzony efekt. Wadą tego rozwiązania jest niekiedy jego główna cecha – wzmocnienie. W wielu lokalizacjach istnieje potrzeba odbioru sygnałów z kilku kierunków/nadajników, bądź sam nadajnik emituje różne poziomy sygnałów (dla każdego MUX-u inny). Zastosowanie przedwzmacniacza szerokopasmowego o stałym wzmocnieniu w całym zakresie jego pracy, może doprowadzić do nadmiernego podniesienia już i tak wysokiego poziomu niektórych częstotliwości. To z kolei spowoduje przesterowanie maksymalnego poziomu wejściowego głowicy dekodera lub odbiornika TV. Efektem będzie znaczne pogorszenie się parametrów jakościowych sygnału (MER i BER), co doprowadzi do  wyłączenia samej głowicy. W takich przypadkach należy zastosować wzmacniacze/przedwzmacniacze z możliwością regulacji wzmocnień i to nie w całym zakresie pracy, ale niezależnie w poszczególnych jego pasmach. Opis takiej sytuacji znajdziecie w jednym z naszych wcześniejszych artykułów:

Jak wyselekcjonować sygnały z różnych nadajników?

 

 

 

 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *