DVB-T2 – nowy standard czy re_aktywacja

Przez ostatnie kilkanaście lat nasz system nadawania programów telewizyjnych przeszedł długą drogę, a my razem z nim. Niemalże wiekowa powszechność „analogu” została całkowicie zastąpiona systemem cyfrowym DVB-T w kompresji MPEG-4. W Polsce w 2013 roku.  Teraz jesteśmy na przednówku kolejnej zmiany systemu cyfrowego DVB-T na DVB-T2/HEVC. Można by zapytać: Po co to wszystko, wszak było już tak dobrze? Odbiór programów w starym formacie pewnie nie będzie już możliwy?Czy czeka nas wymiana telewizorów czy kupno specjalnych dekoderów? Właśnie,…czy było dobrze? No ale po kolei,…

Wypełniając dyrektywę Parlamentu Europejskiego oraz zgodnie z zarządzeniem Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej z dnia 17 stycznia 2020 roku zmiana będzie wprowadzana w 4 etapach i rozpocznie się wiosną 2022 roku. Nadajniki telewizyjne obsługujące poszczególne regiony kraju zostaną przełączone na DVB-T2/HEVC według ustalonego harmonogramu:

– 28 marca 2022 roku – w województwach lubuskim i dolnośląskim,

– 25 kwietnia 2022 roku – w województwach zachodniopomorskim, pomorskim, wielkopolskim i kujawsko-pomorskim,

– 23 maja 2022 roku – w województwach łódzkim, opolskim, świętokrzyskim, śląskim, małopolskim i podkarpackim, – 27 czerwca 2022 roku – w województwach warmińsko-mazurskim, podlaskim, mazowieckim, lubelskim

Nowy standard naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T2 ma na celu uzyskanie możliwości odbioru programów telewizyjnych o lepszej jakości niż dotychczas, przy oszczędniejszym wykorzystaniu dostępnych zasobów częstotliwości prowadzącym do pozyskania większej liczby programów telewizyjnych. Ale proces zmiany standardu DVB-T na DVB-T2 łączy się również z inną ważną dla odbiorcy zmianą. Do 30 czerwca 2022 roku wszystkie nadajniki telewizji naziemnej muszą zawęzić pasmo nadawania UHF z 470-790MHz do 470-694MHz. Celem tego zabiegu jest uwolnienie pasma 694-790MHz i przekazanie tych częstotliwości operatorom telefonii komórkowej, co jest niezbędne do uruchomienia usługi 5G.

Pisaliśmy o tym na naszym blogu w zeszłym roku w artykule: Refarming – i co dalej z naszą instalacją?

Co niesie ze sobą zmiana obecnego systemu na DVB-T2/HEVC?

Po pierwsze, DVB-T2/HEVC pojawi się tylko w telewizji nadawanej naziemnie i nie będzie dotyczyć odbiorców programów satelitarnych oraz dostępnych w sieciach kablowych. Uruchomienie nowego standardu niesie więc zmiany dla tych widzów, do których sygnał telewizyjny dociera za pośrednictwem klasycznych domowych anten.

Po drugie, tak jak niewątpliwą korzyścią było przejście z systemu analogowego na cyfrowy (DVB-T), tak uruchomienie nowego standardu niesie ze sobą również wiele pożytku:

– oferuje możliwość nadawania obrazu w wysokiej rozdzielczości Ultra HD (4K) i przestrzennego dźwięku Dolby AC-4, czyli znaczne polepszenie jakości obrazu i dźwięku,

– oferuje lepszą/wydajniejszą kompresję programów co w efekcie przekłada się na zwiększenie oferty programowej,

– możliwość wprowadzenia usług dodatkowych np. telewizja hybrydowa.

No dobrze, ale co dalej?

Odbieranie telewizji naziemnej w wersji DVB-T2 wymaga używania odpowiedniego telewizora obsługującego ten standard albo dekodera do starszego typu odbiornika. Bez tego oglądanie bezpłatnych programów nie będzie możliwe.

Jeżeli nie mamy właściwego odbiornika konieczny będzie zakup nowego albo zaopatrzenie się w dodatkowy dekoder. Po wprowadzeniu DVB-T2/HEVC mogą też zmienić się kanały nadawania programów i prawdopodobnie trzeba będzie ponownie dostroić telewizor.

Wybierając nowy odbiornik należy przede wszystkim sprawdzić, czy jest dostosowany do odbioru telewizji naziemnej w wersji DVB-T2. Na szczęście około 80 proc. telewizorów w sklepach ma już tę funkcję a od ponad dwóch lat sklepy branżowe posiadały już w swojej ofercie telewizory zaopatrzone w głowice DVB-T/DVB-T2.

Jednak czy wymiana odbiornika, który zdolny jest odebrać nowy standard to już koniec kłopotów?

Być może dla części odbiorców właśnie tak będzie ale z pewnością nie dla wszystkich.

Żyjemy w czasach cyfrowego przekazu, coraz bardziej zaawansowanego technologicznie i bardziej wymagającego, a to zobowiązuje każdą ze stron. Żądamy od tych urządzeń nienagannego działania, odbioru i obrazu, a zatem musimy mieć świadomość, że również sprzęt instalacyjny musi sprostać tym wymaganiom.

Takie zmiany to najlepszy moment do weryfikacji całej lub części instalacji antenowej i przyjrzeniu się, co można by poprawić, zmienić lub odnowić. To ważne, albowiem ta nowoczesna cyfrowa technologia nie lubi bylejakości. Chcąc w pełni wykorzystać możliwości tych urządzeń musimy im dostarczyć sygnał o bardzo wysokich parametrach jakościowych. Do tego sygnał ten, ze względu na upakowanie dużej ilości złożonych informacji, jest bardzo podatny na różnego rodzaju zakłócenia pochodzące z rozmaitych źródeł. Przede wszystkim od gęsto rozsianych nadajników szybkiego Internetu LTE i pojawiających się już nadajników 5G, a niebawem będzie ich zdecydowanie więcej.

Oczywiście kto wcześniej zadbał o odpowiedniej jakości elementy swojej przydomowej instalacji, począwszy od anteny, złączach, kablu i ewentualnie niskoszumnym wzmacniaczu, bo taka była potrzeba w bardziej rozbudowanym systemie, nie musi się zbytnio martwić. Z doświadczenia jednak wiem, że większość instalacji buduje się na zasadzie „byle było tanio” jednak tanio to nie znaczy dobrze.

Od czego więc zacząć?

Od początku. Antena to jeden z najważniejszych elementów każdej instalacji odbiorczej. Od jej właściwego doboru zależy odpowiednia siła i jakość dostarczanego sygnału.

Biorąc pod uwagę obecne uwarunkowania oraz zmiany dotyczące wykorzystania części pasma UHF do obsługi sieci LTE i 5G, celowym by było zaopatrzyć się w anteny zapewniające nam odporność na zakłócenia powstałe w wyniku pobliskiej obecności tych nadajników. Do grupy takich anten należą:

Antena DIGIT ACTIVA 5G PROTECTED

Antena ASR 5G PROTECTED

Antena ASR IQ 5G PROTECTED

Jeśli mamy już anteny tego typu lub podobne ale nie posiadają one odpowiedniego filtra, można zaopatrzyć się w sam taki filtr:

Filtr FAR 48filtr blokujący LTE 700/5G, 694 MHz

Filtr FAR 60filtr dolnoprzepustowy LTE, 790 MHz

Drugim równie ważnym elementem instalacji, bez którego najlepsza antena może się nie sprawdzić jest kabel koncentryczny. Ważne aby miał on małą tłumienność oraz bardzo dobre ekranowanie, uniemożliwiające przenikanie wszędobylskich zakłóceń do wewnątrz instalacji.

O tym jak sprawdzić kabel pisaliśmy w artykule na naszym Blogu: 7 praktycznych sposobów na sprawdzenie jakości kabla koncentrycznego

W warunkach o dużym natężeniu zakłóceń dobrym rozwiązaniem jest stosowanie kabla z miedzianą żyłą wewnętrzną i potrójnym ekranowaniem:

TT-113 Cu TRISHIELD 75 Ohm – kabel koncentryczny RG6

pamiętając jednocześnie o tym, że ze względu na szkodliwe działanie promieniowania UV oraz zmiennych warunków atmosferycznych, na zewnątrz budynku stosujemy kable żelowane (czarne).

Nie mniej istotnym elementem ale niestety zapominanym są złącza. Ich niezawodność jest nie do przecenienia szczególnie, gdy stosujemy je na zewnątrz budynków. Stosowanie zwykłych złącz nakręcanych tzw. szybkich „F” jest częstym błędem instalacyjnym, który powoduje przeniknięcie wilgoci do wewnątrz kabla, korozję a tym samym pogorszenie jego parametrów. O tym również pisaliśmy na Blogu w artykule:  Złącza – niedoceniany element instalacji

Posiadamy szeroki wybór złącz, których dobór zależy od przeznaczenia i sposobu montażu.

Większe instalacje, o bardziej rozbudowanej strukturze i topografii, będą wymagały natomiast bardziej profesjonalnego podejścia z zastosowaniem wzmacniaczy i odpowiednim ich doborem.

Jest to jednak temat na zupełnie inny artykuł.

Wracając to tytułu…

Wprowadzenie nowego standardu nie powinno mobilizować nas do re/aktywacji dotychczasowego sprzętu antenowego w naszych instalacjach, a bardziej aktywować i zmuszać do inwestycji w nowości pojawiające się na rynku. Nowości, które idą w parze z duchem czasu i rozwojem technologii. Zatem myśląc o zakupie nowego odbiornika DVB-T2, który będzie już sporym wydatkiem, warto zastanowić się, czy niejako przy okazji dostosować swoją instalację do nowego standardu jakości i zainwestować jeszcze parę złotych w nowsze i wydajniejsze jej elementy, ale niezbędne, by dać mu szansę wykazać się swymi parametrami a tym samym spełnić nasze oczekiwania i czerpać przyjemność z możliwości jakie daje nam nowy standard DVB-T/HEVC.

Zachęcamy do szerszego zapoznania się z opisem i parametrami technicznymi nowych produktów, które są  dostępne na stronie www.telmor.pl w katalogu produktów.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *