Jak zsumować sygnały z dwóch lub kilku anten?

Uruchomienie nowego nadajnika na pasmo VHF (MUX-8) zwiększyło możliwości odbioru cyfrowej telewizji naziemnej o kilka dodatkowych programów DVB-T.  W niektórych przypadkach odbiorcy posiadający „stare” anteny mieli dużo szczęścia i bez żadnych dodatkowych inwestycji mogli cieszyć się odbiorem nowych stacji. Jednak w większości przypadków należało dokupić drugą antenę na to konkretne pasmo lub zdecydować się na kompletną modernizację całej instalacji.

W zależności od miejsca oraz lokalnych warunków odbioru (topografia terenu, odległość od nadajnika, jego moc, polaryzacja) najczęściej wybieraną opcją są dwie niezależne anteny na poszczególne pasma VHF i UHF. Pojawiło się przy tym pytanie:

Jak prawidłowo połączyć anteny?

Tj. jak zsumować sygnały z obu pasm częstotliwości, aby uzyskać najkorzystniejsze parametry odbioru sygnałów dla wszystkich MUX-ów? Sposobów jest wiele, a ostateczny wybór uzależniony jest od kilku czynników:

 • parametrów nadajnika bądź nadajników – ich odległości, mocy nadawczych dla pasm VHF i UHF, polaryzacji nadawania,
 • rodzaju i ilości użytych anten odbiorczych,
 • specyfiki samej instalacji, jej wielkości i ilości zasilanych gniazd końcowych.

Sumatory, popularnie zwane zwrotnicami antenowymi, to urządzenia pozwalające na zbieranie/łączenie różnych częstotliwości, pochodzących z dwóch lub więcej anten, umożliwiając tym samym przesłanie całości sygnału do instalacji za pomocą jednego przewodu antenowego.

Łączenie dwóch anten

Pierwszym i najprostszym sposobem sumowania sygnałów z dwóch anten jest zastosowanie zwrotnicy pasmowej, np. ZWR-210DC. Ta profesjonalna zwrotnica posiada niezależne wejścia dedykowane tylko dla poszczególnych pasm, do których podłącza się sygnały z odpowiednio dobranych anten odbiorczych. Dzięki temu możemy mieć pewność, że zostaną zsumowane tylko właściwe sygnały. Jej dodatkową zaletą jest możliwość zasilenia przedwzmacniaczy w którejś z anten.

Dla wielu lokalizacji, w przypadku wykorzystania w instalacji dwóch anten pasywnych, istnieje potrzeba niezależnego wzmocnienia jednego bądź dwóch pasm. W takiej sytuacji idealnym rozwiązaniem może być zastosowanie mikrowzmacniacza pasmowego np. WSS-2138Z. Posiada on dwa wejścia VHF i UHF oraz niezależną regulację wzmocnienia obu pasm częstotliwości. Po dokonanej regulacji wzmocnień (odpowiedniej dla konkretnej instalacji) sygnał jest sumowany i przekazany do jego wyjścia w celu dalszej dystrybucji.

Łączenie kilku anten

Zdarza się również, iż instalacja oprócz samego zsumowania sygnałów z dwóch pasm, wymaga dokonania regulacji wzmocnień (wyrównania poziomów) w paśmie UHF, ze względu na różne moce nadawania MUX-ów 1, 2 i 3. Tu z powodzeniem można zastosować wzmacniacze kanałowe, np. WK-410. Wzmacniacz ten posiada 2 niezależne wejścia UHF, jedno VHF i jedno UKF. Jego podstawowym zadaniem jest wyselekcjonowanie czterech sygnałów o różnych poziomach odbieranych w zakresie pasma UHF w celu ich wyrównania, a potem zsumowania z pozostałymi sygnałami (VHF i UKF).

Antena i dobry kabel koncentryczny to podstawowe i najważniejsze elementy instalacji RTV. To przede wszystkim od nich zależy siła i jakość sygnału dostarczonego do odbiornika. Często jednak, aby móc skorzystać ze wszystkich możliwości odbioru, musimy swą instalację oprzeć na kilku antenach, zbierając sygnał z różnych kierunków i o różnej sile. Aby taka instalacja działała poprawnie nie wystarczy już tylko zastosowanie zwykłej zwrotnicy czy prostego wzmacniacza masztowego. Do tego celu służą profesjonalne, wielozakresowe wzmacniacze kanałowe z rodziny WWK. Za ich pomocą dokonamy filtracji i odpowiednich regulacji, dostosowując poziomy sygnałów do wymogów i potrzeb każdej, nawet najbardziej rozbudowanej instalacji antenowej.

 

Jak zawsze musimy przy tym wszystkim pamiętać o jakości wykonania instalacji – dobraniu odpowiedniego kabla i złącz, właściwym ich zarobieniu. Tylko wtedy mamy pewność, że instalacja będzie pracować bezawaryjnie przez długie lata i zapewni nam najwyższą jakość sygnału.

2 Komentarzy

 1. Marcin

  witam chce dokupić drugą antenę mieszkam w gm, Goworowo a antenę mama na stację Ostrołęce antenę którą posiadam to ACTIVA TELMOR LTE PROTECTED HD , a che dokupić ANTENA KIERUNKOWA DVB-T VHF MUX8 T-urbo-T V TELMOR plus zwrotnica zwr210dc czy te rozwiązanie o którym myślę będzie dobre ? sygnał uzyskany chcę podzielić na 4 tv .
  A może inne rozwiązanie państwa zaproponują ?

  Reply
  1. Telkom Telmor

   Dzień dobry, zaproponowane rozwiązanie jest jak najbardziej trafne. Dodanie anteny T-urbo-T V na pasmo VHF do istniejącej już anteny UHF (DIGITactivia) i zsumowanie sygnałów za pomocą zwrotnicy ZWR-210DC jest prawidłowe i zgodne ze sztuką dobrych praktyk. Zwrotnica ma możliwość przeniesienia napięcia, zatem przedwzmacniacz w dotychczasowej antenie będzie zasilany. Jedyny problem, jaki może pojawić się w tym przypadku (ale nie musi), to zbyt duża różnica poziomów sygnałów z anten. Jedna z nich jest aktywna, druga bierna. W takim przypadku należałoby wzmocnić również tor VHF, czyli zastosować wzmacniacz rurkowy, np. PAR-820. Natomiast należy pamiętać, że podział sygnału na 4 odbiorniki za pomocą rozgałęźnika 1/4 wniesie tłumienie na poziomie 8-10dB na każdym rozgałęzieniu (w zależności od rodzaju użytego splittera). Jeśli dołożymy do tego długości kabli do odbiorników to może się okazać, że w niektórych odbiornikach może „zabraknąć” sygnału. W takim przypadku zamiast rozgałęźnika biernego (pasywnego) można użyć rozgałęźnik aktywny np. RTA-140.

   Reply

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *