Instalacja antenowa w domu jednorodzinnym

Śledząc uważnie branżowe fora internetowe, można zauważyć ożywioną dyskusję wokół tematu: Dlaczego instalacja antenowa w domu jednorodzinnym nie działa poprawnie? Dlaczego nie spełnia naszych oczekiwań? Przy wydatkach rzędu kilku- lub kilkunastu tysięcy złotych na telewizor, i to często nie jeden, wymagania odnośnie jakości obrazu są bardzo wysokie. Zwykle jednak zapominamy, że już na etapie budowy domu musimy zadbać o wykonanie profesjonalnej instalacji RTV-SAT. Inwestycja ta jest niezbędna, jeśli instalacja ma dostarczać do odbiorników mocny i niezakłócony sygnał przez wiele lat użytkowania.

Temat ten pojawia się równie często podczas rozmów telefonicznych. Klienci dzwonią do nas z prośbą o poradę:

Jak powinna wyglądać profesjonalna i kompletna instalacja antenowa w domu jednorodzinnym?

 

Zacznijmy od anten. O tym, że anteny są podstawą każdej dobrej instalacji, pisaliśmy już niejednokrotnie. Ich wielkość, kształt oraz parametry techniczne muszą być dopasowane do warunków konkretnej lokalizacji oraz rodzaju instalacji, jaką mają obsługiwać. Zazwyczaj w domkach jednorodzinnych instalacje te są bardziej rozbudowane. Jest więcej gniazd końcowych do obsłużenia, a i długości kabli są znaczne. Zatem przy doborze anten TV oraz SAT należy uwzględnić również te uwarunkowania.

Instalacja antenowa w domu jednorodzinnym – z jakich elementów powinna się składać i jak ją zbudować?

Antenę TV (DVB-T) dobieramy dostosowując jej własny zysk energetyczny do parametrów nadajnika i jego odległości od miejsca montażu. Z kolei rodzaj i kształt anteny zależeć będą od topografii terenu w kierunku nadajnika. Pamiętajmy przy tym, że najkorzystniejszym rozwiązaniem pod względem jakości sygnału jest zastosowanie anteny biernej (pasywnej), choć nie w każdym przypadku będzie możliwe. Więcej o tym, jak dobrać odpowiednią antenę do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej (DVB-T).

Z doborem anteny SAT nie powinno być problemu. Różnią się między sobą w zasadzie średnicą czaszy. W naszej szerokości geograficznej do celów instalacji indywidualnej w zupełności wystarczy czasza o średnicy 80cm. Należy jednak zwrócić uwagę na sposób i jakość mocowania samej czaszy do uchwytu oraz nośnika konwertera do czaszy. Rozwiązania te mają bowiem decydujący wpływ na stabilność odbioru, a w efekcie na poprawną pracę całego systemu podczas silniejszych wiatrów.

Odnośnie samych konwerterów satelitarnych, to wybór ich jest bardzo szeroki. Różnią się między sobą kilkoma istotnymi parametrami – współczynnikiem szumów, wzmocnieniem, poborem prądu oraz jakością wykonania. Ten ostatni parametr jest również bardzo istotny ze względu na zmienne warunki atmosferyczne, w jakich przyjdzie im pracować.

Jak zsumować sygnał z kilku anten i podzielić go na kilka odbiorników?

Skoro już wybraliśmy anteny z całym ich osprzętem, możemy zastanowić się nad urządzeniami do strojenia, sumowania i podziału sygnału na odpowiednią ilość gniazd końcowych. To następny ważny element mający wpływ na prawidłowe funkcjonowanie instalacji oraz nienaganną dystrybucję sygnału do wszystkich odbiorników.

Ponieważ sygnały nadawane są z różną mocą, a anteny różnią się zyskiem, kodeks dobrych praktyk podpowiada, że przed zsumowaniem sygnałów należy najpierw wyrównać ich poziomy. Do tego celu służą wielozakresowe wzmacniacze kanałowe (np. WWK-9NGV). Dzięki nim wyeliminujemy możliwość zakłóceń, spowodowanych przesterowaniem któregoś z sygnałów, czy występowanie efektu przesłuchu. Jest to tym istotne, że urządzeniem montowanym za wzmacniaczem kanałowym jest czuły na tego typu następstwa multiswitch. On z kolei jest odpowiedzialny za zsumowanie sygnałów RTV i SAT oraz odpowiednią ich dystrybucję do gniazd końcowych.

Na rynku dostępnych jest wiele wzmacniaczy i multiswitchy. Ważne jest, aby wybierać urządzenia producentów, którzy gwarantują odpowiednią jakość i utrzymanie właściwości technicznych przez długie lata użytkowania. Dla prawidłowego funkcjonowania całej instalacji, a tym samym satysfakcji i dobrego odbioru, w głównej mierze istotnym jest tu jeden parametr – separacja pomiędzy torami, o czym pisaliśmy w artykule „Instalacje multiswitchowe – dlaczego współczynnik separacji sygnałów w multiswitchach jest tak istotny?„.

Od pewnego czasu szczególnym zainteresowaniem na rynku cieszy się rozwiązanie, które łączy w sobie dwie funkcje – wzmacniacza kanałowego i multiswitcha – i skutecznie zastępuje oba te urządzenia. Mowa o MultiBAS-ie SWK-9108. Jego funkcjonalność jest nie do przecenienia. Stanowi on mini stację, będącą centrum regulacji i dystrybucji sygnałów RTV/SAT po całym domu. Dodatkowo daje możliwość swobodnej rozbudowy instalacji w przyszłości czy też podłączenia do niej kamer CCTV do monitorowania domu i otoczenia. Jego zastosowanie pozwala zoptymalizować koszty i zmniejszyć zapotrzebowanie na miejsce w skrzynce teletechnicznej. Jest to ciekawa propozycja polecana przede wszystkim do budowy profesjonalnej instalacji dla domków jednorodzinnych.

Oczywiście przy budowie instalacji RTV/SAT należy pamiętać o stosowaniu dobrej jakości złącz czy kabli. To elementy, na które często nie zwracamy uwagi, ale ich trwałość i niezawodność są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania całej instalacji przez wiele lat.

Sam montaż wszystkich urządzeń i elementów warto powierzyć profesjonalistom. Oni nie tylko posiadają doświadczenie, ale przede wszystkim dysponują odpowiednimi narzędziami do ustawienia anten czy konfiguracji pozostałych urządzeń.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *